TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Jesteś tutaj: Infobus / Producenci / Nowe Travego  
Nowe Travego
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 16.09.2008 19:04:21 2 komentarze
Nowe Travego

Podczas październikowych targów TRANSEXPO w Kielcach firma EvoBus Polska zaprezentuje najnowszej generacji autokar Mercedes-Benz Travego –światową premierę wystawy IAA w Hanowerze.

Nowe Travego przyjedzie do Kielc wprost ze światowego debiutu podczas wrześniowych targów IAA w Hanowerze. To kolejna, trzecia generacja tej rodziny autobusów, która zadebiutowała w ofercie firmy w 1999 r. Następnie w 2005 r. przedstawiona została druga generacja wyposażona w silniki Euro 4. Teraz nadszedł czas na jej następcę. W autokarze wprowadzono kilka zmian stylistycznych –zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Ponadto zasadniczo zmieniło się stanowisko kierowcy, które obecnie jest jeszcze bardziej ergonomiczne. Pomyślano również o bezpieczeństwie prowadzącego pojazd i pilota wprowadzając system (Front Collision Guard - FCG) zabezpieczający przednią część autobusu przed skutkami czołowych kolizji. Na początku skupiy się na aktywnym asystencie hamowania (ABA), który po raz pierwszy na świecie został zastosowany w autobusie. I to właśnie w Travego.

ABA widzi i hamuje

Najnowsza generacja Travego została wyposażona w system zwany aktywnym asystentem hamowania (Active Brake Assist –ABA), który już dwa lata temu pojawił się w ciężarówkach Mercedes-Benz Actros. Ich pomyślna eksploatacja spowodowała, że po odpowiednim przeprogramowaniu Mercedes zdecydował się wprowadzić ABA do trzeciej generacji Travego. Są to pierwsze autokary na świecie sprzedawane z tym systemem. Co warto podkreślić, ABA działa tylko w sytuacjach, kiedy pojawia się wysokie ryzyko najechania na tył poruszającego się przed nami pojazdu. Wówczas informuje kierowcę o zaistniałej sytuacji, emitując sygnał dźwiękowy oraz wyświetlając odpowiedni piktogram na desce rozdzielczej jednocześnie wyciszając radio oraz systemy głośnomówiące. Jeżeli ryzyko kolizji nadal rośnie, ABA przechodzi do czynów i stopniowo uruchamia hamulec silnikowy, retarder, a później roboczy układ hamulcowy, jednak w sile nie większej niż 30%. Takie stopniowe wyhamowywanie ma dwa cele: kolejne zwrócenie uwagi kierowcy na niebezpieczeństwo, a także zapewnienie pasażerom bezpieczeństwa podczas awaryjnego hamowania. Teraz mają czas, aby zająć jak najbardziej stabilną pozycję. To może przydać się podczas III fazy działania asystenta, który na koniec uruchamia hamulce w maksymalnym zakresie. Zapalają się także światła awaryjne.

Mózgiem całego systemu jest ART (tempomat odległości), stosowany zarówno w samochodach osobowych (Distronic), jak i użytkowych Mercedesa aktywny tempomat, który emituje sygnały z czujnika radarowego. Przeszukują one całą szerokość trzypasmowej autostrady na odległość około 100 metrów i rozpoznają każdy poruszający się z przodu obiekt. Odbicie fal radarowych i zmiana ich częstotliwości stanowią podstawę dla systemu do obliczenia poprawnej odległości między pojazdami i dostosowania odpowiedniej prędkości.

ABA ma przede wszystkim ograniczyć liczbę kolizji wynikających z zachowania niewystarczającej odległości między pojazdami. To trzecia najczęstsza przyczyna wypadków drogowych w Niemczech. Oczywiście i tak za wszystkie wypadki odpowiedzialny jest kierowca. Absolutnie żaden system nie zwalnia z myślenia i nie pozwala kierowcy tracić czujności. W dobie skomputeryzowanych samochodów trzeba o tym pamiętać. Koniecznie! Co warto podkreślić, nowy asystent (ABA) dostarczany jest bezpłatnie w przypadku zamówienia do autobusu systemu ART. Kolejne finansowe udogodnienia czekają na przewoźników przy zakupie polisy ubezpieczeniowej w Mercedes-Benz Bank AG. Dostaniemy wówczas 5% zniżki za posiadanie systemu ABA i drugie 5% za system kontroli zmiany pasa ruchu (LA).

ABA to nie wszystko

Wśród licznych pozostałych innowacji w nowej generacji Travego na uwagę zasługuje również Front Collision Guard (FCG), niepowtarzalny system bezpieczeństwa biernego, chroniący kierowcę i pilota w przypadku zderzenia czołowego. Pierwszym elementem tego kompleksowego systemu bezpieczeństwa jest poprzeczny kształtownik, który w razie wypadku zapobiega wjechaniu samochodu osobowego pod autokar. Za kształtownikiem znajduje się konstrukcja z elementów, które podczas wypadku w odpowiedni sposób rozpraszają energię zderzenia.

Ponadto miejsce pracy kierowcy Travego, wraz z układem kierowniczym, pedałami i fotelem, umieszczone zostało na masywnej ramie, która w razie silnego zderzenia czołowego przesunie się całkowicie do tyłu, zwiększając o kilka istotnych centymetrów przestrzeń dla kierowcy. Konstruktorzy nie tylko rachunkowo sprawdzili działanie systemu FCG, ale także poddali go praktycznym próbom w ramach licznych testów zderzeniowych. Poza tym system już teraz spełnia przyszłe ustawowe normy testów autobusowych polegających na uderzeniu wahadłem. Razem z systemem Active Brake Assist, umożliwiającym drastyczne obniżenie prędkości kolizji w razie nieuniknionego zderzenia czołowego, system FCG zapewnia niespotykany dotychczas poziom bezpieczeństwa dla kierowcy i pilota.

Z luksusowych limuzyn do autobusu

Poziom bezpieczeństwa Travego Mercedes-Benz można dodatkowo zwiększyć za pomocą wielu innych rozwiązań szczegółowych. Nowa funkcja oświetlania kierunku skrętu uaktywnia się w wyniku włączenia kierunkowskazu, skrętu kierownicy oraz przy prędkości poniżej 40 km/h. W takiej sytuacji bardzo rozproszone światło reflektora po wewnętrznej stronie zakrętu oświetla jezdnię również z boku, przed autobusem. Nowy czujnik deszczu i oświetlenia uruchamia w razie potrzeby wycieraczki, a ponadto wybiera odpowiednią częstotliwość lub wymaganą prędkość wycierania. W odpowiednich warunkach włącza również reflektory. Czujnik aktywowany jest poprzez ustawienie przełącznika świateł w pozycji „A“(tryb automatyczny). Bezpieczeństwo oznacza także zastosowanie techniki LED w światłach obrysowych nad przednią szybą, przygotowanych na cały okres eksploatacji autobusu, co praktycznie uniemożliwia jazdę bez wymaganego oświetlenia. Boczne światła obrysowe Travego wykonane były już wcześniej w technice LED. Teraz, po opuszczeniu autobusu i zamknięciu go za pomocą zamka centralnego, nowa funkcja reflektorów przeciwmgielnych „Follow-me-home”przez kilka sekund zapewnia oświetlenie obszaru przed autobusem, bezpiecznie wskazując kierowcy drogę.

W temacie wprowadzania najnowszych zdobyczy techniki pod dach autobusu warto dodać, że na pokładzie Travego znajdują się teraz duże, 19-calowe monitory, które zapewniają niczym niezmąconą przyjemność oglądania filmów i telewizji z każdego miejsca siedzącego. Prawie jak w domu…

Nowy kokpit kierowcy

Wprowadzeniu Travego Mercedes-Benz nowej generacji towarzyszą ostrożne i nieznaczne zmiany w wyglądzie zewnętrznym autobusu. Przednia część pojazdu uległa wydłużeniu o 40 mm w wyniku zastosowania systemu Front Collision Guard. Z przodu można rozpoznać Travego po nowym zderzaku z wyraźnie zaznaczonym rowkiem oraz po charakterystycznym wytłoczeniu w miejscu montażu tablicy rejestracyjnej. Dynamikę Travego podkreśla również kształt nowych narożników zderzaka z nowymi, zintegrowanymi reflektorami przeciwmgielnymi. Elegancji przedniej części Travego dodaje ponadto klejona szyba przednia, bez dotychczasowego obramowania z gumowych listew. Klejona szyba jest warunkiem dalszego obniżania hałasu spowodowanego wiatrem oraz polepszania aerodynamiki.

Natomiast w nowym Travego znalazł się zupełnie nowy kokpit. Zaprojektowany całkowicie od nowa, jest teraz jeszcze bardziej przyjazny dla kierowcy, a dzięki łukom i zaokrągleniom jest w równej mierze wzorcowy pod względem ergonomii, jak i atrakcyjny wizualnie. Zauważalne jest tutaj harmonijne przejście od deski rozdzielczej, przez konsolę środkową, po obszar przed miejscem pilota ze zintegrowaną zamrażarką. Tablica wskaźników umieszczona jest centralnie, w zasięgu wzroku kierowcy. Duże okrągłe, trójwymiarowe wskaźniki prędkościomierza i obrotomierza w chromowanych pierścieniach otaczają duży kolorowy wyświetlacz, umożliwiający odczytanie wielu informacji dotyczących poziomu płynów i ciśnienia, aż po informacje z komputera pokładowego. Obsługa odbywa się za pomocą przycisków umieszczonych na nowej, czteroramiennej kierownicy wielofunkcyjnej. Sterowanie menu jest proste i przejrzyste, znane z samochodów osobowych marki Mercedes-Benz. Klawiatura na kierownicy umożliwia również łatwą obsługę telefonu i urządzenia głośnomówiącego, a także podstawowych funkcji systemu audio. Wyposażenie standardowe obejmuje poręczną kierownicę wykonaną ze skóry.

Dźwignia zmiany biegów w kształcie joysticka ma teraz nowy kształt oraz błyszczący, chromowany pierścień. Miejsce jej montażu zostało zoptymalizowane pod kątem ergonomii. Nad dźwignią zmiany biegów, po prawej stronie deski rozdzielczej, w bezpośrednim zasięgu wzroku kierowcy, umieszczono na stałe monitor systemu nawigacyjnego.

Konsole obsługi urządzeń audio i wideo oraz ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji znajdują się teraz w górnej części konsoli środkowej. Tutaj swoje miejsce ma również cyfrowy tachograf, niezwykle przyjazny w obsłudze i zamontowany w zasięgu ręki kierowcy oraz w bezpośrednim zasięgu jego wzroku. W ramach zmian konstrukcyjnych zoptymalizowano układ wszystkich przycisków obsługowych. Wynikiem tych zmian jest jeszcze więcej miejsca w schowku pod wygiętą konsolą środkową.

Nowy standard komfortu jazdy –8 biegowy PowerShift

Kolejna nowość Travego to zautomatyzowana skrzynia biegów Mercedes GO 240-8 PowerShift ze standardowym przełożeniem osi i=3,909. To gwarantuje autokarowi maksymalną prędkość 100 km/h przy prędkości obrotowej wynoszącej 1300 obr/min. W rezultacie otrzymujemy zmniejszenie zużycia paliwa, a tym samym emisji spalin i równocześnie dodatkową redukcję hałasu. Nowa, zautomatyzowana 8-stopniowa skrzynia biegów Mercedes GO 240-8 PowerShift została skonstruowana specjalnie do zastosowań w autobusach. Jest to zatem jedyna specjalistyczna autobusowa skrzynia biegów w tej klasie mocy, co znajduje wyraz w niezwykle kompaktowej konstrukcji i niewielkiej wadze. Aluminiowa obudowa tej skrzyni ma ponadto identyczne wymiary jak dostępna w dalszym ciągu 6-stopniowa mechaniczna skrzynia biegów, co znacznie ułatwia jej montaż. Brak tu pedału sprzęgła. Rezultatem zastosowania skrzyni PowerShift jest znacznie mniejsze zużycie paliwa na drogach o podobnej charakterystyce i przy porównywalnych osiągach, w stosunku do pojazdów wyposażonych w popularną na rynku, zautomatyzowaną skrzynię biegów.

Perfekcyjnie zestrojone przełożenia dzięki progresywnemu stopniowaniu

Duży rozrzut pomiędzy najniższym i najwyższym biegiem (przełożenie na biegu 1 = 6,57, natomiast na biegu 8 = 0,63) umożliwia ośmiostopniowej skrzyni biegów pokrycie całej rozpiętości przełożeń: od delikatnego manewrowania z minimalną prędkością po niskie i oszczędne obroty przy prędkości autostradowej. W odróżnieniu od innych skrzyń biegów w tej klasie mocy, biegi w skrzyni GO 240-8 PowerShift są stopniowane progresywnie, co zapewnia perfekcyjne przełączanie zarówno na bieg wyższy w fazie przyspieszania jak i na bieg niższy na wzniesieniach.

Bieg do ruszania znajduje się na poziomie drugiego stopnia. Przełożenia skrzyni biegów są zestopniowane w autobusie w taki sposób, że w normalnej sytuacji nie jest konieczne pomijanie poszczególnych stopni. Przełączanie biegów odbywa się płynnie oraz bez szarpnięć, a skrzynia szybko reaguje na zmianę warunków topograficznych czy obciążenia.

Obsługa zautomatyzowanej skrzyni biegów jest prosta. Zazwyczaj jazda autobusem odbywa się w trybie automatycznym, jednak kierowca może w każdej chwili przełączyć bieg ręcznie, krótko naciskając dźwignię do przodu lub do tyłu. Skrzynia biegów pozostanie w takiej sytuacji w trybie automatycznym. Wystarczy jednak przesunąć dźwignię w lewo, a skrzynia przełączy się na tryb ręczny i kierowca będzie mógł zmieniać biegi zgodnie ze swoimi upodobaniami i możliwościami technicznymi.

A pod maską…

W standardzie Travego jest oferowane z silnikiem OM 457 LA o pojemności 12,0 litrów, mocy 315 kW (428 KM) i momencie obrotowym 2100 Nm. W opcji znajduje się Benz OM 457 LA o mocy 335 kW (456 KM) i momencie obrotowym 2200 Nm. W przypadku szczególnych wymagań Mercedes proponuje silnik V8 OM 502 LA o pojemności 15,9 litra, mocy 350 kW (476 KM) i momencie obrotowym 2100 Nm. Wszystkie silniki spełniają normę emisji spalin Euro 4 i Euro 5. Jednostki te standardowo obsługuje manualna 6-stopniowa skrzynia mechaniczna GO 210-6 lub GO 230-6 z dźwignią w kształcie joysticka. Na życzenie dostępna jest nowa, zautomatyzowana 8-stopniowa skrzynia biegów Mercedes GO 240-8 PowerShift, o której pisaliśmy powyżej.

Ważnym elementem wyposażenia modeli trzyosiowych jest nowa oś wleczona z niezależnym zawieszeniem kół. Zalety układu jezdnego Travego to przede wszystkim lepsze prowadzenie wzdłuż zadanego toru jazdy, bardziej miękkie zawieszenie dzięki niższej masie nieresorowanej, większa przestrzeń do zabudowy oraz waga niższa o około 150 kg. To zasługa nie tylko bezpośredniej konstrukcji osi, ale także elektronicznego sterowania osią, która w dalszym ciągu jest kierowana aktywnie przez mechanizm hydrauliczny hydrauliczny.

Wszystkie warianty Travego zyskują dzięki zmodyfikowanemu łożyskowaniu osi przedniej, które jeszcze skuteczniej zapobiega powstawaniu hałasu. Również zawszenie osi jest odczuwalnie bardziej miękkie, co jednak nie wypływa negatywnie na prowadzenie wzdłuż zadanego toru jazdy czy amortyzację. Wyposażenie standardowe Travego obejmuje teraz także elektroniczną regulację poziomu (ENR), która dopasowuje bezstopniowo charakterystykę amortyzatorów do sytuacji na drodze i obciążenia pojazdu. W tym celu magistrala CAN-Bus dostarcza do sterownika dane na temat zachowania kierowcy i obciążenia pojazdu, a czujniki drogi na osiach przekazują informacje o ruchach autobusu. Na podstawie tych danych tych sterownik wylicza optymalne w danej chwili wartości dla osi i ciągu ułamków sekund dopasowuje charakterystykę amortyzatorów. W rezultacie oznacza to większe bezpieczeństwo przy hamowaniu, dynamicznej jeździe na zakrętach lub zniszczonej nawierzchni, co jest zasługą sztywnego zawieszenia. W innych sytuacjach na drodze oraz na równej nawierzchni amortyzatory pracują bardziej miękko, co zwiększa komfort jazdy. Poza tym szybciej eliminowane są przechyły wzdłużne i poprzeczne nadwozia oraz jego ruchy pionowe, typowe dla wysokopokładowych autobusów turystycznych o dużych zwisach i wysoko umiejscowionym środku ciężkości. Zmniejszone wahania związane z obciążeniem kół chronią ponadto drogi, a dla kierowcy oznaczają lepsze prowadzenie pojazdu.

Podsumowując: Program Travego nowej generacji składa się niezmiennie z trzech modeli wysokopokładowych: Travego (dwie osie, długość 12,18 m), Travego M (trzy osie, długość 13,0 m) oraz Travego L (trzy osie, długość 14,03 m).

W Kielcach będziemy mogli zobaczyć najnowszej, trzeciej generacji autokar Mercedes-Benz Travego, która jest prawdziwym okrętem flagowych koncernu Daimler w zakresie stosowania innowacyjnych technologii. Czy znajdą one zastosowanie na polskim rynku? Raczej nie w najbliższych latach, ale kto wie…3 września br. podczas specjalnej prezentacji nowego Travego dla dziennikarzy i sprzedawców w Hanowerze miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Sprzedawca EvoBus Polska z południowego regionu –Jacek Siwicki został wyróżniony pamiątkowym dyplomem i sztabką złota jako jeden z najlepszych sprzedawców Travego w Europie. –„W tym roku sprzedałem już trzy Travego w Polsce (WORD Katowice i Zespół Pieśni i Tańca Śląsk) –powiedział nam uradowany Jacek Korczak-Siwicki. –To oczywiście nie jest dużo, jednak jak na nasze warunki to spore osiągnięcie. Dla mnie –jako byłego kierowcy autobusów –Travego jest ideałem i jestem naprawdę szczęśliwy, kiedy dostarczam go kolejnym klientom.”Przy takim nastawieniu handlowców wszystko jest możliwe.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Mercedes
IAA
Transexpo
silnik
ABA
  • Zbigniew Rusek – 17.09.2008

    100 km/h przy 1300 obr./min? Można sobie wyobrazić Vmax., gdyby nie było elektronicznego limitera. Pewnie grubo przekraczałaby 150 km/h (prawdopodobnie wynosiłabo ok. 160 km/h).

  • JP – 18.09.2008

    Jest jedna literówka: 'Również _zawszenie_ osi jest odczuwalnie bardziej miękkie'

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....