TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Olsztyn i przetarg na nowego przewoźnika
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 02.01.2013 19:38:23 4 komentarze
Olsztyn i przetarg na nowego przewoźnika

W zeszłym tygodniu Zarząd Komunikacji Miejskiej w Olsztynie ogłosił przetarg na 10-letnią obsługę podmiejskich linii. Zwycięzca zakupi 11 nowych, standardowych autobusów, które rocznie będą pokonywać dystans ok. 700 tys. wzkm. Ich liczba może zmaleć, ale maksymalnie tylko o 5%. Z naszych informacji wynika, że ZKM jest gotowe oddać ok. 10 proc. połączeń. –„To ogromny krok i bardzo odważna decyzja. Od uruchomienia pierwszego autobusu w Olsztynie minęło przecież ponad 65 lat”–podkreślała podczas prezentacji reformy olsztyńskiej komunikacji miejskiej Marta Bartoszewicz, rzeczniczka ZKM. Zarząd chce zaoferować w przetargu obsługę 10% wszystkich olsztyńskich linii, w tym wszystkich tras podmiejskich, czyli linii nr 29, 82, 88,84 (sezonowa-działkowa). W tej grupie znajdzie się również linia nr 5. Jest to zarówno linia podmiejska - obsługuje trasę z dworca głównego PKP do Klewek, jak i miejska, gdyż większość kursów kończy na os. Mazurskim.

Przez najbliższe 10 lat mają je obsługiwać niskopodłogowe autobusy klasy maxi, które zgodnie w wytycznymi SIWZ-u będą doskonale wyposażone –m.in. w klimatyzację, monitoring, dynamiczną informację pasażerską, biletomaty. Dodatkowo zaprezentują się w zupełnie nowych dla Olsztyna kolorach. A oto lista podstawowych wymagań ZKM:

- Długość pojazdu: 11 500-12 500 mm;

- Łączna liczba miejsc: 80-100, przy wskaźniku napełnienia 6,7 osoby/m2;

- Liczba miejsc siedzących: 23-28 pełnowymiarowych miejsc;

- liczba stałych miejsc siedzących na poziomie podłogi (bez podestów z bezpośrednim dostępem z podłogi): minimum 6

- Liczba miejsc na wózki - dziecięcy / inwalidzki: 1/1;

- Układ drzwi: 2-2-2 rozmieszczone równomiernie na całej długości prawej ściany nadwozia, dopuszczalne wygrodzenie jednego skrzydła pierwszych drzwi dla kierowcy,

- Szerokość przejścia pomiędzy nadkolami osi tylnej mierzona 100 mm nad podłogą w najwęższym miejscu: minimum 550 mm;

- Napęd pojazdów: silnik wysokoprężny lub silnik zasilany gazem ziemnym, paliwem metanowym, napędem hybrydowym;

- Norma emisji spalin: minimum EURO 5;

- Rok produkcji: nie wcześniejszy niż 2012, maksymalny przebieg pojedynczego pojazdu w momencie wprowadzenia do ruchu - nie więcej niż 2 000 km;

Co do barw to nowe autobusy na pewno będą doskonale widoczne, dzięki zestawowi następujących kolorów: limonkowego (w nawiązaniu do zamówionych tramwajów Solaris Tramino), srebrnego i grafitowego. Jak widać po Rzeszowie mamy teraz wręcz wysyp ciekawych aranżacji kolorystycznych i miasta próbuję zarwać z dotychczasową barwną monotonią komunikacji miejskiej. I bardzo dobrze. Szczegółowy schemat malowania i oznakowania pojazdów (herb miasta Olsztyna, oznaczenie organizatora i przewoźnika, emblemat producenta) przygotowuje zamawiający na podstawie informacji o marce i typie pojazdu przedstawionej przez wykonawcę. A zwycięzcę poznamy najwcześniej 15 lutego. Czy będzie to nowy przewoźnik na olsztyńskiej scenie transportowej, jak Mobilis czy Veolia? A może po wałbrzyskim sukcesie w szranki stanie któraś ze śląskich spółek? W Tczewie już dawno swój przyczółek założył Meteor. W zasadzie blisko mają tutaj także prężni pomorscy przewoźnicy. A może nie trzeba patrzeć tak daleko i zwycięzcą zostanie PKS Olsztyn albo dotychczasowy operator –MPK Olsztyn? Byłoby to wbrew intencjom ZKM, ale wszystko jest możliwe, bo ostatecznie o wygranej zadecyduje cena, która stanowi 100-procentowe kryterium wyboru. Także zapowiada się „gorący”luty w olsztyńskiej komunikacji. A jeżeli wszystko pójdzie z godnie z planem pierwsze „limonkowe”autobusy pojawią się w Olsztynie we wrześniu.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Olsztyn
przetarg
 • Michał – 02.01.2013

  "...zupełnie nowych dla Bydgoszczy kolorach....", "...liii...". Brawo . :) Zgubiłem się co czytam, czy Bydgoszcz, czy Olsztyn, czy może Gdynia? Czy chodziło o Lee?

 • aweq – 04.01.2013

  Ah sukcesie bravo

 • Zgredzik – 07.01.2013

  Tak na pewno wygra Veolia. Ktoś, kto pisze takie bzdury powinien krowy pasać. Veolia patrzy jak z honorem wycofać się z Polski, a nie startować w dziwnych przetargach.

 • MM – 09.01.2013

  Nie wiem jak ten przewoźnik ma obsługiwać linię 29 skoro została zlikwidowana w grudniu i zastąpiona linią 89. Zaznaczę, że obie obsługiwane były busikami więc 12m autobus by odpadał z kilku poważnych względów. ;) Ponoć ZKM nieco zboczył z tego żeby przekazać wyłonionemu przewoźnikowi same podmiejskie linie. Zobaczymy co ZKM wymyśli jak się przetarg rozstrzygnie.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....