TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Nowy cel ITD – przeładowane gimbusy
PAP,ITD - Opublikowano: 30.11.2011 21:22:02 2 komentarze
Nowy cel ITD – przeładowane gimbusy

Inspektorzy transportu drogowego niemal codziennie zatrzymują „busy”, które przewożą więcej osób niż powinny. Niestety ten problem dotyczy także gimbusów, który dowożą dzieci i młodzież do szkół. Przykład? W dniach 23 oraz 24 listopada 2011 r. inspektorzy transportu drogowego z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie przeprowadzili kontrolę pojazdów dowożących dzieci do placówek dydaktycznych na terenie gminy Grunwald. W wyniku kontroli jednego z autobusów stwierdzono nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdu, a ponadto przewóz osób w liczbie przekraczającej ilość określoną w dowodzie rejestracyjnym. W autobusie dopuszczono przewóz 43 osób podczas gdy faktycznie korzystało z niego 56 dzieci, tj. o 13 osób, wobec czego kierującego ukarano mandatem karnym w wysokości 500 zł. Kontrolę zaplanowano oraz przeprowadzono na podstawie obywatelskiego zgłoszenia jednego z rodziców przewożonych dzieci zaniepokojonego sposobem ich dowozu do placówek dydaktycznych. Wskazana sytuacja stanowi przykład właściwego postępowania osób będących świadkami poważnych nieprawidłowości podczas przewozu osób, kiedy to organy kontrolne są w stanie właściwie zareagować i skutecznie przeciwdziałać działaniom sprowadzającym bezpośrednie zagrożenie na najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Kolejne kontrole. W dniu 24 listopada 2011 r. w godzinach popołudniowych, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, przeprowadzili kolejne kontrole pojazdów przewożących osoby w ramach linii regularnych na trasie Kraków –Myślenice i Myślenice –Dobczyce. Kontrola miała na celu sprawdzenie ilości przewożonych pasażerów tymi pojazdami. W wyniku działań dokonano sprawdzenia 4 pojazdów, w każdym stwierdzono rażące nieprawidłowości. Pasażerowie przewożeni byli w ilościach przekraczających maksymalną ilość wskazaną w dowodach rejestracyjnych. Na kierujących nałożono 4 mandaty karne na łączną kwotę 2000 zł. Zatrzymano 1 dowód rejestracyjny za brak aktualnych badań technicznych oraz wycieki płynów eksploatacyjnych, wydano zakaz dalszej jazdy pojazdem.

23 listopada 2011 r. w Krakowie, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, przeprowadzili kontrolę pojazdów przewożących osoby w ramach linii regularnych. Kontrola miała na celu sprawdzenie ilości przewożonych pasażerów tymi pojazdami. W wyniku działań dokonano sprawdzenia 5 pojazdów, w każdym stwierdzono rażące nieprawidłowości. Pasażerowie przewożeni byli w ilościach przekraczających maksymalną ilość wskazaną w dowodach rejestracyjnych. Na kierujących nałożono 6 mandatów karnych na łączną kwotę 2900 zł.

21 października 2011 r. inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie przeprowadzili działania kontrolne ukierunkowane na weryfikację prawidłowości wykonywania przewozów drogowych osób na liniach komunikacyjnych związanych z codziennymi dojazdami osób do miejsc wykonywania pracy. Działania zostały przeprowadzone w oparciu o specjalistyczne pojazdy kontrolne oraz motocykle i nieoznakowany pojazd wyposażony w wideorejestrator. Łącznie poddano kontroli 32 pojazdy w wyniku czego zatrzymano 9 dowodów rejestracyjnych oraz nałożono 6 mandatów karnych. Szczególnego podkreślenia wymaga fakt ujawnienia poprzez ważenie pojazdów, kolejnych 4 przypadków zaniżenia masy własnej skutkującego zagrażającym bezpieczeństwu przewożonych osób zwiększeniem dopuszczalnej liczby przewożonych osób.

 

Jak widać problem dotyczy wszystkich form transportu autobusowego –od okazjonalnych przewozów po regularne i szkolne linie. Jak podkreślił rzecznik GITD, w ramach wspomnianych kontroli w Małopolsce zbyt wielu pasażerów przewoziło wszystkie dziewięć skontrolowanych busów. –„Inspektorzy nałożyli na kierowców mandaty. W jednym przypadku kierowca pojechał dalej z pasażerami, chociaż inspektorzy nakazali mu ich wysadzenie. Zatrzymali go więc jeszcze raz i nałożyli drugi mandat. Ten przykład dowodzi, że niektórzy kierowcy mają za nic zasady bezpieczeństwa' - powiedział rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Dodał, że powszechną praktyką wśród przewoźników jest zaniżanie w dowodzie rejestracyjnym faktycznej masy własnej pojazdu. –„Im niższa jest wpisana masa własna w dowodzie rejestracyjnym, tym większą można określić ładowność tego pojazdu, czyli również większą liczbę pasażerów. Przewoźnicy dzięki takiemu nielegalnemu zabiegowi zyskują dodatkowe miejsca siedzące dla pasażerów w swoim busie' - powiedział Gajadhur. Dodał, że taka praktyka stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Wyjaśnił, że rekordziści przewożą czasami nawet dwukrotnie więcej pasażerów, niż pozwala konstrukcja pojazdu.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
ITD
kontrola
gimbus
  • szofer – 01.12.2011

    wczas się obudzili

  • aon – 04.12.2011

    Jak zwykle rzad bohatersko walczy z problemami które sam stwarza. Najpierw wprowadza się koncesje, żeby ograniczać liczbę busów a potem się dziwi, że ludzie jadą na stojaka.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....