TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Pierwsze efekty tańszych autobusów w Rybniku
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 17.03.2017 17:54:00 5 komentarzy
Pierwsze efekty tańszych autobusów w Rybniku

17 marca 2017 r. rybnicki magistrat podał pierwsze wyniki po wprowadzonej 1 marca obniżce cen biletów komunikacji miejskiej przy jednoczesnym podwyższeniu opłat za parkowanie w centrum. Jest dobrze.

Obniżenie cen biletów komunikacji miejskiej przy jednoczesnej podwyżce opłat za parkowanie przyczyniło się do zwiększenia liczby pasażerów korzystających z autobusów ? wynika z pierwszych szacunków samorządu Rybnika, który rozwija plan zrównoważonej mobilności miejskiej.

Zmiany cen obowiązują od 1 marca br. Miasto chce w ten sposób przekonać kierowców do korzystania z autobusów ? parkowanie ma być droższe, niż przejazd transportem publicznym. Zmiany mają również promować kartę elektroniczną.

Pierwsze wyniki

W piątek rybnicki magistrat podał pierwsze szacunki wprowadzonych niedawno zmian. -"Wyciągnęliśmy pierwsze dane z systemu sprzedażowego. W zasadzie we wszystkich aspektach jest postęp, choć to na razie tylko dane z jednego tygodnia, zatem bardzo wyrywkowe" ? podkreślił, cytowany w komunikacie, prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Dane przeanalizowano na dwa sposoby: porównując do analogicznego okresu w poprzednim roku oraz zestawiając wyniki z porównywalnym okresem w lutym. -"W pierwszym tygodniu marca sprzedano 10 proc. więcej biletów okresowych niż w tym samym czasie rok temu. Trzeba pamiętać, że to są lojalni klienci, tak że wzrost w tym segmencie bardzo cieszy" ? dodał prezydent.

-"Pierwsze porównania dotyczące opłat jednorazowych też pokazują wzrost. Jak podał rybnicki magistrat, w pierwszy weekend marca za bilet jednorazowy e-Kartą zapłaciło prawie 1,2 tys. osób więcej niż w ostatni weekend lutego. "Wzrost ten odnotowano przy praktycznie niezmienionej liczbie biletów sprzedanych przez kierowców autobusów. To oznacza, że o ponad 10 proc. zwiększyło się zapełnienie autobusów" ? czytamy w informacji.

Zdaniem doradcy prezydenta ds. transportu Bartosza Mazura ten weekendowy wzrost sprzedaży biletów spowodowany jest wyłącznie zmianami cen w komunikacji miejskich, ponieważ opłaty parkingowe w dni wolne nie obowiązują.

Władze Rybnika zapowiedziały, że będą monitorować zmiany w dłuższym okresie czasu, co pozwoli na wyciągnięcie "bardziej reprezentatywnych" wniosków.

Rybnicka rewolucja

Od 1 marca podstawowy bilet 30-dniowy kosztuje w Rybniku 70 zł, zamiast dotychczasowych 90 zł (za bilet 4-tygodniowy). Bilet 30-dniowy na strefę pozamiejską staniał natomiast do 90 zł (z 96 zł lub 108 zł). Potaniały również ceny biletów ważnych siedem lub 14 dni.

Znacznie staniały bilety jednorazowe kupowane e-Kartą (pod warunkiem rejestracji wyjścia z autobusu). Podstawowy bilet w granicach Rybnika kosztuje 2 zł, zamiast 2,80 zł (a przy podróży do dwóch przystanków ? 1 zł). Podróż w strefie pozamiejskiej kosztuje 3 zł (dotychczas 3 zł lub 3,40 zł). Brak rejestracji wyjścia skutkuje pobraniem zawsze 4 zł (jest to również kwota za zakup uniwersalnego biletu jednorazowego u kierowcy; dotąd 3,80 zł, 4,40 zł lub 4,80 zł).

Ważną zmianą jest też obniżenie opłaty za kolejny przejazd, po przesiadce. Dotąd taki drugi przejazd kosztował 1 zł (przesiadka w ciągu 15 minut). Od 1 marca cena spadła do 10 groszy (z możliwością przesiadki do 20 minut).

Nową ofertą w rybnickiej komunikacji miejskiej jest bilet dobowy - za 8 zł w granicach Rybnika i 10 zł poza miastem (ma on być również dostępny u kierowców). Nowym rozwiązaniem dla szkół i przedszkoli jest też bilet edukacyjny - odpowiadający potrzebom organizacji szkolnych wycieczek ? do teatru czy domu kultury.

Równocześnie miasto podwyższyło ceny parkingów w strefie płatnego parkowania. Godzina postoju kosztuje 2,50 zł ? więcej od jednorazowego przejazdu autobusem (dotąd 2 zł). Z kolei cena abonamentu parkingowego w śródmieściu została zrównana z ceną 30-dniowego autobusowego biletu okresowego i wynosi 70 zł.

Samorząd Rybnika zlikwidował przy tym ulgi na abonamenty parkingowe. Według lokalnych mediów wydano ich w ub. roku ok. 480. Korzystali z nich m.in. mieszkańcy Rybnickiej Strefy Śródmiejskiej oraz pracownicy firm z centrum miasta, wśród nich pracownicy administracji - płacąc w ten sposób miesięcznie 30 zł, zamiast 100 zł.

Zmiany w cennikach komunikacji publicznej i parkowania wiążą się z przyjętym podczas lutowej sesji rybnickiej rady miasta Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Dokument wskazuje założenia polityki transportowej Rybnika na najbliższe lata.

Władze miasta podkreślają ponadto, że zmiana akcentów polityki transportowej jest konieczna również ze względu na poprawę środowiska i problem smogu. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTZ Rybnik
bilet
 • PodróżującyPoEuropie – 18.03.2017

  BRAWO RYBNIK że walczy z blacho smrodami .

 • Arti – 18.03.2017

  Juz dawno powinni wprowaszic bilet do 5 lub 10min za 1 zl.wtedy bym tez kasowal

 • b – 18.03.2017

  Jeszcze niech zrobią W KOŃCU POŁĄCZENIA Z INNYMI SĄSIEDNIMI MIEJSCOWOŚCIAMI to więcej osób zrezygnuje z samochodów.

 • Paweł – 20.03.2017

  A mnie najbardziej podoba się likwidacja ulg na abonamenty paringowe, bo to się kłuciło z całą ideą wypychania samochodów.

 • Mk Trans – 21.03.2017

  @Paweł kłóciło!!!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....