TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Pięciu chętnych w walce o Olsztyn. Meteor górą.
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.09.2015 12:20:03 9 komentarzy
Do walki o olsztyński pakiet stanęło 5 wykonawców.

31 sierpnia Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie otworzył oferty, które wpłynęły w przetargu na dziesięcioletnią obsługę wybranych linii autobusowych. Dowiedzieliśmy się, że do walki o olsztyński pakiet stanęło pięci oferentów. Dzisiaj natomiast zamawiający ogłosił zwycięstwo konsorcjum śląskich spółek Meteor oraz Irex-3.

O warunkach prowadzonego postępowania pisaliśmy tutaj. Z niektórymi z nich nie zgodził się pierwszy prywatny operator w olsztyńskiej komunikacji, czyli KDD Gackowski. Firma odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej.KIO uznała skargę częściowo, jeden z zarzutów jeszcze przed rozprawą uznał ZDZiT.

Przypomnijmy, że umowa ze zwycięzcą przetargu będzie obowiązywała przez 10 lat od momentu jej podpisania. Wybrany operator będzie miał do 180 dni od tego momentu na objęcie zakontraktowanych zadań. ZDZiT przewidział, że przez okres obowiązywania kontraktu zwycięzca wykona pracę eksploatacyjną do 13 mln wzkm. Zamawiający zastrzegł jednak, że może ją zmniejszyć maksymalnie o 5 %. Ponadto wybrany przewoźnik będzie musiał dysponować przynajmniej 23 bardzo bogato wyposażonymi autobusami klasy maxi . 20 z nich ma stanowić tabor liniowy, pozostałe zaś będą pełniły funkcję rezerwy. Dodatkowo w projekcie umowy możemy znaleźć informacje o kosztorysie, jaki ZDZiT zamierza przeznaczyć na wykup przewozów w poszczególnych latach obowiązywania kontraktu. I tak w 2016 roku ma być to 11 387 999,96 zł netto. Po podzieleniu tej kwoty przez 1,3 mln wzkm otrzymujemy stawkę jednostkową 8,76 zł netto. Dla porównania MPK Olsztyn będzie w tym roku inkasowało 9,33 zł brutto za każdy przejechany wzkm.

31 sierpnia ZDZiT dokonał otwarcia ofert. Do rywalizacji stanęło 5 oferentów jak na wstępie wspomnieliśmy. Najtańszą i jednocześnie zwycięską propozycję przedstawiło bardzo aktywne w tym roku konsorcjum Meteora oraz Irexu-3. Obie firmy swoje usługi wyceniły na początek na 7,41 zł/wzkm brutto. W celu obsługi kontraktu deklarują pozyskanie 23 Solaris Urbino 12 najnowszej generacji. Drugą ofertę pod względem ceny przedstawiła Arriva. Polska spółka-córka Deutsche Bahn zadeklarowała realizację przewozów za 8,05 zł/wzkm. Trzecią propozycję przedstawiło BEGA Trans z Jabłonowa Pomorskiego. Tajemniczy oferent swoją ofertę skalkulował na 7,68 zł/wzkm. Czwarta propozycja pochodziła od Mobilisu. Podwarszawski gigant transportowy oferuje przewozy za 8,53 zł/wzkm. Kolejną ofertę przedstawiło konsorcjum firm "Usługi Transportowe Krzysztof Pawelec" z Biechowa o raz Nowak Transport ze Świerklańca. Przewoźnicy znani z GOP wycenili swoje usługi na 8,15 zł/wzkm. Zwycięzcą przetargu zostaną firmy wchodzące w skład Grupy Irex, która należy do Ireneusza Kozieła. Ofert BEGA Trans oraz konsorcjum Pawelca i Nowaka nie punktowano, zapewne z powodu błędów. 

Olsztyńskie zwycięstwo Meteora oraz Irexu-3  jest potwierdzeniem rozszerzenia działalności o inne przyczółki w Polsce. Wśród tegorocznych sukcesów firm kontrolowanych przez pana Kozieła należy wskazać zwycięstwa w Lublinie oraz Bydgoszczy.

Pewnym zaskoczeniem w olsztyńskim przetargu jest brak oferty KDD Gackowski. W kontekście działań, które przewoźnik podjął w celu wywalczenia jak najkorzystniejszych warunków zamówienia należy to uznać za niemałą sensację. Pewne pytania nasuwają się także w kontekście oferty BEGA Trans. O firmie wiadomo bardzo niewiele, zatem nie da się wykluczyć, że przykładowo może to być podmiot, który współpracuje z innym graczem z polskiego sektora operatorów autobusowych.

Pozostaje zatem kilka pytań bez odpowiedzi, które być może wkrótce uda się rozwikłać.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Olsztyn
ZDZiT Olsztyn
Meteor
Irex
Arriva
Mobilis
BG Trans
Pawelec
Nowak Transport
 • s – 14.09.2015

  BG Trans smierdzi KDD Trans.

 • olsztyner – 14.09.2015

  Czy ktoś wie jakim taborem będą obsługiwane linie w Olsztynie?

 • Bogdan – 14.09.2015

  Solarisami

 • Piknik – 14.09.2015

  chwała Bogu, że nie wygrał Pawelec - fuj! Pawelec na śmietnik!!!

 • VIKI – 15.09.2015

  1. autor artykułu myli/ miesza stawki netto i brutto ?2. porównanie stawek z MPK jest obarczone błędem z uwagi na elementy składowe wchodzące w stawkę. Proponuje zaczerpnąć wiedzy u źródła i na tej podstawie dopiero formułować wnioski.

 • new – 15.09.2015

  JAkie autobusy zakupi Meteor do obsługi linii w Bydgoszczy?

 • olsztyniak – 15.09.2015

  ważne że nie kdd gackowski. niech solbus zmieni właściciela a ślizaki spadją na drzewo

 • Piknik – 16.09.2015

  podstawa, że Pawelec nie będzie tam tynku badziewił - TO WIELKI SUKCES OLSZTYNA. teraz może już nawet Królik Bugs wygrać - to lepiej jak Pawelec

 • Matador – 29.09.2015

  SOLBUS- y beda to pewna informacja

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....