Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pierwsze autobusowe dopłaty z FRPA – już w czerwcu

infobus
20.03.2019 08:00
0 Komentarzy

-„Liczymy, że ustawa zakładająca przywracanie zamkniętychwcześniej połączeń autobusowych wejdzie w życie w drugiej połowie maja br., ajuż w czerwcu pierwsze samorządy zaczną podpisywać umowy na obsługę tras” -mówił we wtorek – 19 marca – minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

-„Mamy nadzieję, że niebawem Sejm przekaże instrumentydo tego, by podpisywać umowy w trybie pozaprzeatrgowym. Liczymy, że ustawawejdzie w życie drugiej połowie maja, że już w czerwcu pierwsze samorządy będąpodpisywały umowy na obsługę linii deficytowych” – powiedział Adamczyk naantenie TVP Info.

Chodzi o projekt ustawy o Funduszu rozwoju przewozówautobusowych o charakterze użyteczności publicznej, zakładający przywracaniezamkniętych wcześniej połączeń autobusowych. W ubiegłym tygodniu trafił on dokonsultacji publicznych.

960 mln co rok

Szef resortu infrastruktury podkreślił, że przedsiębiorcyobsługujących linie będą co miesiąc dofinansowywani z Funduszu. Zwrócił jednakuwagę, że nie będą to bezpłatne linie.

-„To będą linie autobusowe, jakkażde inne, które funkcjonują” – dodał.

Minister wyjaśnił, że pula środków, jakie będą przekazywane,ma zależeć od wielkości województwa i jego populacji.

Z Oceny Skutków Regulacji projektu ustawy wynika, że w ciągu10 lat dopłaty są szacowane na 9,6 mld zł, a Fundusz powstanie w BankuGospodarstwa Krajowego.

Do 80 groszy

Zgodnie z projektem dopłata dla przewoźników będzie niewyższa niż 80 groszy do jednego wozokilometra przewozu o charakterzeużyteczności publicznej. Organizator będzie finansował część ceny usługi ześrodków własnych w wysokości nie mniejszej niż 30 proc.

Przywracanie zlikwidowanych wcześniej połączeń autobusowychto jeden z elementów nowej „piątki PiS”. Pod koniec lutego prezes PiSJarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki na konwencji partiiprzedstawili propozycje programowe, tzw. nową piątkę PiS, które obejmujewprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracownikówdo 26. roku życia, „trzynastkę” dla emerytów, obniżenie kosztów pracyoraz przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małychmiastach i na wsiach.(PAP)

Komentarze