TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MPK Częstochowa wraca do gmin: Mykanów i Mstów
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.08.2020 13:00:32
MPK Częstochowa wraca do gmin: Mykanów i Mstów ; fot. Kamil Skubiszewski / UM Częstochowa

Od 1 września, dzięki rozszerzeniu porozumienia między Częstochową a Mstowem, autobusy MPK linii 30 pojadą do Mstowa.

Obsłużą także inne miejscowości tej gminy – w gminie wyznaczono 12 przystanków. W zasięgu autobusów komunikacji miejskiej znajdzie się 5 tysięcy osób. Za bilety zapłacimy według miejskiej taryfy.

Mstów to kolejna podczęstochowska gmina, o którą rozszerza swoje trasy częstochowskie MPK tego lata. Od sierpnia br. linia 13 obsługuje część gminy Mykanów, dzięki przedłużeniu kursów do Wierzchowiska.

Po 29 latach

1 września 2020 r. komunikacja miejska wróci nie tylko do Mstowa, ale obejmie także cały Jaskrów, Wancerzów i Siedlec, zapewniając dobry dojazd do Częstochowy, ale także komunikację między miejscowościami na terenie gminy Mstów. Jednocześnie częstochowianki i częstochowianie zyskają możliwość dojazdu komunikacją miejską do atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie miejsc jurajskiej gminy. Dlatego prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz wójt gminy Mstów Tomasz Gęsiarz wspólnie zapraszają wspólnie do korzystania z nowego, komfortowego, bezpiecznego i pewnego połączenia komunikacyjnego w ramach przedłużonej linii nr 30.

Autobusy MPK w przeszłości kursowały do Mstowa już od 1958 roku, najpierw w postaci linii nr 16 z Placu Nowotki (obecnie Daszyńskiego), w 1964 roku przemianowanej na numer "57", pod którym kursowały z ulicy Piłsudskiego w Częstochowie do mstowskiego rynku do połowy roku 1991. Autobusy MPK wracają więc do Mstowa po ponad 29 latach przerwy!

Wydłużona trzydziestka

Obecna trasa "trzydziestki" ulega przedłużeniu o 10 km w jedną stronę, pojawia się na niej 12 nowych przystanków, a w zasięgu wspólnie organizowanego publicznego transportu zbiorowego znajdzie się blisko 5 tysięcy mieszkańców gminy Mstów, dotąd pozbawionych tak stabilnego połączenia komunikacyjnego z miastem (łącznie w całej gminie mieszka 10,8 tys. osób) Jednocześnie jest to największe przedłużenie linii obsługiwanej przez MPK w Częstochowie od września 1999 roku, a więc od 21 lat.

Niemal wszystkie kursy zaplanowano do realizacji autobusami 18-metrowymi (przegubowymi), niskopodłogowymi. Autobusy krótkie pojawiać się będą przede wszystkim w weekendy oraz na kursach skróconych do Jaskrowa (pętla Jaskrów Wille). Część autobusów będzie wyposażona w klimatyzację, dostęp do bezpłatnego internetu bezprzewodowego (wi-fi), ładowarki USB do telefonów oraz biletomat. Na terenie Mstowa najczęściej będą spotykane autobusy Mercedes-Benz O530G Citaro oraz Solaris Urbino 18.

Przedłużenie linii nr 30 oznacza uruchomienie aż dwunastu nowych przystanków na terenie gminy Mstów, dotychczas pozbawionych obsługi przez MPK. Schematy nowej trasy linii 30 są dostępne na tablicach ogłoszeń, na przystankach w gminie Mstów oraz będą dostępne na stronach internetowych MZDiT (www.mzd.czest.pl) i Urzędu Gminy Mstów (www.mstow.pl).

Miejska taryfa

Na podstawie podpisanego porozumienia bilety do gminy Mstów (która współfinansuje połączenie) będą obowiązywały według taryfy miejskiej, dzięki temu ich ceny są bardzo atrakcyjne. Ceny najbardziej popularnych biletów będą następujące:

• jednorazowy: normalny 3,60 zł – ulgowy 1,80 zł

• czasowy 45-minutowy: normalny 4, zł – ulgowy 2, zł

• czasowy 24-godzinny: normalny 14 zł – ulgowy 7 zł

• 14-dniowy: normalny 60 zł – ulgowy 30 zł, 30-dniowy: normalny 100 zł – ulgowy 50 zł, 60-dniowy: normalny 186 zł – ulgowy 93 zł

Warto dodać, że autobusy MPK kursujące do Mstowa przez Jaskrów i Wancerzów, tym razem w samym Mstowie pojadą ulicą Częstochowską aż do pętli przy Przedszkolu w Siedlcu. Jednocześnie linia nr 26, która przez Mirów i Przeprośną Górkę do Siedlca kursuje od roku 2015, w dalszym ciągu będzie wykonywać takie kursy (od poniedziałku do piątku), ale nieco rzadziej, niż do tej pory. W weekendy Siedlec będzie obsługiwany przez linię nr 30, jednak w tygodniu do Siedlca będzie można od września dojechać dwiema liniami, z dwóch różnych stron.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
linie
MPK Częstochowa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....