TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Pierwsze testy w Polsce nowego miejskiego MAN-a!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 23.04.2019 16:00:56 5 komentarzy
fot. Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny, facebook.com

Trwa intensywny sezon testów w PKS Bielsko-Biała. Przewoźnik jako pierwszy w Polsce otrzymał na testy nowego MAN-a Lion's City 12!

Będący właścicielem PKS, Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny ma ambitny plan. Razem z własną spółką przewozową chcą pozyskać 26 autobusów na CNG. Pierwsze kroki zostały już podjęte. Do końca 2019 roku na terenie bazy PKS przy ul. Legionów w Bielsku- Białej ma powstać stacja tankowania CNG.

Stąd seria testów autobusów z napędem gazowym. Związkowy przewoźnik miał okazję przeprowadzić sprawdzian już trzech pojazdów. Każdy z nich był ich polskim debiutem. Mowa o Iveco Crossway'u 12LE Natural Power, Scanii Interlink MD CNG oraz Mercedesie Citaro C2 NGT.

Czas na Lion'sa City 12!
Teraz nastąpił pewien wyłom od tej reguły, z jednym ale. PKS otrzymał jako pierwszy w Polsce kolejny autobus na testy. To demonstracyjny egzemplarz nowego MAN-a Lion's City z modułem hybrydowym. Lada dzień autobus wyjedzie na linie.

Nowa miejska "dwunastka" z logo lwa to autobus, na którego debiut w Polsce czekaliśmy długo. W zmodernizowanej rodzinie autobusów Lion's City są montowane zupełnie nowe silniki. Nowa, lżejsza stojąca jednostka MAN D1556LOH o pojemności 9 l spełnia normę emisji spalin Euro 6d, które zacznie obowiązywać dopiero za kilka miesięcy.

Autobus może zostać opcjonalnie wyposażyny w moduł MAN EfficientHybrid. To system przyczyniający się w znacznym stopniu do redukcji zużycia paliwa i emisji. Możemy go oczywiście spotkać w debiutującym w Polsce egzemplarzu Lion'sa City 12. Funkcja stop-start, stosowana seryjnie w MAN EfficientHybrid, zapewnia niezwykle ciche fazy zatrzymywania się na przystankach i światłach.

Centralny element systemu stanowi alternator rozrusznika wału korbowego – urządzenie elektryczne, które podczas hamowania przekształca energię kinetyczną w elektryczną. Rekuperowana energia jest następnie gromadzona w module UltraCap na dachu pojazdu, który w porównaniu z akumulatorem o podobnej pojemności jest znacznie lżejszy i bardziej kompaktowy.

Zgromadzona w module UltraCap energia zapewnia zasilanie instalacji elektrycznej pojazdu niezależnie od napędu, co powoduje nie tylko odciążenie silnika wysokoprężnego, lecz także umożliwia wyłączanie silnika podczas postoju pojazdu. Poprzez odwrócenie sposobu działania alternatora rozrusznika wału korbowego, silnik MAN D15 może zostać ponownie uruchomiony w kilka chwil, a podczas przyspieszania jest wspomagany przez funkcję boost.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
PKS Bielsko-Biała
MAN
hybryda
test
 • Eryk Złotowski – 23.04.2019

  Nareszcie! :D

 • Zdzich – 23.04.2019

  Bardzo ciekawy pojazd.Fajnie byłoby go zobaczyć też w naszym MZK.Jako że padło magiczne słowo MAN to zaraz wyskoczą boty czelawy i zapewne teksty o marnych autach niemieckich.Czesław 2 od razu ci powiem że płacą mi bardzo dobrze więc tego nie musisz mi już wklejać po raz szósty :)

 • czeslaw2 – 24.04.2019

  @zdzich: widać słońce już całkiem przygrzalo.

 • Zdzich – 24.04.2019

  @czeslaw2 to też już było.

 • Rafał Łagodzki – 24.04.2019

  Super

 • czeslaw2 – 24.04.2019

  ??????

 • czeslaw22 – 24.04.2019

  ?????? błąd ??????

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....