TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Nowe Urbino 12 w Poznaniu. Standard ma wiele twarzy
INFOBUS.PL - Opublikowano: 08.02.2019 16:30:03 2 komentarze
fot. Mirek Nader, poznanskie-autobusy.pl

Do Poznania docierają kolejne Nowe Urbino 12. Łącznie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne będzie miało 19 takich Solarisów. Będzie to finał wartego prawie 51 mln PLN brutto kontraktu na dostawę łącznie 37 pojazdów. Pora przyjrzeć się nowym "dwunastkom" dla Poznania.

Przypomnijmy, że chodzi o umowę między Solarisem a poznańskim MPK, którą podpisano we wrześniu 2017 r. Kontrakt opiewał na 50 844 812,58 PLN brutto. Za te pieniądze w Poznaniu miało się pojawić 37 autobusów- 19 standardowych i 18 przegubowy. Cena jednostkowa za Nowego Urbino 12 dla MPK wyniosła 934 662 PLN netto, natomiast za przegubowego "jamnika" 1 309 926 PLN netto.

Dostawy Nowych Urbino 18 rozpoczęły się pod koniec wakacji. Pisaliśmy o tym tutaj. Z kolei solówki miały trafić do Poznania jako ostatnie. Dwa nU12 właśnie został dostarczone MPK. Pod względem wyposażenia- choć o tym na razie ogólnie- nie ustępują swoim dłuższym braciom.

Wyposażenie
Nowy Urbino 12 dla Poznania charakteryzuje się kilkoma rozwiązaniami, które go wyróżniają na tle innych. Autobus umożliwia podróż maksymalnie 95 pasażerom. 29 osób może liczyć na przejażdżkę na miejscach siedzących. Skorzystać mogą w z dedykowanych dla Solarisa foteli Ster 8MU. Z niskiej podłogi mamy dostępnych 12 siedzeń. Wejście na pokład jest możliwe dzięki trzem wejściom w układzie 2-2-2. Zastosowano płaty drzwiowe firmy Ventura, a ich napęd to urządzenia od BODE. Pierwsze otwierają się do środka, natomiast pozostałe są odskokowo-przesuwne. Krótko mówiąc poznański standard.

W krótkich "jamnikach" postawiono na ekonomiczną kompletację napędu. Serce stanowi niespełna siedmiolitrowy silnik Cummins ISB6.7E6C 280B. To jednostka napędowa o mocy 204 kW i 1082 Nm maksymalnego momentu obrotowego, naturalnie spełniająca normę Euro 6. Zblokowano ją z automatyczną skrzynią biegów ZF 6AP1200B.

Jednak downsizingowy komplet to nie wszystko. Solarisy posiadają system rekuperacji. Energia kinetyczna, która w trakcie hamowania odzyskowego jest przekształcana w elektryczną pozwala pozyskać dodatkową moc, którą można wykorzystać np. do zasilania SIP. Powinno to zapewnić kilkuprocentowe oszczędności w zużyciu paliwa, a także wydłużyć żywotność akumulatorów.

Naturalną wentylację przestrzeni pasażerskiej zapewnia sześć przesuwnych okien. Nie mogło oczywiście zabraknąć klimatyzacji, monitoringu i gniazd z portami USB. Kolejny raz nie zapomniano o komforcie kierowców. A to dzięki zastosowaniu wydzielonej i w pełni odseparowanej od przestrzeni pasażerskiej kabiny. Jest ona zabudowana na pełnej szerokości autobusu (z dwoma niezależnymi wyjściami).

System informacji pasażerskiej jest oparty na rozwiązaniach dwóch firm. Autobusy są wyposażone w zewnętrzne diodowe wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości produkcji bygoskiego Pixela. Środek natomiast został zdominowany przez mielecki R&G Plus. W środku znajdziemy dwa monitory LCD- boczny ETM38 ("e-koraliki") i ETM23 za kabiną kierowcy. Nie zabrakło także systemu GPS i głosowych zapowiedzi przystanków. Całością steruje autokomputer SRG5000P.

Solaris jest poznaniakom doskonale znany. Zgodnie z przyjętymi standardami, pojazdy zostały wyposażone bogato wyposażone i wpisują się w to, co kilka lat temu zostało zapoczątkowane przez MPK. Zdecydowanie na plus.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
MPK Poznań
Solaris
 • Wieczorek Dariusz – 08.02.2019

  Taki standard... a żółtych felg nie ma ;)

 • Jarosław Grześkiewicz – 08.02.2019

  Nie może być. Psują się przecież to nowe tak je zachwalaja i złomy się psują

 • czeslaw2 – 08.02.2019

  @grześkiewicz: spójrz w lustro, to jest dopiero złom.

 • Michał Kamiński – 09.02.2019

  Wreszcie Poznań zmądrzał i zastosowano okna przesuwne. 👍

 • czeslaw22 – 10.02.2019

  Fatalny silnik,często się psuje.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....