Policja rusza dzisiaj z akcją Smog

infobus
28.01.2020 08:00
0 Komentarzy

Rozpoczęła się pierwsza w 2020 roku akcja „Smog”,podczas której policjanci będą prowadzić kontrole emisji spalin – poinformowałoBiuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. W przypadku stwierdzenianaruszeń norm ochrony środowiska policjanci mają obowiązek zatrzymania dowodurejestracyjnego.

We wtorek na drogach w całej Polsce trwa policyjna”Smog”, podczas której funkcjonariusze oprócz kontroli jakości spalinsprawdzą także ogólny stan techniczny pojazdu. Policjanci w pierwszejkolejności będą typowali auta, wobec których istnieje uzasadnioneprzypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska. Jak podkreślaKomenda Główna Policji, patrole będą zwracały uwagę również na każde zachowanieniezgodne z prawem.

Policjanci podczas kontroli będą wykorzystywać dymomierze(używane do pomiarów jakości spalin w samochodach z silnikiem Diesla) ianalizatory spalin (używane w silnikach Diesla i w benzynowych). Policjadysponuje około setką takich urządzeń. Jak podkreślają policjanci,funkcjonariusz może zatrzymać dowód rejestracyjny również wtedy, kiedy niedysponuje urządzeniem do pomiaru jakości spalin.

Jaka kara?

Właściciel lub posiadacz pojazdu o złym stanie technicznymmoże zostać ukarany również mandatem do 500 zł, nawet jeśli to nie on siedziałza kierownicą podczas kontroli. Takiej samej kary należy się spodziewać za brakważnych badań technicznych samochodu.

Z danych przekazanych PAP przez Biuro Ruchu DrogowegoKomendy Głównej Policji wynika, że w 2018 roku w ramach 12 akcji policjanciskontrolowali ponad 276,3 tys. pojazdów i wykryli ponad 2 tys. nieprawidłowościw zakresie emisji spalin; w związku z naruszeniami przepisów dotyczącychochrony środowiska zatrzymano prawie 8 tys. dowodów osobistych.

W 2019 roku policjanci przeprowadzili natomiast prawie 291,6tys. pojazdów i wykryli ok. 3 tys. nieprawidłowości w związku z emisją spalin;w związku z naruszeniami przepisów dotyczących ochrony środowiska zatrzymanoponad 13,5 tys. dowodów rejestracyjnych. Najczęstszą przyczyna naruszeń byłwyciek płynów eksploatacyjnych.

Z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakościpowietrza w Polsce umiera 45-50 tys. osób rocznie. Najwięcej zanieczyszczeń, wtym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 i benzo(a)pirenu, emitują sektorbytowo-komunalny i transport. (PAP)

Komentarze