TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MZK Bydgoszcz z umową na nowe autobusy
InfoBus.pl - Opublikowano: 11.09.2018 17:30:25
MZK Bydgoszcz z umową na nowe autobusy

11 września w Bydgoszczy podpisano umowę na zakup 11 nowych przegubowców Mercedes-Benz Conecto G. Pojazdy wyjadą na ulice wiosną przyszłego roku. Ze strony wykonawcy podpisy pod umową złożyli  prezes zarządu firmy EvoBus, Artur Konarski oraz  członek zarządu, Janusz Ferdynus.

Gwiazdy będą wyposażone między innymi w klimatyzację, sieć wi-fi, tablice LED, monitoring i porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. Odnowa taboru autobusowego pochłonie 15,85 mln zł. W uroczystym podpisaniu umowy wzięli m.in. Rafał Bruski - Prezydent Miasta Bydgoszczy, Andrzej Wadyński – Prezes Zarządu MZK Bydgoszcz, Adam Szulc – Członek Zarządu MZK Bydgoszcz oraz Rafał Grzegorzewski – Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Ze strony EvoBus Polska obecni byli m.in. Artur Konarski - Prezes Zarządu oraz Janusz Ferdynus – Członek Zarządu.

-"Od 2011 roku zakupionych zostało 111 autobusów. Dzięki tym inwestycjom pasażerowie podróżują wygodnymi i bezpiecznymi autobusami. Bydgoszcz stała się wzorem dla innych miast. Teraz przygotowujemy się do kolejnych inwestycji. Zależy nam by po centrum miasta zaczęły kursować autobusy niskoemisyjne. To jeszcze mniej spalin i hałasu na naszych ulicach. Nie zapominamy też o tramwajach. Trwają dostawy 21 Swingów zamówionych do obsługi rozbudowanej ul. Kujawskiej i przebudowanych torowisk na górnym tarasie miasta – powiedział prezydent Burski.

Podczas spotkania Artur Konarski powiedział m.in.: -"Jestem przekonany, że dla MZK Bydgoszcz nasze pojazdy będą bardzo dobrym wyborem, ponieważ ten  model jest jednym z czołowych autobusów, jeśli chodzi o tzw. całkowite koszty użytkowania, czyli koszty powstające nie tylko w momencie zakupu ale także
w czasie gdy pojazd jeździ na linii".

Nadwozie Conecto zabezpieczone jest antykorozyjnie metodą kataforezy zanurzeniowej – tzw. KTL. Autobusy z niezależnym zawieszeniem wyposażone będą w silniki OM 470. Wydzielona kabina kierowcy będzie w pełni zabudowana. Kierowcy i pasażerom jazdę ułatwi system monitoringu i informacji pasażerskiej.
Warto nadmienić, iż w Bydgoszczy jeździ już 88 autobusów z gwiazdą. Wraz z zaplanowaną na kwiecień 2019 roku dostawą 11 sztuk MB Conecto autobusy Mercedes-Benz będą stanowiły 57 procent całej floty.

Bydgoski standard

Zamówione autobusy będą miały długości około 18 metrów, którymi jednocześnie będzie mogło podróżować co najmniej 135 pasażerów. Wszystkie z zamówionych pojazdów będą miały niską, antypoślizgową podłogę. Zostaną wyposażone w czytelną informację pasażerską i system zapowiedzi głosowych. Tabor ma spełniać oczekiwania osób niepełnosprawnych. Zamawiane autobusy zgodnie z wprowadzonymi standardami będą wyposażone w bezprzewodowy Internet oraz klimatyzację. Nowe przegubowce będą też przyjazne dla środowiska - wyposażone w silniki spełniające standard emisji spalin Euro 6. W pojazdach nie zabraknie tablic LED, monitoringu i portów USB do ładowania urządzeń mobilnych.

W przetargu najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma EvoBus Polska. Za 11 przegubowców miejska spółka zapłaci blisko 16 mln zł. Autobusy z nowej dostawy mają wyjechać na ulice wiosną przyszłego roku.

Taborowe wyniki

Autobusy niskopodłogowe stanowią już ponad 90% całego taboru autobusowego kursującego po Bydgoszczy. Średni wiek autobusów to niespełna 6 lat i jest to jeden z najlepszych wyników w Polsce.

- MZK Bydgoszcz użytkuje aktualnie flotę 162 autobusów realizując roczną prace przewozową na poziomie 11,5 mln wozokilometrów. Korzystamy obecnie z dwóch marek autobusów: Mercedes w liczbie 88 szt. i Solaris w liczbie 74 szt. Co roku średnio zakupujemy 14 pojazdów. W ostatnich latach na ten cel przeznaczyliśmy ponad 100 mln zł - wyjaśnia prezes MZK Bydgoszcz, Andrzej Wadyński.

Średni wiek taboru autobusowego MZK na tle innych miast wygląda następująco:

• Bydgoszcz – 5,73

• Kraków – 6

• Katowice – 7

• Warszawa – 8

• Łódź – 8

• Szczecin – 8

• Białystok – 8

• Gdańsk – 9

• Lublin – 10

• Rzeszów – 10

• Wrocław – 10

• Toruń – 11

Czas na elektryki

W kolejnych latach planowane jest między innymi wdrożenie pierwszego etapu transportu zero emisyjnego – autobusów elektrycznych.

Bydgoszcz uczestniczy m.in. w projekcie E-bus. Jest on realizowany wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Docelowo planowany jest zakup 30 autobusów zero emisyjnych. zakup ma być dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Wartość inwestycji to 62 mln złotych netto przy dofinansowaniu na poziomie 60 procent.

Miasto bierze również udział w konkursie ogłoszonym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych na dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych wraz z budową punktów, długiego i krótkiego ładowania. W przypadku uzyskania dofinansowania planowany jest zakup 12 autobusów elektrycznych (4 krótkich i 8 długich). Pojawiłyby się one na liniach nr 52, 57 i 60. Miejskie Zakłady Komunikacyjne wraz z ZDMiKP zlecą między innymi przygotowanie koncepcji budowy stacji ładowania na terenie zajezdni oraz pętli na Błoniu, Leśnym, Rycerskiej i Morskiej. Wartość zakupów to około 25 mln zł netto. Wysokość dofinansowania nie jest jeszcze znana. CUPT przeznaczył na dofinansowanie 300 mln zł dla wszystkich uczestników konkursu.

-"Miasto obecnie jest największym placem budowy w regionie. Wkrótce wszyscy będziemy mogli docenić jak wiele problemów dzięki nowym inwestycjom udało się rozwiązać : mniej wypadków i kolizji, ulice uwzględniające również potrzeby rowerzystów, pieszych i pasażerów transportu publicznego oraz wyprowadzenie tranzytu tirów z miasta. Na pewno wpłynie to na skrócenie czasu podróży po mieście – dodaje zastępca dyrektora ZDMiKP Bydgoszcz, Rafał Grzegorzewski.

Bydgoskie liczby:

• 111 autobusów zamówionych zostało w ciągu ostatnich 7 lat

• 103,4 mln zł to koszt wymiany taboru w ostatnich latach

• 91,4 procent floty jest niskopodłogowa

• 77,2 procent autobusów spełnia normę emisji spalin Euro 5 i Euro 6

• 11 przegubowców dostarczonych zostanie wiosną

• 15,85 mln zł to koszt ich zakupu

• 30 autobusów zeroemisyjnych planujemy dokupić w projekcie "E-bus"

• 12 elektrobusów może trafić do Bydgoszczy dzięki dofinansowaniu w konkursie ogłoszonym przez CUPTSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
MZK Bydgoszcz
Conecto
Mercedes-Benz
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....