Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Wrocław sprzedaje starą zajezdnię [FILM]

infobus
31.01.2016 12:37
0 Komentarzy

Wrocławskie MPK wystawiło do przetargu fragment terenu pozlikwidowanej zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. Działka znajduje się obokbudowanego Centrum Historii „Zajezdnia”.

Wrocławskie MPK wystawiło do przetargu fragment terenu pozlikwidowanej zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. Działka znajduje się obokbudowanego Centrum Historii „Zajezdnia”.

Na stronach MPK Wrocław pojawiło się ogłoszenie onieograniczonym przetargu, którego przedmiotem jest działka o powierzchniprawie hektara położona przy ul. Grabiszyńskiej. W przeszłości był to placpostojowy dla autobusów miejskiego przewoźnika. Teraz teren jest nieużywany a wsąsiedztwie na terenie zabytkowej zajezdni powstaje Centrum Historii”Zajezdnia”.

Jak czytamy w ogłoszeniu MPK teren jest w pełni uzbrojony,dobrze skomunikowany i prawie w całości utwardzony. W otoczeniu nieruchomościjest zabudowa wielorodzinna. Dla tego terenu jest opracowany planzagospodarowania przestrzennego.

Cena wywoławcza to ponad 9,7 miliona złotych brutto. Ofertynależy składać w MPK. Ich otwarcie nastąpi w siedzibie Spółki MiejskiegoPrzedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp z o.o przy ul. Bolesława Prusa 75-79,50-316 Wrocław w pok. nr 14 w dniu 1 marca 2016 o godz. 12.00.

{https://www.youtube.com/watch?v=iWedVGn72bM}

Trochę historii

Zajezdnia autobusowa MPK Wrocław przy ul. Grabiszyńskiejobrosła w legendy jako kolebka wrocławskiej ?Solidarności?, to tam pracowałm.in. Władysław Frasyniuk i Tomasz Surowiec. To wydarzenia z Grabiszyńskiejwplecione są w wątki głośnego filmu ?80 milionów?. Mało kto jednak wie, żepierwotnie była to zajezdnia tramwajowa. W dodatku historyczna, bo pierwsza weWrocławiu. Powstała jeszcze w XIX wieku.

– Wraz zuruchomieniem we Wrocławiu pierwszych tramwajów o napędzie elektrycznym, spółkaElektrische Strassenbahn Breslau zbudowała na Grabiszynie zajezdnię tramwajową.Pierwsza hala tramwajowa, która powstała w 1893 roku i wiaty z blachy falistejdla wagonów doczepnych, nie zachowały się. Na miejscu starej konstrukcjiwzniesiono w 1898 roku z cegły, stali i szkła nową 8-torową, przelotowązajezdnię dla 70 wagonów ? opowiada Tomasz Sielicki, badacz historiikomunikacji miejskiej.

Zaplecze zajezdni składało się z hali montażowej z7-metrowym kanałem, kuźni, lakierni oraz mieszkania mistrza zajezdni. Wkolejnych latach obiekt powiększono o budynek administracyjny, będący siedzibąspółki, w której znalazły się także dwa mieszkania m.in. dyrektora ESB. W tejchwili w odnowionym przez MPK zabytkowym budynku jest dyspozytornia, salakierowców i cała administracja.

– Podczas II wojnyświatowej zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej bardzo ucierpiała. W trakcie jejodbudowy zdecydowano, że będzie ona służyć wyłącznie obsłudze autobusów.Obiekt, choć bardzo zmieniony, istnieje do dzisiaj, a ślady tramwajowejprzeszłości ciągle są widoczne ? podsumowuje Tomasz Sielicki.

W latach 80-tych zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej stała sięmiejscem narodzin wrocławskiej ?Solidarności?. Tutaj 26 sierpnia 1980 rokuwybuchł strajk, który solidaryzował się z robotnikami z Wybrzeża. Na jego czelestanął Władysław Frasyniuk, pracownik tej zajezdni. W halach urządzanospotkania związkowców, a na bramach wywieszono wyrazy poparcia. Do terazprzypomina o tym tablica pamiątkowa, a za płotem autobus Jelcz 043, zwany zewzględu na swój kształt ?ogórkiem?. Było to nie tylko miejsce narodzinwrocławskiej Solidarności, ale też ważny moment w formowaniu tożsamościwspółczesnego Wrocławia.

Do zeszłego roku obiekt służył MPK Wrocław. Stacjonowały tamautobusy marki mercedes, volvo i jelcz, łącznie ponad 150 pojazdów. Codzienniez Grabiszyńskiej wyjeżdżali kierowcy obsługujący 29 linii wrocławskiejkomunikacji miejskiej. WI połowie 2016 r. przyszłości powstanie tutaj CentrumHistorii ?Zajezdnia?. Ma być to przestrzeń, w której prezentowane będąnowoczesne, multimedialne ekspozycje. Do tego wielkie przestrzenne aranżacje,gry i wskazówki edukacyjne, światło i dźwięk ? to wszystko może znaleźć się wzajezdni przy Grabiszyńskiej. Muzeum w zajezdni jest jednym z wielu projektówzwiązanych z Europejską Stolicą Kultury 2016.

Komentarze