Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Tarnów i system autobusów bisowych

infobus
02.04.2020 15:00
0 Komentarzy

Z powodu pandemii Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie od 19marca świadczy usługi w dni robocze według rozkładu jazdy na soboty.

Decyzja tarnowskiego ZDiK-u o ograniczeniu kursów była podyktowana zamknięciem szkół i uczelniw związku z zaostrzeniem warunków kwarantanny wprowadzonych przez rząd RP.Jednak by zapewnić pasażerom bezpieczne podróżowanie szczególnie w godzinachszczytu komunikacyjnego, MPK Tarnów wprowadziło system autobusów bisowych.

-„Okazało się to być doskonałym rozwiązaniem, które bardzodobrze sprawdza się w praktyce, w przeciwieństwie do wielu innych miast, gdziepowoduje to problemy i stałe łamanie zaleceń – mówi Jerzy Wiatr, prezes MPK Tarnów.

Warto dodać, że to rozwiązanie tarnowskie MPK wprowadziło przed 24 marca br., kiedy zaczęło obowiązywać rządowe ograniczenie pasażerów w autobusach komunikacjimiejskiej, do połowy liczby miejsc siedzących.

Jak oni to robią?

W godzinach porannego i popołudniowego szczytu, na liniach0, 1, 2, 9, 30, i 210, są podstawiane dodatkowe autobusy, od jednego do trzechna kurs o tej samej godzinie, oznaczone informacją „kurs zdublowany”.

-„Na bieżąco wspólnie z ZDiK śledzimy napełnienia autobusówprzez zdalny monitoring on-line, który mają wszystkie kursujące teraz autobusy– mówi prezes MPK Tarnów, Jerzy Wiatr. – Kierowca też ma reagować i wypraszaćpasażerów, jeżeli za dużo ich wsiądzie. W razie stwierdzenia przekroczeniadopuszczalnej liczby pasażerów kierowca to zgłasza, a dyspozytor natychmiastwysyła rezerwowy autobus, który podjeżdża na dany przystanek i zabierapasażerów, którzy nie zmieścili się do poprzedniego autobusu. Przez dwa dnipolicja prowadziła wyrywkową kontrolę napełnienia autobusów i stwierdzono tylkojedno drobne uchybienie.”

Co ważne, kierowca nie odjedzie z przystanku dopóki liczba pasażerów nie będzie zgodna znowo obowiązującymi przepisami. W ekstremalnych sytuacjach prowadzący pojazd może wezwać policję.

Bezpieczeństwo pracowników

Od 24 marca MPK Tarnów wprowadziło bezwzględny nakaz badaniatemperatury wszystkich pracowników spółki przed podjęciem pracy. Badaniem objęci są też goście firmy, którzy chcą odbyćspotkania z pracownikiem MPK. Tego typu spotkania zostały zresztą ograniczonedo absolutnego minimum. Badane są także osoby z firm zewnętrznych, które świadcząusługi dla MPK, np. serwis sprzątający.

Po wykryciu podwyższonej temperatury pracownik nie zostajedopuszczony do pracy, a w ciągu 3 dni ma dostarczyć zwolnienie lekarskie lubpodjąć pracę jako zdrowa osoba po konsultacji z lekarzem POZ.

-„Do badania używamy wysokiej klasy termometrówbezdotykowych. Takie środki ostrożności mają na celu minimalizację ryzykazakażenia pracownika MPK, a szczególnie kierowcy, który mógłby zarazić kolegówlub pasażerów autobusu – podkreśla Jerzy Wiatr.

Ta decyzja uzupełnia restrykcyjne działania zarządu MPKwprowadzane stopniowo od 2 marca 2020, tj. dokładna dezynfekcja autobusów istanowiska kierowcy, zakaz sprzedaży biletów przez kierowców, stworzeniebezpiecznych stref dla kierowców, silne środki dezynfekcji dla wszystkichpracowników (dostępne w każdym biurze i osobiście dla każdego kierowcy)dostępne bez ograniczeń, dezynfekcja stanowiska kierowcy kilka razy dziennie,szczególnie przy zmianie obsady w ciągu dnia.

Komentarze