TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Pierwsze konińskie elektryki i hybrydy już na liniach
InfoBus.pl - Opublikowano: 03.06.2020 10:00:58
Pierwsze konińskie elektryki i hybrydy już na liniach ; fot. UM Konin

Niskoemisyjny, ekologiczny transport publiczny w Koninie stał się faktem!

W poniedziałek, 1 czerwca, na ulice Konina wyjechały nowe autobusy elektryczne (6 sztuk) i hybrydowe (6 sztuk). Wszystkie marki Solaris.

Oficjalny start

29 maja w zajezdni MZK Konin - przy ul. M. Dąbrowskiej - odbyła się uroczysta prezentacja najnowszych autobusów. Z uwagi na pandemię spotkanie miało charakter kameralny. Uczestniczyli w nim m.in. parlamentarzyści, prezydent Konina, przewodniczący Rady Miasta i przedstawiciele wykonawców.

Bohaterami wydarzenia byli kierowcy, którzy otrzymali kluczyki do nowych autobusów wyprodukowanych przez firmę Solaris.

-"Nasze miasto się zmienia. Ta inwestycja pokazuje, że zabiegi dotyczące rozwoju miasta w kierunku ekologicznym nie były czczymi obietnicami. To wszystko się dzieje. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu "Ekologiczny Konin - rozwój i promocja niskoemisyjnego transportu miejskiego" – powiedział prezydent Konina Piotr Korytkowski.

Autobusowe dane

Jak wyjaśnia prezes zarządu MZK Konin, Magdalena Przybyła - w sumie nowymi autobusami będzie można jednorazowo przewieźć 1090 pasażerów.

MZK szacuje, że użytkując niskoemisyjne autobusy rocznie ograniczy emisję gazów cieplarnianych o około 740 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla.

Nowe elektrobusy w pierwszej kolejności trafią na linie 50, 68, nocną 100, a hybrydowe na wszystkie linie miejskie.

Unijne wsparcie

Wszystkie najnowsze konińskie autobusy zostały zakupione w ramach dużego projektu "Ekologiczny Konin - rozwój i promocja niskoemisyjnego transportu miejskiego".

Dodajmy, że ostatnie inwestycje w MZK to nie tylko kupno autobusów. W zajezdni zainstalowane zostały trzy dwustanowiskowe stacje ładowania od zielonogórskiej firmy Ekoenergetyka typu plug-in o mocy 120 kW każda.

Z kolei bydgoska firma Pixel wdrożyła aplikację do zarządzania flotą pojazdów oraz System Informacji Pasażerskiej – do zarządzania zintegrowaną, dynamiczną informacją pasażerską w czasie rzeczywistym. Teraz pasażerowie mogą śledzić autobusy miejskie za pomocą internetowej aplikacji On Time.

MZK uruchomiło też automatyczną myjnię autobusową od firmy Sultof, która dzięki obiegowi zamkniętemu umożliwia znaczne zredukowanie zużycia wody.

- Wartość tych inwestycji to blisko 26 mln zł netto, z czego prawie 21 mln stanowi dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego stanowiące bezzwrotną pomoc przeznaczoną na pokrycie 85% kwalifikowalnych wydatków projektu "Ekologiczny Konin – rozwój i promocja niskoemisyjnego transportu miejskiego"- wyjaśnia prezes zarządu MZK w Koninie, Magdalena Przybyła.

Nie tylko autobusy

Dodajmy, że do 25 czerwca w 9 lokalizacjach w mieście pojawią się nowoczesne wiaty przystankowe ze stojakami na rowery. Wiaty będą podświetlone w technologii LED, zasilane ze źródeł odnawialnych oraz dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Realizowany przez miasto projekt "Ekologiczny Konin" ma na celu zwiększenie atrakcyjności komunikacji miejskiej, wzrost liczby osób korzystających z jej usług i ograniczenie w związku z tym transportu indywidualnego. Całkowita wartość projektu to ponad 31 milionów złotych, przeszło 21,7 miliona to kwota dofinansowania.

To nie koniec inwestycji w nowoczesny transport w Koninie. W sierpniu Solaris dostarczy dla MZK jeszcze jeden autobus elektryczny za ponad 2,6 miliona zł brutto z projektu "Stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji publicznej na terenie K OSI - etap II".Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
hybryda
elektrobus
MZK Konin
Solaris
Ekoenergetyka
Pixel
Sultof

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....