TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Pierwsi na świecie elektryczni krwiopijcy. Od Solarisa
INFOBUS.PL - Opublikowano: 24.07.2017 14:48:17 4 komentarze
Pierwsze na świecie elektrobusy do poboru krwi. Solaris z umową w Katowicach

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach podpisało z firmą Solaris umowę na dostarczenie dwóch mobilnych punktów poboru krwi na bazie elektrycznych Solarisów Alpino 8,9LE. To pierwsze tego typu zamówienie na świecie, które zostanie zrealizowane do końca 2018 roku.

O tym wyjątkowym przetargu i jego warunkach pisaliśmy tutaj. Solaris był jedynym oferentem, który zdecydował się na przedstawienie swojej propozycji katowickiemu RCKiK. Zawarty kontrakt opiewa na 6 146 310 PLN brutto. Daje to cenę jednostkową 2 498 500 PLN netto za jeden elektrobus, który jakby nie patrzeć można nazwać produktem "uszytym na miarę".

Oba zeroemisyjne ambulanse dla Katowic zostaną wyposażone w napęd elektryczny z silnikiem trakcyjnym o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh, które będą gwarantować sześć godzin pracy na postoju z załączonymi odbiornikami medycznymi oraz przejechanie minimum 120 kilometrów dziennie.

Wnętrze autobusów będzie zaaranżowane zgodnie z życzeniami RCKiK i zostanie przystosowane do potrzeb poboru i przechowywania krwi. Oprócz specjalnych foteli do poboru krwi, znajdą się w nim: gabinet lekarski, wyposażenie ambulatoryjne, część recepcyjna oraz niewielka część gastronomiczna. Krwiodawcy będą mogli skorzystać m.in. z ogrzewanej i klimatyzowanej przestrzeni pasażerskiej, gniazd USB zamontowanych przy fotelach i WiFi. Dodatkowo, dla komfortu osób oddających krew, w pojazdach zostaną zamontowane m.in. rolety i zewnętrzne markizy oraz oświetlenie wykonane w technologii LED.

Oprócz autobusów Solaris dostarczy również RCKiK urządzenia służące do ładowania magazynów energii.

Historia współpracy Solarisa z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest długa i trwa już ponad 20 lat. Pierwszy wyprodukowany w Bolechowie pojazd specjalny – ruchoma stacja pobierania krwi na bazie autokaru turystycznego – wyjechał z fabryki w 1996 roku. Następne kontrakty realizowane były w 2002 i 2009. Użyty do tego celu model Vacanza 13 otrzymał nawet wyróżnienie specjalne na Międzynarodowych Targach Komunikacji Miejskiej TRANSEXPO.

Najnowszy kontrakt jest doskonałym przykładem, jak wiele zastosowań mogą mieć pojazdy z napędem elektrycznym. To kolejne już zamówienie w Polsce na bezemisyjne autobusy potwierdza coraz większe zainteresowanie elektromobilnością w naszym kraju. Na ich korzyść przemawiają bowiem nie tylko niższe koszty eksploatacyjne czy niemal całkowita redukcja hałasu, ale także napęd nieemitujący spalin. Takie walory ekologiczne będą szczególnie istotne.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
RCKiK Katowice
Solaris
elektrobus
 • WOW – 24.07.2017

  WOW, co się dzieje proszę Państwa, niech mnie drzwi ścisną!!!! :-D

 • wert – 25.07.2017

  6 milionow na blache,szkło, plastik i baterie.... wariactwo

 • Stig779 – 25.07.2017

  Brawo Solaris. Wierzę że wam się uda z tymi ambulansamido krwi.

 • BusBoy BusBoy – 16.08.2017

  Bardziej ustawionego przetargu dawno nie widziałem. Wymogi w nim zawarte, czyli koła 19",szerokość max 2,5m (standard to 2,55m) oraz długość 8,5 do 11 metrów + wymóg napędu elektrycznego wskazują tylko na Solaris 8,9LE. Dlaczego RCKiK ma akurat takie wymagania? czemu nie może być szeroki 2,55m? czemu nie może być 12m długi? Autobus jest typu LE więc podłoga za II drzwiami jest wysoka. brak możliwości 3 cich drzwi. Autobus jest węższy od standardowych o 150mm.Vacanza miała przekonstruowaną podłogę,żeby była pozioma. Wchodziło tam 5 albo 6 lezanek do poboru krwi+fotele obsługi,biurka lodówki. W przestrzeni 8.9LE zmieszczą się max 3 leżanki! napęd elektryczny i tak nigdy się nie zwróci,bo cały dzień autobus stoi. I tak musi być agregat prądotwórczy, żeby zapewnić zasilanie elektryczne czyli będzie emisja do atmosfery. I to tylko po to,żeby 6 dużych baniek wpadło do kasy Solarisa.Dla mnie to jest fenomen i przebija głupotą nawet projekt Gazela. może jakaś komisja ;-) A czemu o tym piszę? Bo to z Waszych jak i moich pieniędzy.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....