TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Nowy Citaro zadebiutuje w Gdańsku. 22 lata po O405N
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 13.06.2016 13:34:27 10 komentarzy
Gdańsk z umową na 21 nowych autobusów. Citaro!

21 nowych, niskopodłogowych autobusów marki Mercedes-Benz Citaro wyjedzie do końca roku na ulice Gdańska. W nowoczesnych pojazdach będą m.in. ładowarki USB. Miasto zapłaci za autobusy prawie 24,4 milionów złotych.

Umowę na zakup autobusów podpisano w poniedziałek między kierownictwem Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku a przedstawicielami firmy EvoBus Polska, która ma dostarczyć pojazdy w ciągu pół roku.

Do ZKM w Gdańsku trafi model Mercedes-Benz Citaro o długości 10 metrów (3 sztuki Citaro K), 12 metrów (9 sztuk Citaro) oraz 18 metrów (9 sztuk Citaro G). -"Autobus ten jest obecnie najnowocześniejszym seryjnie produkowanym autobusem miejskim na świecie" - powiedziała rzeczniczka prasowa ZKM w Gdańsku, Alicja Mongird. W pojazdach tych - wyjaśniła - możliwe jest np. "odzyskiwanie energii hamowania poprzez moduł rekuperacyjny umieszczony przy tradycyjnych akumulatorach", co przyczynia się do znacznej redukcji zużycia paliwa, a tym samym emisji dwutlenku węgla wpływając korzystnie na środowisko naturalne.

"Wszystkie autobusy będą wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, system głosowego zapowiadania przystanków, ledowe oświetlenie. Będą także spełniać normy emisji spalin Euro 6. Nowością, i ukłonem w kierunku osób, które korzystają z telefonów komórkowych i tabletów, będą ładowarki USB, a także - bo z tego Gdańsk już słynie - udogodnienia dla rowerzystów" - podkreśliła Mongird.

Mówią VIP-y

? Nowością, i ukłonem w kierunku osób, które korzystają z telefonów komórkowych i tabletów, będą ładowarki USB zamontowane w nowych pojazdach. Poza tym, udogodnienia dla rowerzystów, bo z tego Gdańsk już słynie. Miasto się rozwija, liczba pasażerów rośnie, a na to ma na pewno wpływ nowoczesny i komfortowy tabor ZKM ? mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

? Wymogi przetargu były bardzo wysokie. ZKM Gdańsk postawił na komfort i bezpieczeństwo pasażerów, ale tym zakupem Gdańsk przyczyni się także do ochrony środowiska. Autobusy, które trafią do Gdańska są obecnie najnowocześniejszymi seryjnie produkowanymi autobusami miejskimi na świecie. Z pasją tworzymy pojazdy już od 140 i bardzo cieszymy się, że te innowacyjne pojazdy będą jeździć właśnie w Gdańsku ? mówił prezes Zarządu EvoBus Polska Antonio Cavotta.

? Gdańsk już teraz może pochwalić się jedną z najbardziej przyjaznych pasażerom flot autobusowych w Polsce, w 100% niskopodłogową i niemal w całości klimatyzowaną. Nie poprzestajemy na tym, i wciąż podnosimy komfort podróży komunikacją miejską. Nowe pojazdy zastąpią najbardziej wysłużone autobusy gdańskiego ZKM ? dodaje prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej Jerzy Zgliczyński.

Gdańska flota

22 lata temu, dokładnie 15 czerwca 1994 roku, na gdańskie ulice wyjechały Mercedesy O405N. Były to pierwsze w polskiej komunikacji miejskiej pojazdy niskopodłogowe. To był przełom w myśleniu. Nikt już nie twierdził, że autobusy muszą mieć wysoką podłogę. Od tamtej pory Gdańsk kupował tylko niskopodłogowe pojazdy, a na początku 2009 roku, pożegnał ostatniego Ikarusa. W tym samym roku ZKM zakupił 45 nowych autobusów marki Solaris Urbino 12 i 18, i tym samym stał się pierwszym miastem w Polsce z niskopodłogową flotą autobusową.

Dodajmy, że Gdańsk jako pierwszy zamówił klimatyzowane autobusy. Dziś 80% floty ZKM to pojazdy z klimatyzacją. Jest to najlepszy wynik w kraju.

Ostatnie zakupy firmy to 22 nowe Mercedesy Conecto G i LF w 2011 r. + 6 minibusów Kapena Iveco w 2013 r. Teraz kolejne nowe pojazdy zastąpią najbardziej wysłużonych weteranów. Niektóre z partii wycofywanych autobusów zostaną zachowane, jako pojazdy zabytkowe.

? Jednym z takich pojazdów będzie Mercedes O405N, który był pierwszym w Polsce autobusem niskopodłogowym w komunikacji publicznej. Warto, aby taki pojazd został w naszym taborze zabytkowym ? dodaje wiceprezes ZKM Maciej Lisicki.

Co dalej?

Rzeczniczka gdańskiego ZKM dodała, że do 21 autobusów, na których zakup podpisano w poniedziałek umowę, dojdą jeszcze dwa nowe minibusy, których wartość oszacowano na 1,1 mln zł. Przetarg dotyczący zakupu tych pojazdów jeszcze trwa; otwarcie kopert z ofertami zaplanowano na połowę lipca.

Podczas przetargu na zakup autobusów, oprócz ceny (55 proc.) pod uwagę brane są także kryteria techniczne i ekologiczne (45 proc.).


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZKM Gdańsk
Mercedes-Benz
EvoBus
Citaro
 • rafał – 13.06.2016

  Wielkie gratulacjae dla evobus

 • 123 – 13.06.2016

  gratulujemy wyboru szajsu - polscy producenci autobusow

 • Observer – 14.06.2016

  123 idź naostrzyć widły...

 • 123 – 14.06.2016

  odezwal sie polaczek klakier evobusa

 • wiki – 14.06.2016

  Niemcy rzucają klody pod nogi np.ursusowi czy pesie a władze gdanska wspierają niemiecki kapital

 • Berlińczyk – 15.06.2016

  W skali kraju te 21 autobusów to niewiele. I tak dominuje Solaris. A w BVG kupuje obecnie holenderskie VDL i szwedzkie Scanie i nikt tu nie lamętuje!

 • Niemiec – 15.06.2016

  A Berlin nalezy do polski? Ach prezepraszam, polska juz nie istnieje, mialem namysli niemiecka aglomeracja..

 • Kończ pan, panie Cawotta – 15.06.2016

  Mercedes to może i dobry autobus, ale licz pan się ze słowami, bo najnowocześniejszy to on nie jest. Wsztstko oklepane i do b?lu proste i tradycyjne. Jedyna super innowacja to system rekuperacji. To chyba trochę mało jak na 140 lat doświadczenia!

 • Szkoda, że nie Solaris najnowszy – 15.06.2016

  A skąd prezes Evobusa i jego cały team derektorów mają znać się na autobusach?Przecież wszystko co o nich wiedzą wyczytali na infobus.pl A jak coś mówią od siebie to słuchać się nie da, bo to co wymyślą w swoim geniuszu lepsze jest od PISowych reform

 • Karor – 13.09.2016

  W Cardiffie splonal jeden Citaro w tym Roku! Przewoznik New Adventure, dlaczego do kurwy nedzy nie widac jeszcze artykulu :) ?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....