TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Pod Jasną Górą Solbus vs Solaris
InfoBus.pl - Opublikowano: 06.09.2016 15:15:13 25 komentarzy
fot. mzd.czest.pl

Dzisiaj częstochowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne dokonało otwarcia ofert w przetargu na dostawę 40 nowych, dosyć bogato wyposażonych autobusów klasy maxi. Tańszą i jedyną ofertę mieszczącą się w kosztorysie złożyło konsorcjum oferujące Solbusy.

O warunkach przetargu pisaliśmy m.in. tutaj, a także tu. Wspomnieliśmy także o zmianach SIWZ oraz powodach, które poskutkowały kilkukrotnym przekładaniem terminu składania ofert. Na 40 bardzo bogato wyposażonych autobusów klasy maxi MPK było w stanie przeznaczyć 44,895 mln zł brutto. 

Dzisiaj swoje oferty przedstawiła dwójka chętnych. Jedna z nich mieści się w możliwościach finansowych przewoźnika. A więc po kolei. Pierwszą ofertę przedstawił Solaris. Producent z Bolechowa dostawę 40 egzemplarzy Nowego Urbino 12 dla częstochowskiej spółki wycenił na 45 657 600 zł brutto. Daje to cenę jednostkową 928 tys. zł netto.

Tańsza propozycja pochodzi od konsorcjum dwóch firm. To bydgoska 2G Bus&Coach oraz Blue Line z Łańcuta. Partnerzy, który uczestniczą w przetargu na dostawę 10 elektrobusów dla warszawskiego MZA tutaj także oferują Solbusy. Z tą różnicą, że zaproponowano Sm12 z silnikiem diesla. Propozycja opiewa na 42 449 169,60 zł brutto. Cena jednostkowa to 862 788 zł netto. To o ok. 50 tys. zł więcej na jednym egzemplarzu w porównaniu z propozycją dla Bielska-Białej, gdzie przy podobnym zakresie zamówienia również wymagano dosyć przyzwoitego wyposażenia. Korekta z powodu "efektu drogiego euro"? To bardzo prawdopodobne.

Ofert będą oceniane na podstawie trzech kryteriów. Cena to maksymalnie 80% punktów. Na ocenę techniczną MPK ostatecznie przeznaczyło 19% (premia m.in. za spalanie poniżej 34,5 l na 100 km, oś przednią zależną ze stabilizatorem jazdy, trzyczęściową szybę przednią), natomiast 1% na warunki serwisu i gwarancji.

Dzięki cenie bydgosko-łańcuckie konsorcjum uzyskuje 5,62 pkt przewagi na Solarisem. W ocenie technicznej wydaje się, że obaj oferenci wypadną bardzo podobnie. Zatem jeśli oferta 2G i Blue Line została poprawnie przygotowana to w MPK stan Solbusów wzrośnie do 83 egzemplarzy. W efekcie byłby to drugi po stołecznym MZA największy użytkownik autobusów z serii Solcity.

Kiedy poznamy wynik częstochowskiego postępowania? Możliwe, że nieprędko. Może być to spowodowane m.in. tym, że przewoźnik cały czas czeka na potwierdzenie dofinansowania unijnego do zakupu pojazdów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Częstochowa
Solaris
Solbus
2G Bus&Coach
Blue Line
 • szok – 06.09.2016

  szok.... kolejna egzotyczna efemeryda... znowu kroplówka dla firmy w ciągłej upadłości.......

 • Der – 06.09.2016

  Się powiększy, a pewnie za jakiś czas się zmniejszy. W sumie to było do przewidzenia jeżeli chodzi o przetargi. Same te 3 solbusy dla mnie nie praktyczne, siedząc na samym końcu uderzałem głową w sufit i tą belkę przy oknie. Jak jakościowo się nie wypowiem bo nie wiem. Jako pasażer wolę jeździć solarisem niż solbusem ale to moja opinia

 • farafiu – 06.09.2016

  No to trzymam kciuki za Solbusa.

 • krakauer – 06.09.2016

  Brawo !!

 • mietek – 06.09.2016

  ha ha ha ha ale numer jeszcze jednych do porządku nie doprowadzili a już drugie będą dostarczać myślę że mpk za odwagę dostanie medal

 • Strażak sam – 06.09.2016

  Raczej za głupotę

 • VIP – 06.09.2016

  To jest SKANDAL . Do tej pory Solbus nie poradził sobie z 40 hybrydami . Ciągle się psują , wyją niemiłosiernie , i wkurzają wszystkich mieszkańców . Ile jeszcze będziemy dotować upadającą firmę ???

 • solution – 06.09.2016

  To że druga oferta jest wyższa od kwoty jaką zamawiający zamierza (podkreślam zamierza) to w cale nie znaczy że nie może ich kupić. To jest tylko kwestia czy chce.

 • Geralt – 06.09.2016

  Dokładnie solution. Układy układziki wszędzie są:)

 • Pasażer – 06.09.2016

  Znowu te złomy z Solca porażka lepiej żeby Solaris wygrał

 • NX – 07.09.2016

  Hybrydy Solbusa jeżdżą bardzo słabo, raczej ich żywot nie będzie długi. Napęd do bani! Może to co z nich pozostanie posłuży potem jako części zamienne dla tych z silnikami diesla?

 • WDŻ – 07.09.2016

  @solution - a ja dodatkowo nie rozumiem: na stronie wisi ogłoszenie, że szacunkowa wartość 54,3 mln, teraz ogłoszono że przeznaczyli z tego 36,5 mln - to ile w końcu pieniędzy mają na ten zakup, ktoś wie jak to jest?

 • merc – 07.09.2016

  i wszystko dzieje się w Państwie prawa można da się .... nie istotne że umowy z innymi miastami niezrealizowane istotne że da się wykręcić jeszcze trochę kasy na inną firmę

 • solution – 07.09.2016

  WDŻ: w ogłoszeniu pewnie podana jest wartość szacunkowa wraz z przewidywanymi zamówieniami uzupełniającymi, których wartość się wlicza do wartości szacunkowej. A na otwarciu podana jest kwota na realizację zamówienia podstawowego. Zamówienie uzupełniające jest przywilejem a nie obowiązkiem.

 • Marcinek – 07.09.2016

  Czyli będzie solbus. W przeciwnym razie MPK Częstochowa zostanie posądzone o niegospodarność i marnowanie publicznych pieniędzy.

 • solaris150 – 08.09.2016

  @merc - rozumiem że pijesz w solbusa , gdzie mają umowy nie zrealizowane ?

 • nemo – 08.09.2016

  solaris150 - jak udalo mi sie na tym portalu wyczytac to wiekszosc umow z solbusem rozwiazali sami zamawiajacy np. Krakow , lub B-Biala ktorzy sami wybrali ( lepszy sort ;) ) a tak naprawde czego zazdroscic malej prywatnej firmie zatrudniajacej okolo 100 pracownikow i walczacej o przetrwanie - moze SOLARIS jest nalwiekszy i najlepszy w EU, a moze nie wiec poco podkladac klody rodakom ?

 • Strażak sam – 08.09.2016

  Dostarczyć autobusy to jedno a potem je serwisowac w ramach gwarancji to drugie mza Warszawa założyła szeroko pojetemu solsusowi sprawę w sądzie właśnie za brak serwisu

 • CZwa – 09.09.2016

  W Częstochowie prawie wszyscy kibicują Solarisowi. Ale czy to ma znaczenie dla UM i MPK ?!?

 • Gonciu – 09.09.2016

  A jak z hybrydami było.. zostały uziemnione, a i tak mimo umowy solbus nie dostarczył autobusów zastępczych, a w mieście wypadły kursy bo nie miało co jeździć.

 • Spawacz II – 09.09.2016

  Solbus jaki jest wszyscy wiedzą-a jaki ma być produkt firmy wiecznie upadającej?Każde zamówienie dla nich to parę miesięcy życia dla pracowników ,bo z samego serwisu nie da się utrzymać tylu ludzi.

 • zniesmaczony – 12.09.2016

  gratuluję Solbusowi. Mam nadzieje że w tych nowych kierowcy, co im bardzo współczuje, nie będą musieli świecić oczami za to że śruby spadają rurki się urywają etc

 • V – 12.09.2016

  Solbus kupa zlomu

 • Widzisz i nie grzmisz... – 23.09.2016

  Polskie prawo jest porąbane skoro po tych przebojach z gazowymi hybrydami Częstochowa nie może wykluczyć w postępowaniu przetargowym produktów z Solca. Racjonalnie tak należałoby postąpić. Miasto zostanie skazane na niesolidnego dostawcę i przy kolejnych problemach komunikacja sparaliżowana

 • solaris150 – 26.09.2016

  i jak tam wiadomo już kto dostarczy nowe wozy do Częstochowy ?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....