TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

PGNiG i Tauron chwalą się eko-autobusami. W Krynicy
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 07.09.2018 09:00:11
PGNiG i Tauron chwalą się e-autobusami. W Krynicy

Największe spółki energetyczne w Polsce chcą aktywnie wspierać samorządy w ich wysiłkach na rzecz poprawy jakości życia i stanu środowiska. To jeden z wniosków panelu "Biznes wobec energetycznych wyzwań polskich miast", który odbył się podczas Forum Ekonomicznego 2018 w Krynicy.

Otwierając wtorkową - 4 września - debatę Jacek Libucha z The Boston Consulting Group Polska podkreślił, że w ciągu ostatnich 30 lat polskie miasta stały się największym beneficjentem rozwoju, a jednocześnie największą jego ofiarą w kontekście zanieczyszczenia powietrza i związanej z tym jakości życia.

Dlatego, jego zdaniem, Polska powinna skupić się na tym, aby "każdą złotówkę przeznaczać na obniżanie niskiej emisji, bo to ma realny wpływ na nasze życie". Jego zdaniem przykłady z Chin pokazują, że da się to osiągnąć w relatywnie krótkim czasie. Przywołał tu doświadczenia Shenzen, które jeszcze w 2013 r. było półtora razy bardziej zanieczyszczonym miastem niż Kraków. "Dzięki determinacji i działaniom w zakresie elektromobilności transportu publicznego, termoizolacji, zmiany miksu energetycznego w 5 lat 12-milionowe miasto było w stanie zredukować niską emisję o 30 proc." – podkreślał Libucha.

Gazomobilność

Zdaniem Henryka Muchy, prezesa PGNiG Obrót Detaliczny walka z zanieczyszczeniem powietrza wymaga ścisłej współpracy rządu, samorządów i firm energetycznych.

-"Bez tego mówienie o smogu będzie tylko gadaniem i nie będą z tego wynikać żadne konkrety" – podkreślił.

Dodał, że takim konkretem zaproponowanym miastom przez PGNiG są rozwiązania w dziedzinie transportu publicznego i pojazdów komunalnych zasilanych gazem CNG.

Przypomniał jednak, że jeszcze w 2016 r. spółka, która posiadała zaledwie 20 stacji na gaz sprzężony CNG i nie była żadnym partnerem dla lokalnych władz. "Wówczas postawiliśmy na organiczną współpracę, której efektem było partnerstwo z Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. Rozpoczęliśmy też rozmowy z resortem finansów, który próbowaliśmy przekonywać, że zerowa stawka podatku akcyzowego dla gazu CNG to właściwy kierunek. Nie tylko ze względu na nasz biznes, ale dlatego, że sprzedajemy najbardziej ekologiczny produkt energetyczny w Polsce" – mówił Mucha.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Zaledwie w ciągu dwóch lat miasta takie jak Tychy, Warszawa, Tarnów, Rzeszów i Sanok zdecydowały się na zakup łącznie 250 autobusów zasilanych CNG. "W 2016 r. gdy zaczynaliśmy przygodę z CNG autobus gazowy był średnio droższy od napędzanego olejem napędowym o 30 do 40 proc. Dziś ta cena jest na podobnym poziomie" – mówił Mucha.

Zdaniem prezesa PGNiG to pokazuje, że samorządowcy przekonali się, że obok elektromobilności funkcjonuje dojrzała, sprawdzona i ekologiczna technologia, która nazywana jest gazomobilnością.

Elektromobilność

Jarosław Broda, wiceprezes Tauronu mówił m.in. o korzyściach z rozwoju elektromobilności, która przyczynia się do ograniczenia smogu spowodowanego przez spaliny samochodów. W tym kontekście wspomniał o pilotażowym programie elektryfikacji Katowic, który przewiduje budowę do końca 2018 r. roku systemu ponad 30 ładowarek w mieście. Jak dodał, system ma być uzupełniony o ładowarki umożliwiające dojazd do Katowic z lotniska w Balicach.

Broda dobrze ocenił też decyzję rządu, aby w ramach całej strategii elektromobilności powołać fundusz transportu niskoemisyjnego, z którego od przyszłego roku będzie można finansować m.in. rozwój infrastruktury.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
CNG
elektromobilność
PGNiG
Tauron

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....