TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Nowy Citaro zadebiutuje w Gdańsku. 22 lata po O405N
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 13.06.2016 13:34:27 10 komentarzy
Gdańsk z umową na 21 nowych autobusów. Citaro!

21 nowych, niskopodłogowych autobusów marki Mercedes-Benz Citaro wyjedzie do końca roku na ulice Gdańska. W nowoczesnych pojazdach będą m.in. ładowarki USB. Miasto zapłaci za autobusy prawie 24,4 milionów złotych.

Umowę na zakup autobusów podpisano w poniedziałek między kierownictwem Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku a przedstawicielami firmy EvoBus Polska, która ma dostarczyć pojazdy w ciągu pół roku.

Do ZKM w Gdańsku trafi model Mercedes-Benz Citaro o długości 10 metrów (3 sztuki Citaro K), 12 metrów (9 sztuk Citaro) oraz 18 metrów (9 sztuk Citaro G). -"Autobus ten jest obecnie najnowocześniejszym seryjnie produkowanym autobusem miejskim na świecie" - powiedziała rzeczniczka prasowa ZKM w Gdańsku, Alicja Mongird. W pojazdach tych - wyjaśniła - możliwe jest np. "odzyskiwanie energii hamowania poprzez moduł rekuperacyjny umieszczony przy tradycyjnych akumulatorach", co przyczynia się do znacznej redukcji zużycia paliwa, a tym samym emisji dwutlenku węgla wpływając korzystnie na środowisko naturalne.

"Wszystkie autobusy będą wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, system głosowego zapowiadania przystanków, ledowe oświetlenie. Będą także spełniać normy emisji spalin Euro 6. Nowością, i ukłonem w kierunku osób, które korzystają z telefonów komórkowych i tabletów, będą ładowarki USB, a także - bo z tego Gdańsk już słynie - udogodnienia dla rowerzystów" - podkreśliła Mongird.

Mówią VIP-y

? Nowością, i ukłonem w kierunku osób, które korzystają z telefonów komórkowych i tabletów, będą ładowarki USB zamontowane w nowych pojazdach. Poza tym, udogodnienia dla rowerzystów, bo z tego Gdańsk już słynie. Miasto się rozwija, liczba pasażerów rośnie, a na to ma na pewno wpływ nowoczesny i komfortowy tabor ZKM ? mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

? Wymogi przetargu były bardzo wysokie. ZKM Gdańsk postawił na komfort i bezpieczeństwo pasażerów, ale tym zakupem Gdańsk przyczyni się także do ochrony środowiska. Autobusy, które trafią do Gdańska są obecnie najnowocześniejszymi seryjnie produkowanymi autobusami miejskimi na świecie. Z pasją tworzymy pojazdy już od 140 i bardzo cieszymy się, że te innowacyjne pojazdy będą jeździć właśnie w Gdańsku ? mówił prezes Zarządu EvoBus Polska Antonio Cavotta.

? Gdańsk już teraz może pochwalić się jedną z najbardziej przyjaznych pasażerom flot autobusowych w Polsce, w 100% niskopodłogową i niemal w całości klimatyzowaną. Nie poprzestajemy na tym, i wciąż podnosimy komfort podróży komunikacją miejską. Nowe pojazdy zastąpią najbardziej wysłużone autobusy gdańskiego ZKM ? dodaje prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej Jerzy Zgliczyński.

Gdańska flota

22 lata temu, dokładnie 15 czerwca 1994 roku, na gdańskie ulice wyjechały Mercedesy O405N. Były to pierwsze w polskiej komunikacji miejskiej pojazdy niskopodłogowe. To był przełom w myśleniu. Nikt już nie twierdził, że autobusy muszą mieć wysoką podłogę. Od tamtej pory Gdańsk kupował tylko niskopodłogowe pojazdy, a na początku 2009 roku, pożegnał ostatniego Ikarusa. W tym samym roku ZKM zakupił 45 nowych autobusów marki Solaris Urbino 12 i 18, i tym samym stał się pierwszym miastem w Polsce z niskopodłogową flotą autobusową.

Dodajmy, że Gdańsk jako pierwszy zamówił klimatyzowane autobusy. Dziś 80% floty ZKM to pojazdy z klimatyzacją. Jest to najlepszy wynik w kraju.

Ostatnie zakupy firmy to 22 nowe Mercedesy Conecto G i LF w 2011 r. + 6 minibusów Kapena Iveco w 2013 r. Teraz kolejne nowe pojazdy zastąpią najbardziej wysłużonych weteranów. Niektóre z partii wycofywanych autobusów zostaną zachowane, jako pojazdy zabytkowe.

? Jednym z takich pojazdów będzie Mercedes O405N, który był pierwszym w Polsce autobusem niskopodłogowym w komunikacji publicznej. Warto, aby taki pojazd został w naszym taborze zabytkowym ? dodaje wiceprezes ZKM Maciej Lisicki.

Co dalej?

Rzeczniczka gdańskiego ZKM dodała, że do 21 autobusów, na których zakup podpisano w poniedziałek umowę, dojdą jeszcze dwa nowe minibusy, których wartość oszacowano na 1,1 mln zł. Przetarg dotyczący zakupu tych pojazdów jeszcze trwa; otwarcie kopert z ofertami zaplanowano na połowę lipca.

Podczas przetargu na zakup autobusów, oprócz ceny (55 proc.) pod uwagę brane są także kryteria techniczne i ekologiczne (45 proc.).


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZKM Gdańsk
Mercedes-Benz
EvoBus
Citaro
 • rafał – 13.06.2016

  Wielkie gratulacjae dla evobus

 • 123 – 13.06.2016

  gratulujemy wyboru szajsu - polscy producenci autobusow

 • Observer – 14.06.2016

  123 idź naostrzyć widły...

 • 123 – 14.06.2016

  odezwal sie polaczek klakier evobusa

 • wiki – 14.06.2016

  Niemcy rzucają klody pod nogi np.ursusowi czy pesie a władze gdanska wspierają niemiecki kapital

 • Berlińczyk – 15.06.2016

  W skali kraju te 21 autobusów to niewiele. I tak dominuje Solaris. A w BVG kupuje obecnie holenderskie VDL i szwedzkie Scanie i nikt tu nie lamętuje!

 • Niemiec – 15.06.2016

  A Berlin nalezy do polski? Ach prezepraszam, polska juz nie istnieje, mialem namysli niemiecka aglomeracja..

 • Kończ pan, panie Cawotta – 15.06.2016

  Mercedes to może i dobry autobus, ale licz pan się ze słowami, bo najnowocześniejszy to on nie jest. Wsztstko oklepane i do b?lu proste i tradycyjne. Jedyna super innowacja to system rekuperacji. To chyba trochę mało jak na 140 lat doświadczenia!

 • Szkoda, że nie Solaris najnowszy – 15.06.2016

  A skąd prezes Evobusa i jego cały team derektorów mają znać się na autobusach?Przecież wszystko co o nich wiedzą wyczytali na infobus.pl A jak coś mówią od siebie to słuchać się nie da, bo to co wymyślą w swoim geniuszu lepsze jest od PISowych reform

 • Karor – 13.09.2016

  W Cardiffie splonal jeden Citaro w tym Roku! Przewoznik New Adventure, dlaczego do kurwy nedzy nie widac jeszcze artykulu :) ?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....