TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

PKM Gdynia kupuje kolejne, gazowe MAN-y
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 17.03.2009 16:08:09 1 komentarz
PKM Gdynia kupuje kolejne, gazowe MAN-y

Pod koniec lutego br. została podpisana umowa na dostawę kolejnych pięciu, przegubowych autobusów gazowych MAN Lion`s City G. Pojazdy zostały zakupione w ramach przetargu publicznego, gdzie swoją ofertę złożyła tylko jedna firma –MAN Truck &Bus Polska. Łączna cena pięciu, niskopodłogowych autobusów miejskich, zasilanych sprężonym gazem ziemnym –MAN Lion`s City CNG wyniosła 8 719 662,08 zł brutto (7 147 264,00 zł netto), co przekład się na jednostkową cenę autobusu na poziomie 1 743 932,4 zł brutto / 1 429 452,8 zł netto. Wyższą cenę zakupu gazowców w porównaniu z autobusami z silnikami diesla rekompensują niższe koszty zużycia gazu w trakcie eksploatacji oraz niezaprzeczalne walory ekologiczne. –Są najbardziej oszczędne, najbardziej ekologiczne i znacznie bardziej ciche, niż jakiekolwiek inne autobusy jeżdżące po polskich drogach –zachwala autobusy spod znaku CNG prezes gdyńskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, Kazimierz Gałkiewicz. –A różnica cenowa w ich zakupie zwróci się po dwóch latach. Do końca 2010 roku po Gdyni będzie jeździć 20 takich autobusów. To najlepsze autobusy w Polsce –mówi Kazimierz Gałkiewicz.

Pod znakiem CNG

Pięć nowych autobusów przegubowych MAN Lion\'s City G CNG wyjedzie na ulice Gdyni na początku kwietnia br. Dołącza do pięciu gazowych lwów, które PKM zakupiło w 2007 r. W rezultacie gazowa flota PKM na wiosnę wrośnie do 10 egzemplarzy MAN LIon`s City G CNG. Będą obsługiwać najdłuższe trasy: 181 do Sopotu, linię R do Rumi, 152, 171. –Te autobusy są niezwykle oszczędne, chcemy więc maksymalnie wykorzystać ich możliwości - przyznaje Kazimierz Gałkiewicz. Według danych przewoźnika MAN-y spalają 56-61 m sześć. gazu CNG na 100 km. Dzięki temu wydatki na paliwo do nich są niemal o połowę mniejsze, niż w przypadku autobusów na olej napędowy.

O zaletach autobusów gazowych przekonuje również dział handlowy MAN Truck &BUS Polska. –„To nasza stała propozycja dla polskich miast i jednocześnie alternatywa dla coraz droższego oleju napędowego. Znakomite parametry eksploatacyjne osiągane przez pojazdy gazowe Lion`s City G w Gdyni pokazują, że to może się opłacać i dlatego MAN zdecydowanie wspiera tą technologię –zapewnia Krzysztof Gawroński, dyrektor sprzedaży autobusów MAN Truck &BUS Polska.

Nowa stacja

Nowe autobusy to jedna inwestycja, natomiast o wiele bardziej poważniejszym przedsięwzięciem –pod względem formalnym –jest budowa stacji szybkiego tankowania CNG, która ma powstać w tym roku w zajezdni PKM w Kaczych Bukach. Aktualnie autobusy muszą jeździć wieczorami do stacji na ul. Hutniczą, co sprawia sporo kłopotu i zabiera czas. Stację wybuduje Pomorska Spółka Gazownictwa. Jej wstępny koszt ocenia się na dwa miliony złotych. Wówczas Gdynia będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym będą mieściły się dwie tego typu stacje.

Dlaczego gaz?

Przede wszystkim za względów ekologicznych. Autobusy gazowe eksploatowane przez PKM Gdynia spełniają najwyższą z istniejących w tej chwili norm czystości spalin –EEV. Ponadto są one znacznie cichsze od swoich wysokoprężnych odpowiedników. I to nawet o 7 dB. Warto zaznaczyć, że spadek emisji hałasu tylko o 3 dB oznacza dwukrotne zmniejszenie odczuwalnego hałasu przez ludzkie ucho. –„Ponadto dochodzi do tego jeszcze aspekt ekonomiczny. Zastosowanie gazu ziemnego niesie za sobą oszczędności eksploatacyjne wynikające z aktualnie niższej ceny gazu oraz podniesienia trwałości i niezawodności silników –wylicza Kazimierz Gałkiewicz. –Podczas naszych testów pojazdy gazowe przynosiły oszczędności sięgające nawet 40% w porównaniu z jednostkami wysokoprężnymi. To sporo.”Warto dodać, że decyzja przewoźnika o gazyfikacji części floty była ułatwiona dzięki posiadaniu nowoczesnej zajezdni ogrzewanej gazem ziemnym. To powoduje, że odpadają tutaj duże koszty związane z dostosowanie infrastruktury do pojazdów gazowych. Trzeba umieć wykorzystywać posiadane atuty.

Przejście PKM Gdynia na gaz miało jeszcze jeden aspekt. System komunikacji miejskiej w Gdyni jest jednym z najbardziej zliberalizowanych w całym kraju. Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni ogłaszając przetargi stawia jednak znaczące wymagania dotyczące taboru. I tutaj swoją szansę widzi PKM. –„Gdynia to jeden z najbardziej proekologicznych regionów w Polsce, co widać m.in. na przykładzie rozwoju sieci trolejbusowej. Jestem pewien, że już niedługo ZKM zacznie promować również alternatywne źródła napędu w autobusach i dlatego staramy się być przygotowani na ten moment –przekonuje Kazimierz Gałkiewicz.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MAN
PKM
Gdynia
CNG
  • Karol Wieczorek – 16.11.2009

    Nie jest prawdą, że Gdynia będzie pierwszym miastem w Polsce, gdzie będą mieściły się dwie ogólnodostępne stacje tankowania CNG. Od kilku ładnych lat 2 stacje posiada Kraków.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....