TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Pabianice zamykają hybrydowy kontrakt
InfoBus.pl - Opublikowano: 17.06.2019 15:00:00
Pabianice zamykają hybrydowy kontrakt

14 czerwca Pabianice odebrały osiem autobusów Solaris Urbino 12 Hybrid , czyli ostatnią partię z 18 zakupionych w ramach projektu pn. "Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach", współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, który wziął w oficjalnym przekazaniu do eksploatacji autobusów, powiedział:

-"Elektromobilność to jeden z bardzo ważnych celów rządu Prawa i Sprawiedliwości. To rząd Mateusza Morawieckiego chce uruchomić produkcję samochodów elektrycznych w Polsce. Mam nadzieję, że takich przykładów, jak ten w Pabianicach będzie w naszym regionie więcej. Pracujemy nad tym i chcielibyśmy, żeby województwo łódzkie było jednym z liderów elektromobilności" – powiedział podczas uroczystości marszałek Grzegorz Schreiber.

Osiem nowych autobusów hybrydowych oficjalnie przywitał też prezydent Pabianic, Grzegorz Mackiewicz, który ogłosił, że tym samym został zakończony kontrakt z Solaris Bus & Coach S.A. na dostawę 18 nowoczesnych niskoemisyjnych pojazdów. Pierwszy z najnowszych nabytków wyjechał jeszcze w piątek na linię T. Kolejne na trasy wyruszą od soboty, 15 czerwca.

Historyczny moment

Zakup 18 autobusów marki Solaris Urbino 12 hybrid to największa dostawa taboru dla Pabianic od 1983 roku. Miasto jest też pierwszym odbiorcą, które otrzymały autobus marki Solaris w najnowszej wersji, po face-liftingu – i to jeszcze przed jej oficjalną premierą na Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach.

-"Autobusy charakteryzują się pięknym designem, ale również wieloma nowinkami technologicznymi, których do tej pory nie było. Pogoda dzisiaj daje nam odpowiedź na pytanie, co jest najważniejsze w autobusie: klimatyzacja – powiedział Jarosław Habura, prezes MZK Pabianice Sp. z o.o. - Mamy funkcję przyklęku, ułatwiającą wejście do pojazdu. Autobusy są przyjazne dla osób niepełnosprawnych, matek i ojców z dziećmi. Nowe autobusy to również bezpieczeństwo. Są 4 kamery wewnętrzne i zewnętrzne. Pojazdy wyposażone są w system automatycznego gaszenia komory silnika.

Oświetlenie zaprojektowano w technologii LED. Nowe autobusy mają białe zewnętrzne wyświetlacze, a wewnątrz dwa ekrany. Informację pasażerską uzupełnia zapowiedź głośnomówiąca. Wewnątrz zainstalowano automat biletowy. Do dyspozycji pasażerów są też gniazda USB oraz darmowy internet.

- "Trzeba przyznać, że wyjeżdżamy dzisiaj bardzo nowoczesnymi i bardzo ładnymi pojazdami. Zbieramy pochwały od pabianiczan, którzy oceniają ten zakup bardzo dobrze – dodał Jarosław Habura.

Hybrydowy napęd

W autobusach zastosowano napęd hybrydowy, łączący tradycyjny silnik diesla z silnikiem elektrycznym. Silnik elektryczny zasilany jest energią elektryczną z magazynu energii. Ten z kolei ładowany jest z generatora prądu napędzanego silnikiem wysokoprężnym o niewielkiej pojemności. Podczas hamowania odzyskiwana jest energia kinetyczna, a następnie zamieniana w energię elektryczną i gromadzona w superkondensatorach. Przeniesienie napędu następuje bez skrzyni biegów. System Stop-and-Go całkowicie wyłącza pracę silnika spalinowego podczas postoju na przystanku oraz umożliwia opuszczenie go w trybie bezemisyjnym – z wykorzystaniem energii, zgromadzonej w superkondensatorach. Umożliwia to cichy, niemal bezszelestny, odjazd autobusu z przystanku. Zastosowanie napędu hybrydowego pozwala na znaczne oszczędności w zużyciu paliwa.

Co dalej?

-"W następnej perspektywie będziemy się starali o to, żeby zakupić kolejne autobusy – zapowiedział Grzegorz Mackiewicz. - Nie chcemy już doprowadzić do takiej sytuacji, jak kilkanaście lat temu, kiedy kupowaliśmy na rynku wtórnym poniemieckie autobusy, żeby miało co wyjechać na drogi. Dzisiaj weszliśmy na taki poziom komunikacji, którego musimy się trzymać. Gdyby nie środki unijne, prawdopodobnie nie mielibyśmy okazji odbierać dzisiaj tak komfortowych i dobrych autobusów. Życzę, aby jak najdłużej służyły."

Zakup autobusów hybrydowych pozwoli wycofać z użycia wszystkie najstarsze autobusy MZK, emitujące najwięcej spalin. W porównaniu z nimi hybryda emituje 17,5-krotnie mniej tlenków azotu, 8,5-krotnie mniej węglowodorów i 2,5-krotnie mniej tlenków węgla, a z przystanków może odjechać nawet całkowicie bezemisyjne. Autobusy marki MAN NL202 z 1996 r. już zostały sprzedane. Służbę kończą także autobusy MAN A21 z 2003 r., Solaris Urbino 12LE z 2005 r. i Jelcz M081MB z 2006 r.

–"Teraz najstarsze autobusy we flocie MZK będą miały 11 lat – zaznacza prezydent Grzegorz Mackiewicz.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
hybryda
Solaris
KM Pabianice
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....