TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Oficjalne otwarcie autobusowego dworca w Białymstoku [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 11.12.2017 16:25:05 3 komentarze
Oficjalne otwarcie autobusowego dworca w Białymstoku [FILM]

Jest nowoczesny, przestronny i wygodny. Pasażerom został udostępniony już kilkanaście dni temu, ale oficjalne otwarcie inwestycji odbyło się w poniedziałek, 11 grudnia br. Było uroczyście i z pompą – bo nowy dworzec PKS w Białymstoku, to miejsce długo wyczekiwane nie tylko przez mieszkańców miasta, ale całego województwa podlaskiego.

W oficjalnym otwarciu Dworca PKS Nova uczestniczyli m.in. Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, członkowie zarządu - Stefan Krajewski i Bogdan Dyjuk, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UMWP Leszek Lulewicz, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, zwierzchnicy kościołów katolickiego i prawosławnego - Abp ks. Tadeusz Wojda, Abp Jakub, podlascy posłowie na Sejm RP, radni wojewódzcy, samorządowcy, a także przedstawiciele wykonawcy inwestycji- firmy Budner. Wśród gości nie mogło zabraknąć byłego marszałka województwa podlaskiego, obecnie posła na Sejm Mieczysława Baszki – inicjatora całego przedsięwzięcia. Gospodarzem uroczystości był prezes spółki PKS Nova Cezary Sieradzki.

- To jeden z ważniejszych dni dla spółki PKS Nova, ale również dla miasta jak i całego województwa- podkreślał Cezary Sieradzki – Decyzja podjęta w 2015 r. została zrealizowana. Ten nowoczesny, piękny obiekt stanie się wizytówką stolicy województwa.

O tym, że budynek dworca będzie znakiem rozpoznawczym regionu mówił również Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński:

- Dworzec to miejsce gdzie krzyżują się szlaki i gdzie spotykają się ludzie, to takie komunikacyjne serce, i uważam, że nasz dworzec to najmłodsze komunikacyjne serce województwa podlaskiego. To "serce", podobnie jak neonowy żubr umieszczony na elewacji budynku, jest wizytówką województwa, naszą marką i chlubą. Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że ta inwestycja, powstała w tak krótkim czasie, to sukces.

A, jak podkreślał Jerzy Leszczyński, na ten sukces pracowało wiele osób.

- W szczególności dziękuję mojemu poprzednikowi – Mieczysławowi Baszce, prokurentowi PKS Białystok Markowi Zaczkowi, dyrektorowi DIT UMWP Leszkowi Lulewiczowi, radnym wojewódzkim, i wszystkim tym, którzy przyczynili się do sfinalizowania tego rozpoczętego w 2015 r. przedsięwzięcia. Dziękuję też Panu Markowi Budnerowi, prezesowi spółki Budner S.A. za to, że pomimo różnych przeciwności, w tak krótkim czasie zrealizował inwestycję.

Historia dworca

Decyzja o budowie nowego dworca została podjęta w październiku 2015 r. Ówczesny marszałek województwa Mieczysław Baszko i władze PKS-u przedstawiły koncepcję na zagospodarowanie terenów przy ul. Boh. Monte Cassino. Wcześniej planowano sprzedaż terenu w całości, ale tym samym stolica województwa zostałaby pozbawiona dworca autobusowego. Pojawił się pomysł na uratowanie dworca – sprzedać część terenu firmie, która w zamian za to wybuduje dworzec i całe zaplecze niezbędne do jego funkcjonowania. Przetarg wygrała warszawska firma Budner S.A.

W ramach rozliczenia za inwestycję Budner S.A. otrzyma ponad 45% terenów PKS-u przy ul. Boh.Monte Cassino.

- To była odważna decyzja, ale czas pokazuje, że najlepsza z możliwych – mówił Mieczysław Baszko podczas uroczystości otwarcia. – Podjęliśmy się zadania trudnego, które znakomicie sfinalizowali moi następcy. To pokazuje, że wiele można zdziałać, nawet nie mając środków finansowych, że podstawa jest dobra współpraca pomiędzy ludźmi, którym zależy na dobru małych ojczyzn, a wśród naszych samorządowców jest takich ludzi wielu.

Uroczystość uświetniła znakomita gawęda dyrektora Muzeum Podlaskiego Andrzeja Lechowskiego o historii transportu zbiorowego w Białymstoku. Punktem kulminacyjnym otwarcia było wspólne włączenie logo województwa umieszczonego na budynku Dworca PKS. Cezary Sieradzki przypomniał też, że w ciągu dwóch tygodni na ścianie zewnętrznej pojawi się neon Białystok.

Warto dodać, że Zarząd Spółki Nova S.A uhonorował osoby najbardziej zasłużone przy realizacji inwestycji. Okolicznościowe statuetki otrzymali Jerzy Leszczyński, Mieczysław Baszko, Leszek Lulewicz, Marek Zaczek, Marek Budner i Jacek Klimowicz

Białostocki standard

Nowopowstały budynek jest nowoczesny przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji pasażerów jest przestronna hala z dużą ilością miejsc siedzących, wkrótce pojawi się przechowalnia bagaży, punkt gastronomiczny i salonik prasowy. Jak podkreśla prezes PKS Nova, Cezary Sieradzki zadbano o bardzo dobre oświetlenie peronów.

To nie koniec inwestycji na placu przy Boh. Monte Cassino. Pod koniec listopada rozpoczął tam działalność pierwszy w mieście Kaufland, a w marcu przyszłego roku ma zostać oddana do użytku galeria handlowa. Będą tam m.in. punkty gastronomiczne, klub fitness, a także sklepy znanych marek – m.in. CCC, Hebe, będzie tez pierwszy w regionie MAXI ZOO.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
PKS Nova
 • sphinx – 11.12.2017

  Nowoczesny, taaa. Jak na prowincję sprzed 30 lat. Słaba segregacja ruchu, dominacja ruchu kołowego, święta przepustowość i święte parkowanie. Pasażerowie mają trudniej i dalej niż na starym dworcu. Typowe urzędnicze "100 lat planowania" i polskiego dziadowstwa.

 • f – 12.12.2017

  Białystok sto lat za murzynami. Powinni mu stolicę województwa odebrać za taki szajs

 • herman – 12.12.2017

  na zdjęciach gala jak na otwarciu metra. A sam budynek szału nie robi przynajmniej ze zdjęć. dobrze wyglądają za to te daszki na zewnątrz. Dworzec stary był mocno zaniedbany zarówno budynek jak i plac. Ale ten jest super chyba tylko w porównaniu do tego starego.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....