TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MZK Zielona Góra z ofertami na ładowarki i przebudowę krańców
INFOBUS.PL - Opublikowano: 19.07.2017 15:09:44 2 komentarze
MZK Zielona Góra z ofertami na ładowarki i przebudowę krańców

Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze otworzył oferty w dwóch przetargach na budowę infrastruktury dla autobusów elektrycznych. Chodzi o wybór dostawcy ładowarek oraz firmy, która przebuduje i dostosuje wybrane krańce w taki sposób, mogły z nich korzystać elektrobusy.

Ekoenergetyka czeka na umowę

Stacje ładowania dostarczy MZK najprawdopodobniej Ekoenergetyka Polska. Firma była jedynym oferentem w przetargu i zaproponowała cenę, która mieści się w budżecie przygotowanym przez przewoźnika. Propozycja zielonogórskiej firmy opiewa na 18683700 zł brutto wobec 19585118,67 zł brutto kosztorysu. W tej cenie na wybranych krańcach oraz zajezdni MZK ma powstać ponad 40 ładowarek.

Stacje do szybkiego ładowania elektrobusów o mocy w zakresie 400 – 800 kW zostaną ulokowane na 12 krańcówkach. Znajdą się one na pętli przy ul. Wrocławskiej, ul. Batorego, ul. Botanicznej, ul. Jędrzychowskiej, na Osiedlu Śląskim, ul. Wyspiańskiego, ul. Zawadzkiego "Zośki", ul. Truskawkowej, ul. Wyczółkowskiej a także w centrum przesiadkowych przy ul. Bema. Ładowarki mają zostać wyposażone w tryb ładowania podstawowego (o mocy minimum 200 kW) i rezerwowego (z możliwością zwiększenia do 400 kW). Ma to umożliwić optymalne warunki użytkowania i maksymalnego zwiększenia trwałości baterii przy jednoczesnym wydłużeniu dobowych przebiegów zielonogórskich elektrobusów.

Zlecenie obejmuje także montaż i dostawę ładowarek do wolnego ładowania. Trafią one na zajezdnię MZK. Znajdzie się tam 28 stacji- 25 stacjonarnych oraz trzy mobilne. Mają one umożliwiać ładowanie prądem pojazdów przy mocy znamionowej 40 – 80 kW. Dodatkowo na zajezdni znajdzie się także jedno stanowisko do szybkiego ładowania. Będzie ono miało moc 400 kW..

Oprócz tego Ekoenergetyka będzie musiała uruchomić system ładowania autobusów elektrycznych. Dodatkowo będzie obejmie systemem telemetrycznym wszystkie stacje ładowania i 47 autobusów elektrycznych, który dostawca dopiero zostanie wybrany. Na wszystkie prace firma będzie miała czas do końca listopada 2018 r.

Ładowarki gdzieś trzeba podłączyć

MZK otworzyło także oferty dotyczące budowy infrastruktury elektro-energetycznej i teletechnicznej wraz z przebudową pętli autobusowych dla systemu ładowania autobusów. Prace obejmą 11 krańców, na których znajdą się ładowarki Ekonergetyki. Będą to pętle:

 • Batorego
 • Świerkowa 
 • Wrocławska 
 • Osiedle Śląskie 
 • Botaniczna 
 • Jędrzychowska 
 • Wyspiańskiego 
 • Zawadzkiego " Zośki"
 • Truskawkowa 
 • Wyczółkowskiego
 • Bema 
 • Chemiczna

14 lipca otwarto oferty. MZK na prace chciało przeznaczyć maksymalnie 16024188 zł brutto. Dwie spośród trzech propozycji, które otrzymał przewoźnik zmieściły się w jego szacunkach. Najtańszą przedstawiło konsorcjum firm Exalo Drilling i INSTEL. Opiewa ona na 13367275,92 zł brutto. Warto przypomnieć, że pierwsza z firm będzie odpowiedzialna za przebudowę zajezdni MZK. Za to zadanie zainkasuje prawie 27,4 mln zł brutto. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Swoje oferty przedstawiły jeszcze dwie firmy. Spółka WIKONT chciała się podjąć realizacji zielonogórskiego zlecenia za 15199110 zł brutto . Najdroższy był SAG Elbud Gdańsk. Przedsiębiorstwo swoją ofertę dla MZK skalkulowało na 16026900 zł brutto.

Na zrealizowanie wspomnianych prac wybrany wykonawca będzie miał czas maksymalnie do końca sierpnia 2018 r. Exalo Drillin i INSTEL mogą jednak już powoli świętować zdobycie kolejnego kontraktu w Zielonej Górze.


Oszczędności mile widziane

Przy sprzyjających okolicznościach MZK dzięki rozstrzygnięciu obydwu przetargów zaoszczędzi prawie 3,6 mln zł brutto. A te z pewnością się przydadzą, gdyż brakuje pieniędzy np. na zakup 17 autobusów przegubowych. A wobec takiego stanu rzeczy nic dziwnego, że w Zielonej Górze zwlekają z rozstrzygnięciem.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZK Zielona Góra
Ekoenergetyka
zajezdnia
elektrobus
 • XXX – 20.07.2017

  Kiedy rozstrzygnięcie przetargu na autobusy?

 • Elmo – 21.07.2017

  Chyba w sierpniu

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....