TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Nowości w ofertach producentów opon (2): Goodyear
Dariusz Więcławski - Opublikowano: 21.07.2005 19:07:26
Nowości w ofertach producentów opon (2): Goodyear

Goodyear, podobnie jak opisywana przez nas poprzednio firma oponiarska Continental, należy do największych producentów opon na świecie. Najbardziej dynamiczny okres rozwoju firmy przypada na lata 60. i 90. Dzięki znacznym inwestycjom w badania oraz międzynarodowej ekspansji, Goodyear stał się jednym z najważniejszych graczy na globalnym rynku opon, a także innych elementów gumowych i kompozytowych dla motoryzacji i lotnictwa. Firma posiada dzisiaj zakłady m.in. w USA, Kanadzie, Chinach, Wielkiej Brytanii, Polsce, Słowenii i Brazylii i dysponuje takimi markami opon, jak: Goodyear, Dunlop, Dębica czy Sava.

Skromne początki

A wszystko zaczęło się w 1898 r., kiedy to na bazie istniejącej fabryki tektury słomowej w East Akron w stanie Ohio, Frank A. Seiberling założył firmę Goodyear. Początkowo zajmowała się ona przede wszystkim produkcją prostych elementów gumowych, jak np. podkładki pod podkowy, opony do rowerów i karet, pierścienie uszczelniające do puszek, węży strażackich, a nawet gumowych żetonów do pokera. W 1901 r. po raz pierwszy zostaje użyty, znany dziś na całym świecie, znak handlowy firmy, przedstawiający uskrzydloną stopę ("Wingfoot"). Zapewne miało to związek z pierwszym w historii firmy, typowo motoryzacyjnym zamówieniem. W tym samym roku bowiem Goodyear wykonał opony przeznaczone do samochodu wyścigowego Henry'ego Forda. W 1910 r. Goodyear otwiera swoją pierwszą zagraniczną filię w Kanadzie. Dwa lata później, firma buduje swój pierwszy sterowiec, a w 1913 r. Goodyear wkracza na rynek dostawców taśm do przenośników. W trakcie trwania I Wojny Światowej, po raz pierwszy użyto opon opracowanych specjalnie z myślą o jeździe terenowej. Wyposażony w nowy typ opon Goodyear pojazd Wingfoot Express pomyślnie odbył pierwszy w historii terenowy kurs towarowy z Akron do Bostonu. Bazując na tych doświadczeniach, cztery lata później - w 1921 r. - Goodyear stworzył pierwszą oponę terenową, odporną na koleiny. W latach 20. Goodyear staje się największym producentem opon i wyrobów gumowych na świecie. W 1927 r. otwarty zostaje pierwszy zakład produkcyjny firmy poza kontynentem amerykańskim. Produkcję rozpoczyna wówczas fabryka w Wolverhampton w Anglii.

Lata 20. - epoka sterowców

Lata 20. to także intensywny rozwój sterowców. W 1924 r. Goodyear kupuje od niemieckiego Zeppelina licencję na produkcję pierwszych sztywnych sterowców w USA. Cztery lata później, firma wygrywa przetarg na dostawę tego typu pojazdów dla amerykańskiej marynarki wojennej. W 1934 r. Goodyear opracowuje pierwszą oponę zimową, wyposażoną w kolce, a w następnym roku przejmuje inną amerykańską firmę oponiarską - Kelly Springfield Tire Company. W 1937 r. Goodyear prezentuje pierwszą w USA oponę wykonaną z gumy syntetycznej. Podczas prac badawczych i testów przeprowadzanych w kolejnych latach, inżynierom Goodyeara udało się udoskonalić skład syntetycznej gumy tak, że właściwościami zrównała się ona z gumą naturalną. W 1951 r. firma produkuje 500-milionową oponę. W 1962 r. Goodyear kontynuuje swoją ekspansję międzynarodową, otwierając nowy zakład produkcyjny w Hawrze, we Francji. Dzięki ekspansywnej strategii oraz rosnącej sprzedaży samochodów na świecie, już rok później Goodyear produkuje swoją miliardową oponę.

Goodyear uczestniczy w przełomowych wydarzeniach

W 1964 r. pojazd "Spirit of America", wyposażony w opony Goodyear staje się pierwszym pojazem, który przekroczył granicę prędkości dźwięku (1 mach = 960 km/h). W 1970 r. opony Goodyear pojawiają się nawet na Księżycu, gdzie znalazły się jako wyposażenie pojazdu badawczego MET, wysłanego na pokładzie statku Apollo 14. W 1971 r. Goodyear rozpoczyna produkcję największych na świecie opon do wywrotek kolebowych. Mają one wysokość 3,5 m i ważą 3,2 kg jedna. W 1983 r. Goodyear wypuszcza na rynek 3-miliardową oponę, a w Akron zostaje otwarte Centrum Techniczne. W 1987 r. firma prezentuje pierwszą na świecie oponę z indeksem prędkości "Z", a więc umożliwiającą jazdę z prędkością przekraczającą 240 km/h. W 1992 r. Goodyear wprowadza do oferty rewolucyjne opony serii Aquatred, które dzięki zastosowaniu w bieżniku specjalnego, głębokiego kanału do odprowadzania wody, zdecydowanie poprawiają zachowanie pojazdu na śliskich, mokrych nawierzchniach. W tym samym roku Goodyear wprowadza do produkcji pierwsze opony typu "run-flat", umożliwiające kontynuowanie jazdy pomimo przebicia. W 1993 r. firma jako pierwszy zachodni producent opon otwiera swój sklep w Pekinie, a rok później - uruchamia pierwszy internetowy sklep z oponami. W 1995 r. Goodyear przejmuje polską firmę TC Dębica, a w 1998 r. - słoweńską Sava. Po przejęciu od firmy Sumitomo Rubber Industries działu zajmującego się produkcją opon, wraz z prawami do marki Dunlop, Goodyear ponownie staje się największym producentem opon na świecie. W 2000 r. podpisuje umowę o współpracy z francuskim koncernem Michelin w dziedzinie badań nad systemami umożliwiającymi jazdę na przebitych oponach. Ponadto, wraz z pięcioma innymi producentami opon, Goodyear postanowił włączyć się w projekt RubberNetwork.com, który umożliwia łatwą wymianę informacji, prognoz, stanu zapasów, przesyłek oraz wspólne projektowanie nowych produktów, co umożliwi w przyszłości znaczną redukcję kosztów produkcji i wprowadzania nowych modeli opon.

Oferta opon Goodyear dla samochodów użytkowych

Chociaż firma Goodyear specjalizuje się w dostarczaniu opon do samochodów osobowych, w swojej ofercie posiada naturalnie także ogumienie do innych typów pojazdów, w tym dla ciężarówek i autobusów. Ofertę opon do samochodów ciężarowych i autobusów Goodyear stanowi kilka typoszeregów, przeznaczonych do różnego rodzaju transportu. Są to rodziny opon do transportu dalekobieżnego (Marathon), regionalnego (Regional), mieszanego (OmniTrac), terenowego (Offroad), miejskiego (Metro) oraz opony zimowe (Winter). W ramach każdej z tych rodzin wyróżnia się trzy kategorie opon, przeznaczone odpowiednio dla osi kierowanych, napędowych i naczepowych. Przynależność produktu do danej rodziny i kategorii znajduje odzwierciedlenie w oznaczeniu danej opony. I tak, pierwsze dwie litery oznaczają typoszereg, do którego należy opona (np. transport daleki - LH, miejski - MC), a ostatnia - rodzaj osi, dla której jest przewidziana (S - kierowana "steered", D - napędowa "driven", T - naczepowa "trailer"). Przegląd oferty Goodyear w zakresie opon do samochodów ciężarowych i autobusów przedstawia poniższa tabela. W naszym opisie skoncentrujemy się na podstawowych typach danej serii oraz nowościach w ofercie firmy.

Tabela 1: Przegląd oferty firmy Goodyear w zakresie opon do samochodów ciężarowych i autobusów

Transport daleki Transport regionalny Transport mieszany Transport terenowy Transport miejski Opony zimowe
MARATHON REGIONAL OMNITRAC OFFROAD METRO WINTER
Oś kierowana LHS 385/65 R 22,5 LHS 285/55 R 22,5 LHS 355/50 R 22,5 (nowość) RHS 22,5 RHS 19,5 RHS 17,5 MSS 445/75 R 22,5 MSS 375/90 R 22,5 MSS - MCS WTS
Oś napędowa LHD+ (nowość) LHD Super Single Drive RHD 22,5 RHD 19,5 RHD 17,5 MSD ORD ORD 375/90 R 22,5 ORD 14.00 R 20 MCD WTD 315/80 R 22,5 (nowość) WTD 315/70 R 22,5 (nowość)
Oś naczepowa LHT LHT 435/50 R 19,5 LHT-LPT 17,5-19,5 LHT 455/40 R 22,5 (nowość) RHT 385/65 R 22,5 RHT MST - - -

Goodyear Marathon - opony dla długodystansowców

Do transportu dalekiego, jak możemy wyczytać w powyższej tabeli, przeznaczona jest seria opon "Marathon". Do osi kierowanych przeznaczone są opony typu Marathon LHS, dostępne w dwóch rozmiarach - 385/65 R 22,5 i 385/55 R 22,5. Dzięki zastosowaniu pogłębionego bieżnika, wykonanego z odpornego na ścieranie, energooszczędnego materiału, zapewnia ona długie przebiegi oraz ograniczenie zużycia paliwa. Równomierny rozkład obciążeń zmniejsza opory toczenia, co przyczynia się do dalszego przedłużenia okresu eksploatacji, a także obniżenia hałasu. Ponadto, opony te dobrze spisują się na mokrych, śliskich nawierzchniach.

Podczas ostatnich targów IAA w Hanowerze, Goodyear zaprezentował pierwszą oponę dla osi kierowanych nowej serii 50. Została ona opracowana głównie z myślą o ciągnikach siodłowych, gdzie w połączeniu z użyciem opon napędowych 295/60 R 22,5 oraz opon naczepowych typu 455/40 R 22,5 umożliwiają zwiększenie przewożonego ładunku nawet o 15%.

Na osie napędowe w transporcie dalekim przewidziane są opony Marathon LHD+. Jest to zmodernizowana opona typu Marathon LHD, ciesząca się dobrą opinią. Główna zmiana dotyczy użycia nowych składników do budowy opony, dzięki czemu osiąga ona o 10% większe przebiegi oraz jest bardziej wytrzymała na ścieranie i uszkodzenia. Nowy skład gumy, z której wykonana jest opona, przyczynia się także do optymalizacji działania rzeźby podczas pracy opony. Ponadto, opona LHD+ zapewnia lepszą przyczepność na mokrych nawierzchniach oraz lepszą kontrolę nad hamowaniem przez cały okres eksploatacji opony.

Dla osi naczepowych oferuje się opony typu LHT, o niskiej wartości współczynnika kształtu. Nowością są tutaj opony o rozmiarze 455/40 R 22,5, które d zięki małej średnicy umożliwiają przewożenie ładunków o dużych wymiarach. Szeroki bieżnik i zoptymalizowany skład gumy zapewniają niższe opory toczenia, lepszą wytrzymałość, dłuższe przebiegi oraz obniżenie zużycia paliwa.

Goodyear Regional - opony do transportu regionalnego

Dla transportu regionalnego przeznaczona jest rodzina opon Regional RH. Do zastosowania na osiach kierowanych w tego rodzaju transporcie przewidziano opony RHS, w której zastosowano nowy, ograniczający zużycie paliwa, jak i samej opony, materiał bieżnika. Równomierny rozkład obciążeń na powierzchni styku opony z drogą sprawia, że zużywa się ona bardziej równomiernie. Opony przeznaczone na osie napędzane w ruchu regionalnym noszą oznaczenie Regional RHD. Charakteryzują się one zoptymalizowanym kształtem rowków bieżnika, co ogranicza zakleszczanie się kamieni, zapewniając skuteczne odprowadzanie wody na mokrych nawierzchniach. Nowoczesny materiał bieżnika zapewnia doskonałą odporność na odłupywanie/pękanie w połączeniu z wysokimi przebiegami i równomiernym zużywaniem się bieżnika opony. Dzięki zastosowaniu materiału bieżnika o niskich oporach toczenia, udało się ponadto ograniczyć zużycie paliwa.

W budowie opon naczepowych do pojazdów poruszających się w transporcie regionalnym (Regional RHT) użyto bardzo dużo gumy - o 23% więcej niż w jej poprzedniczce. Dzięki temu bieżnik opony jest odporny na długotrwałą, codzienną eksploatację w wymagających warunkach, na drogach różnych typów. W porównaniu z poprzednikiem umożliwiło to zwiększenie przebiegów o ok. 25%, a także zwiększyło wytrzymałość bieżnika i odporność na poślizgi. Opony RHT umożliwiają także przewóz większych ładunków niż w przypadku poprzedniej generacji opon.

Goodyear OmniTrac - opony do zastosowań uniwersalnych

Ciekawą ofertę koncernu stanowią opony przeznaczone do zastosowań mieszanych, czyli seria Omnitrac. Opona dla osi kierowanych nosi oznaczenie Omnitrac MSS i została zaprojektowana specjalnie pod kątem ładowności pojazdów, możliwości montażu na wszystkich osiach oraz stosowania w różnych warunkach eksploatacyjnych i drogowych. Charakteryzuje się ona optymalną odpornością na zużycie, dodatkowym zabezpieczeniem przed przecięciami, odłupywaniem i pękaniem. Ponadto, opona Omnitrac MSS zapewnia maksymalne wykorzystanie ładowności i optymalny rozkład nacisku na powierzchnię.

W oponie serii Omnitrac, przewidzianej do stosowania na osiach napędowych, czyli typu MSD, zastosowano technologię ECD. Obejmuje ona odporną na korozję barierę poliamidową, zabezpieczającą wytrzymałe pasy stalowe przed uszkodzeniem w wyniku przebicia i zapobiegającą wnikaniu wilgoci w głąb opony. Solidna, wytrzymała na udary osnowa i wzmocnione ścianki boczne zapewniają dodatkową ochronę przed udarami bocznymi. System ten zapewnia równomierny rozkład obciążeń i ogranicza zużywanie się opon. Ponadto, jest ona bardziej odporna na uszkodzenia i daje większe możliwości bieżnikowania.

Opona Omnitrac MST "Super Single" do przyczep zapewnia niespotykane przebiegi dzięki nowemu opracowanemu przez Goodyear materiałowi bieżnika o dużej odporności na zużycie, dostosowanemu do eksploatacji w różnych warunkach. Materiał ten zapewnia oponom wysokie przebiegi, dużą odporność na przebicia, odłupywanie i pękanie, a także zdolność samooczyszczania i ograniczenie hałasu toczenia.

Dla pracujących w terenie - Goodyear Offroad

Zakładając, że pojazdy do zastosowań terenowych mają napędzane wszystkie osie, firma oferuje dla nich tylko jeden typ ogumienia. Są to opony typu Offroad ORD dla osi napędzanych. Zastosowanie także i tutaj technologii ECD, zapewnia oponom wyjątkową odporność na rozdarcia i przebicia, a także wysokie przebiegi w trudnej eksploatacji w warunkach terenowych i większe możliwości bieżnikowania. Ponadto, opona ORD charakteryzuje się d oskonałą odpornością na zakleszczanie kamieni i zdolnością samoczynnego oczyszczania się.

Goodyear Metro - coś dla mieszczuchów

Do zastosowań w eksploatacji miejskiej - a więc głównie w ciężarówkach dystrybucyjnych i autobusach miejskich - przeznaczone są opony typu Metro MCS (na osi kierowanej) i MCD (na osi napędzanej). Opona Metro MCS zapewnia wyjątkowo wysokie przebiegi dzięki nowemu materiałowi bieżnika o wysokiej odporności na zużycie, zaprojektowanemu specjalnie z myślą o jeździe miejskiej. Z związku z trudnymi warunkami, w jakich muszą pracować opony w ruchu miejskim, wiążącymi się m.in. z częstym zatrzymywaniem się i ruszaniem, zastosowano w nich specjalne wzmocnienia ścianek bocznych. Zapewnia to większe przebiegi opon oraz lepszą kontrolę nad oponą na mokrych nawierzchniach, a także zwiększoną odporność na uszkodzenia spowodowane przez krawężniki. Ponadto, opona MCS charakteryzuje się równomiernym zużywaniem się, dobrą stabilnością i prowadzeniem. Wzmocnione ścianki boczne zastosowano także w oponie Metro przeznaczonej do użycia na osiach napędzanych (MCD).

Na śnieg i lód - Goodyear Winter Ultra Grip

Wśród opon zimowych do pojazdów użytkowych, Goodyear proponuje opony nowej generacji Ultra Grip WTS. W przeciwieństwie do poprzedniczki, jest to opona opracowana od początku z myślą o ciężkich pojazdach, z uwzględnieniem doświadczeń w eksploatacji opon zimowych w tego typu pojazdach. W porównaniu z poprzednią generacją, opona Goodyear Ultra Grip WTS zapewnia lepszą sprawność (o 25%), wyższe przebiegi (nawet o 20%), lepsze właściwości trakcyjne na mokrej nawierzchni (o 6%), lepszą skuteczność hamowania na nawierzchniach pokrytych wodą lub śniegiem oraz przyczepność poprzeczną, a także dobre właściwości w zakresie prowadzenia i kierowania. W autobusach opona ta może być stosowana na wszystkich osiach.

Oponą zimową przeznaczoną na oś napędową jest model Ultra Grip WTD. Została ona opracowana z myślą o wymagających zastosowaniach zimowych. Opona WTD charakteryzuje się solidną konstrukcją oraz zastosowaniem specjalnych materiałów bieżnika oraz najnowszych rozwiązań w dziedzinie geometrii osnowy opony. Inne ważne cechy opony WTD to: nieregularny wzór bieżnika, zapewniający dobre prowadzenie w warunkach zimowych, doskonała stabilność poprzeczna oraz skuteczne hamowanie na mokrych i śliskich nawierzchniach. Zoptymalizowany materiał i wzór bieżnika zapewniają wysokie przebiegi, niskie opory toczenia oraz ograniczają efekt odłupywania i pękania bieżnika oraz zakleszczania się kamieni.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Goodyear
opony

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....