TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Olsztyn kształci kierowców na Solbusie ST11
Olsztyn kształci kierowców na Solbusie ST11
Olsztyńskie Centrum Kształcenia jako pierwszy ośrodek szkolenia w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczęło kursy kwalifikacji wstępnej dla kierowców posiadających kategorię D. W ofercie gwarantują naukę na najwyższym poziomie, doskonałą kadrę dydaktyczną oraz ekskluzywny sprzęt do nauki praktycznej –nowego Solbusa ST11, którego Centrum odebrało z fabryki w maju br. Oprócz niego we flocie firmy znajduje się szkoleniowy Autosan H-9 (po kapitalnym remoncie w lutym 2007). Co ciekawe w zależności od wyboru autobusu inaczej przedstawiają się ceny za szkolenie praktyczne. I tak posiadając prawo jazdy kategorii B i zaliczając wszystkie 60 godzin na Autosanie zapłacimy 3.500 PLN. Identyczne lekcje w rozbiciu na: 10h na Autosanie i 50h na Solbusie ST11 kosztują już 5.300 PLN. Komfort ma swoją cenę…Co ważne kursanci Olsztyńskiego Centrum Kształcenia egzamin praktyczny w WORD na kategorię D będą zdawać na pojeździe, na którym uczyli się jeździć.

Przypominamy, że po 9 września zaczną obowiązywać przepisy, w myśl których kandydat na kierowcę zawodowego (ukończone 21 lat) będzie musiał szkolić się aż 280 godzin - trzeba będzie przejść tzw. 'kwalifikację wstępną'. Szkoły nauki jazdy przeżywają prawdziwe oblężenie. Na kursach kategorii C brakuje miejsc, a kursanci robią wszystko, by jak najszybciej ukończyć szkolenie i przystąpić do egzaminu. Dla przyszłych kierowców ciężarówek oznacza to bowiem wymierne korzyści finansowe. Szkoły nauki jazdy szacują, że gdy zaczną obowiązywać nowe przepisy, koszty uzyskania prawa jazdy kategorii C wzrosną do 7-10 tysięcy złotych! Z Maciejem Kulką, właścicielem szkoły nauki jazdy i szkolącymi się na kategorię C kierowcami rozmawiał reporter RMF FM Krzysztof Kot. - Trzy ciężarówki jeżdżą od godziny 6 do 23 non stop i najbliższy wolny termin mamy pierwszego września. To są rozpaczliwe w tej chwili próby ukończenia kursu, umówienia się na egzamin, no ale każdy ma swoją wytrzymałość - niestety, nie będziemy jeździli po godzinie 23... Koszty to teraz 600-700 złotych, a później to wychodzi prawie 7-8 tysięcy! To jest kolosalna różnica - powiedział jeden z kursantów. W Warszawie, gdzie rocznie szkoli się najwięcej kierowców, są tylko dwie szkoły nauki jazdy dysponujące specjalnymi torami i matami do doskonalenia jazdy. Zdaniem dyrektora katowickiego WORD, Romana Bańczyka, na Śląsku nie ma ani jednej placówki, która może dziś szkolić kierowców zgodnie z wymogami nowego świadectwa kwalifikacji zawodowej. - Jak zwykle wszystko postawione jest na głowie. Przepis wchodzi w życie, a nie ma gdzie szkolić ludzi - mówi Michał Kopeć ze Szkoły Auto. Jacek Jastrzębski, właściciel szkoły nauki jazdy Turbo, mówi z sarkazmem, że ustawodawca chyba chce, by kierowcy kończyli co najmniej licencjat z jazdy. - 280 godzin nauki nie da się zrobić w miesiąc ani nawet dwa. Potrzeba na to co najmniej pół roku, w niektórych wypadkach dłużej. Dodając do tego kurs na prawo jazdy i egzamin, nauka może zająć dwa lata. A gdzie czas na normalną pracę, żeby zarobić na ten kurs? - pyta.

Przed rokiem podobne świadectwa kwalifikacji zawodowej zaczęły obowiązywać kierowców autobusów. W efekcie kursy na prawo jazdy kategorii D prawie zanikły. W niektórych ośrodkach na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zdecydowali się przejść szkolenie. Byli to - o dziwo - głównie bezrobotni. - Od dawna wiadomo, że Polak potrafi! Żeby obejść płacenie 10 tysięcy za świadectwo, ludzie kończą kurs na prawo jazdy, a potem idą na bezrobocie i resztę płaci za nich biuro pracy z naszych podatków albo z środków unijnych w ramach przygotowania do zawodu - mówi jeden z właścicieli szkoły nauki jazdy. Również zdesperowani dyrektorzy niektórych Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej decydują się opłacić taki kurs bezrobotnym kierowcom z kategorią D. Problem w tym, że liczba tak przeszkolonych jest i będzie ograniczona. - Z dwa, trzy lata pojawi się problem z brakiem kierowców. Wówczas zacznie się gorączka wśród przedsiębiorstw transportowych, szukających pracowników. Ale tego kryzysu już nikt pisząc nowe przepisy, nie przewidział - kończy Michał Kopeć.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Olsztyn
Solbus
kierowcy
  • masło – 27.08.2009

    Jestem ciekaw czy ten autokar spełnia wymagania rozporządzenia odnośnie pojazdów szkoleniowych. Jeśli nie to hmmm...

  • kierowca autobusu – 01.09.2009

    i bardzo się z tego cieszę. Dzięki temu kierowca stanie się w gospodarce dobrem rzadkim i wartość jego na rynku pracy poszybuje w górę.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....