TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Podlaskie prawie bez autobusowego transportu
InfoBus.pl - Opublikowano: 07.04.2020 11:00:17
Podlaskie prawie bez autobusowego transportu

W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa większość firm przewozowych zawiesiło realizację połączeń autobusowych w Podlaskim.

PKS Nova utrzymuje tylko niezbędne połączenia. Kursy dalekobieżne (poza granice województwa) przewoźnik zawiesił już w połowie marca. Od kwietnia - do odwołania w dni robocze wokół Białegostoku jest teraz w sumie po 67 kursów w obie strony. W weekendy jeszcze mniej - 25 kursów i tylko na pięciu kierunkach.

Szkieletowa sieć

Jak zapewnia w oświadczeniu Andrzej Mioduszewski, prezes zarządu spółki PKS Nova, część połączeń zostało zawieszonych, a część z nich pozostawiono, aby umożliwić dojazd mieszkańcom do pracy, szpitali, oraz powrót do domów.

Spółka poinformowała o swoich decyzjach samorządy na terenie, których były realizowane usługi przewozowe. Na skutek zgłaszanych przez mieszkańców poszczególnych gmin uwag, połączenia były przywracane.

-"Spółka traktuje swoje zadanie jako misję społeczną. Pomimo niskiej rentowności kursów, przy współpracy z przedstawicielami samorządów terytorialnych firma jest w stanie uruchomić połączenia w każdej chwili, gdy będzie na nie zapotrzebowanie ze strony mieszkańców. Ponadto zarząd jest otwarty na wszelkiego rodzaju propozycje, które mogą zapewnić pasażerom najdogodniejsze rozwiązania – deklaruje Andrzej Mioduszewski.

Jednocześnie prezes podkreślił, że priorytetem PKS Nowa jest dobro i bezpieczeństwo pasażerów stawiane ponad doraźny wynik ekonomiczny.

Jeżeli ktoś miał zamiar skorzystać z autobusów przewoźnika w dwa dni Świąt Wielkanocnych mus wcześniej sprawdzić rozkład, gdyż ograniczenia w kursowaniu są znaczące i np. oddział Suwałki, Łomża, Zambrów i Siemiatycze w ogóle nie wykonują kursów w dniach 12.04 i 13.04.

Inne firmy

Regionalny, prywatny przewoźnik Voyager także zmniejsza liczbę połączeń i kursów swoich autobusów. Na stronie internetowej firmy znajduje się na razie tylko komunikat: -"W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu epidemii od 28 marca firma Voyager Trans zawiesza do odwołania wszystkie połączenia na trasach: Białystok - Suwałki, Białystok - Hajnówka, Białowieża, Czeremcha; Białystok - Turośń Kościelna. Od 28 marca 2020 r. autobusy nie będą kursować w niedziele i święta (wyjątkiem jest linia do Sokółki)." W związku ze stanem epidemii i niepewną sytuacją firma nie sprzedaje biletów miesięcznych na kwiecień 2020.

Z kolei pod koniec marca firmy PlusBus i Żak Express zdecydowały się zawiesić wszystkie kursy lokalne oraz strategiczną linię z Białegostoku do Warszawy. 28 marca Żak Express zrezygnował z połączenia Suwałki – Warszawa.

Tym samym do Warszawy z Podlasia nie jeździ już żaden autokar. Pasażerom, którzy chcą się dostać do stolicy, pozostaje pięć pociągów lub własny transport.

Autobusy zamiast pociągów

Transportową sytuację w regionie jeszcze dodatkowo skomplikuje modernizacja linii kolejowych. Od 14 kwietnia na dwóch trasach kolejowych w Podlaskiem: Białystok-Kuźnica i Suwałki-Sokółka, zamiast sześciu pociągów regionalnych będą jeździć autobusy zastępcze - poinformowała w poniedziałek spółka POLREGIO.

Firma przypomina, że zarówno w pociągach jak autobusach, także autobusach komunikacji zastępczej za pociągi, obowiązuje zasada, że co drugie miejsce musi pozostać wolne.

POLREGIO poinformowało, że na trasie z Białegostoku do Kuźnicy autobusy zastąpią pociągi odjeżdżające we wtorki, środy, czwartki i piątki, które z Białegostoku odjeżdżają o godz. 12:17 i 13.28, a z Kuźnicy o godz. 13:28 i 15:04. Zmiana nie dotyczy dnia 1 maja.

"W poniedziałki i soboty oraz 1 maja pociągi będą kursowały zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. W niedziele, zgodnie z rozkładem, te pociągi nie kursują" - podano w komunikacie.

W związku z tym, że prace przy modernizacji linii kolejowych podzielono na etapy, w różnych terminach autobusy zastępcze będą różnie kursować. POLREGIO poinformowało, że od 14 do 30 kwietnia autobusy zastępujące pociągi będą kursować na odcinku Czarna Białostocka – Kuźnica Białostocka, podczas gdy na odcinku Białystok – Czarna Białostocka będzie kursował pociąg. Od 5-8 maja natomiast komunikacja zastępcza będzie obowiązywać na całej trasie Białystok-Kuźnica.

W autobusach zastępczych obowiązują bilety kolejowe. Nie można w nich przewozić wózków i rowerów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
linie
PKS Nova
Żak Express
Plus Bus
Voyager
Podlaskie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....