TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Pierwsi na świecie elektryczni "krwiopijcy" od Solarisa?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 11.07.2017 16:20:26 7 komentarzy
Pierwsi na świecie elektryczni

4 lipca Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach otrzymało jedną ofertę w przetargu na dostawę dwóch mobilnych punktów poboru krwi, zbudowanych na bazie autobusów niskopodłogowych. Nie byłoby w tym nic ciekawego gdyby nie fakt, że pojazdy… będą o napędzie elektrycznym. Jedyną propozycję przedstawił Solaris. Mieści się ona w szacunkach zamawiającego.

To unikatowy projekt nie tylko w skali naszego kraju, ale także Europy (jeżeli nie całego świata). RCKiK Katowice celowało w konstrukcje, które będą bazowały na autobusach klasy MIDI. Mają to być dwudrzwiowe i dwuosiowe pojazdach na kołach 19". Muszą posiadać nadwozia o długości 8,5 – 11 m, szerokości do 2,5 i być nie wyższe niż 3,5 m. Wszystkie drzwi mają być jednoskrzydłowe, otwierane odskokowo i podświetlane.

Zamawiający nie precyzuje konkretnych wymogów w kwestii parametrów elektrycznego układu napędowego. Pojemność akumulatorów (min. 160 kWh) ma zapewnić pokonanie dystansu przynajmniej 160 km na jednym ładowaniu. Prócz tego prąd zmagazynowany w bateriach ma umożliwić minimum sześciogodzinny postój przy włączonym ogrzewaniu lub klimatyzacji wraz z włączonymi odbiornikami pokładowymi o mocy do 4 kW. Dostawca pojazdów zastosować akumulatory, których żywotność wyniesie przynajmniej 10 lat.

Dodatkowo RCKiK zastrzegło sobie możliwość przeprowadzenia testu. Poprzez jego przeprowadzenie Centrum chce zobaczyć, czy dostarczone elektrobusy spełniają minimalne wymagania w zakresie zasięgu oraz postoju. Wymaga ponadto, aby gwarantowany przebieg był możliwy do osiągnięcia w zakresie temperatur od -25 o C do + 40 o C.

4 lipca otwarto jedyną ofertę, która wpłynęła w postępowaniu. Przedstawił ją Solaris. Za dwa elektryczne Urbino 8,9LE w unikatowej wersji producent z Bolechowa chce zainkasować 6146310 zł brutto. Daje to cenę jednostkową 2498500 zł netto za jeden pojazd. Propozycja Solarisa mieści się w kosztorysie, który założyło katowickie RCKiK. Centrum na zakup chciało wydać maksymalnie 6875700 zł brutto.

Wobec takiego obrotu spraw formalnością pozostaje przyjęcie oferty Solaris. Przypomnijmy, że dostawę pojazdów rozłożono na dwa terminy. Pierwszy elektrobus ma zostać przekazany zamawiającemu nie później niż w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy. Na dostarczenie ostatniego natomiast będzie czas do końca 2018 r.

Elektromobilność ma coraz więcej zastosowań. Na powyższym przykładzie widać, że będzie to korzyść ewidentnie podwójnie prozdrowotna. Oczywiście nie wolno zapomnieć, że to będą to także pierwsze seryjne elektrobusy do poboru krwi.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
RCKiK Katowice
Solaris
elektrobus
przetarg
tabor
 • Hehuh – 11.07.2017

  Cały ten zakup to marnotrastwo pieniędzy.

 • P5 – 11.07.2017

  Jakim cudem? To podwójnie dobry pomysł mając na uwadze fakt zapowiedzianych podwyżek cen paliw.

 • Hehuh – 11.07.2017

  Takim, że za taką cenę mogliby mieć 3 standardowe wysokopokładowe pojazdy (takie jak kupowali do tej pory) bez ograniczenia w zasiegu. Ponadto taki zakup nie zwróci się nigdy, nawet w takiej mierze jak w autobusach miejskich, bo krwiopijce mają śmiesznie niskie przebiegi w porownaniu z nimi.

 • Janusz – 11.07.2017

  Jak będą się psuć przy każdym deszczyku jak te elektryki Solarisa na linii 222 w Warszawie to gratuluje marnotrastwo pieniędzy! Wczoraj pogrom w Stolicy na elektrykach a dziś żaden nie wyjechał na ulicę bo zapowiadano opady. Kto odpowie za zakup tego złomu z Bolechowa?

 • buccc – 11.07.2017

  ty odpowiesz, zaraz oblechowo wysle ci rachunek za wczorajsze awarie

 • fan pis – 11.07.2017

  Proszę zostawić solarisa w spokoju.

 • Stig779 – 12.07.2017

  @ Janusz złom to już wspomniałem np. Solbus, LAZ itp. Jaksię nie znasz to się nie wypowiadaj, Solaris to dobre pojazdy, ciekawe gdzie wyczytałeś tak jak piszesz że złom. Solarisa zostawić w spokoju, nie jechałeś autobusem LAZ czynp ZAZ, to są złomy.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....