TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Minister Emilewicz o Jaworznie. Pierwsze miasto z czystym transportem
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 08.10.2018 11:00:26 1 komentarz
Minister Emilewicz o cyklu życia autobusów. W Jaworznie ; fot. FB Paweł Silbert - Prezydent Miasta Jaworzna

5 października minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz odwiedziła PKM Jaworzno. Jej zdaniem nowelizowane Prawo Zamówień Publicznych powinno umożliwiać ocenę kupowanych dóbr pod kątem "cyklu życia", a nie tylko jednostkowej ceny zakupu.

Na samym początku minister wystawiła jaworznickiej komunikacji bardzo wysoką notę.

-"Około 90-tysięczne Jaworzno za kilka lat może być pierwszym polskim miastem z całkowicie bezemisyjnym transportem publicznym – oceniła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która odwiedziła w piątek śląskie miasto.

Minister przypomniała, że właśnie w Jaworznie w 2015 r. wprowadzono do eksploatacji pierwszy w Polsce autobus elektryczny. Dziś na 60 eksploatowanych w mieście autobusów 23 to pojazdy elektryczne, a kolejny jest testowany. Do 2020 r. miasto zamierza kupić dalsze 20 elektrycznych autobusów, będzie też uczestniczyć w badaniach prototypów autonomicznych pojazdów transportu publicznego.

Cykl życia a UZP

Emilewicz przypomniała, że zgodnie z ustawą o rozwoju elektromobilności, od 2020 r. miasta powyżej 100 tys. mieszkańców powinny stopniowo redukować liczbę autobusów spalinowych na rzecz zeroemisyjnych – nie tylko elektrycznych, ale także np. wodorowych czy gazowych.

Jej zdaniem, przy zakupach autobusów elektrycznych samorządy powinny patrzeć nie tylko na ich cenę, ale także na późniejszy "cykl życia", czyli koszty eksploatacji i efekty wynikające ze stosowania takich pojazdów. Jak mówiła, przykład Jaworzna potwierdza, że "choć na początku przy zakupie autobus jest droższy, w cyklu życia opłaca się miastom". Według Emilewicz także Prawo Zamówień Publicznych powinno umożliwiać ocenę kupowanych dóbr pod kątem "cyklu życia", a nie tylko jednostkowej ceny zakupu.

Program Rozwoju Elektromobilności

Minister Emilewicz zauważyła, że obecnie nadal autobusy elektryczne są średnio dwukrotnie droższe od najnowszych autobusów z silnikami Diesla, jednak Program Rozwoju Elektromobilności przewiduje wsparcie dla samorządów, zaineresowanych wymianą floty komunikacyjnej na elektryczną.

-"To wsparcie musi być udzielone, aby samorządy mogły takie zakupy udźwignąć" – podkreśliła minister, zaznaczając, że program nie ogranicza się tylko do wspierania zakupów, ale ma służyć także rozwijaniu technologii, innowacji i bazy produkcyjnej w sferze elektrycznych pojazdów.

-"Mamy tutaj przewagi konkurencyjne i chcemy tę pozycję utrzymać. Stąd projekt kolejnych autobusów, które będą spełniały jeszcze bardziej wyszukane wymagania i pasażerów, i miast, realizowany wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Do tego projektu Jaworzno także przystąpiło" – powiedziała Emilewicz.

Przyszłość to zero emisji

Prezydent Jaworzna Paweł Silbert ocenił, że bezemisyjne autobusy są przyszłością komunikacji miejskiej. Zapewnił, że stosowane w Jaworznie pojazdy nie psują się, są tak samo komfortowe jak autobusy spalinowe, a pasażerowie są zadowoleni. Przypomniał, że miasto realizuje kompleksowy program integracji transportu, służący m.in. upowszechnieniu pojazdów elektrycznych, rozbudowie infrastruktury rowerowej oraz powiązaniu ze sobą różnych form komunikacji.

W mieście powstanie m.in. specjalny parking dla rowerów oraz system wypożyczania rowerów miejskich, gdzie na 200 jednośladów, 120 będą stanowić rowery elektryczne. Rozważany jest też projekt upowszechnienia "inteligentnej" miejskiej hulajnogi elektrycznej. Ponadto miasto przystąpiło do projektu, w ramach którego testowane będą pojazdy autonomiczne. Samorząd Jaworzna zabiega również o rozwiązania systemowe, służące upowszechnianiu ciepła sieciowego, także w domach jednorodzinnych. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
PKM Jaworzno
Solaris
Medcom
przetarg
  • PauloBusiak – 08.10.2018

    Po co na Śląsku elektryki? co za różnica czy z tłumika czy z komina elektrowni i tak w płucach ląduje... Na zdrowie!!!

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....