TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Minibusy po zmianach tylko z poświadczeniem
InfoBus.pl - Opublikowano: 21.01.2020 11:00:27
Minibusy po zmianach tylko z poświadczeniem

Od stycznia obowiązują nowe przepisy dt. podniesienia bezpieczeństwa przewozu osób w samochodach modyfikowanych, jakie poruszają się po naszych drogach.

15 stycznia weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

Tylko z poświadczeniem

W myśl nowych przepisów zmienią się tzw. warunki techniczne dotyczące między innymi dopuszczania do ruchu (rejestracji) samochodów zabudowanych z przeznaczeniem do przewozu osób na bazie samochodów ciężarowych typu furgon (kategorii N1) kombi (M1) i (M2) autobus.

To oznacza, że klienci, którzy chcieliby zlecić zabudowę zarejestrowanego już pojazdu polegającą na zmianie liczby miejsc siedzących będą teraz musieli ponieść dodatkowe koszty w postaci opłaty za poświadczenie zgodności tego montażu z wcześniej wykonanymi badaniami wytrzymałości mocowania foteli i pasów. To wydatek ok. około 1000 zł netto + VAT)

Oznacza to nie tylko wzrost kosztów, ale też dłuższy czas oczekiwania na formalności, ponieważ poświadczenie takie będą mogły wydać tylko cztery w Polsce upoważnione do tego jednostki badawcze, w tym Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego.

Szacuje się, że uzyskanie poświadczenia może zabrać 2-4 tygodnie, gdyż pojazd (zabudowany z dowodem rejestracyjnym) musi zostać dostarczony na badania. To nie koniec. Po wydaniu poświadczenia potwierdzającego poprawność montażu foteli i pasów, pojazd musi trafić do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, aby diagnosta mógł przeprowadzić badanie techniczne potwierdzające przeprowadzone zmiany. Potem już można dokonać zmiany liczby miejsc siedzących w dowodzie rejestracyjnym. Klasyczna "bułka z masłem".

Taniej z homologacją

Dlatego zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Infrastruktury powodują więc, że korzystniejsze ekonomicznie będzie oferowanie i zakup samochodów posiadających już homologację drugiego etapu na w/w typy zabudowy, gdyż w takim przypadku, nowy pojazd zostanie zarejestrowany w "jednym podejściu" do wydziału komunikacji, bez konieczności uzyskiwania dodatkowych poświadczeń – wszystko załatwi homologacja uzyskana wcześniej przez firmę zabudowująca na swój kompletny produkt.

Dodajmy na koniec, że nowe rozporządzenie Ministrostwa Infrastruktury wprowadza też wymóg dt. mocowań ISOFIX. Teraz co najmniej dwa fotele muszą być wyposażone w zaczepy ISOFIX do montowania fotelików dziecięcych – a co najmniej jedno takie siedzenie musi znajdować się w drugim rzędzie. Podobnie mają być wyposażone pojazdy zaadaptowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

Pełny tekst rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 grudnia 2019 roku znajduje się TUTAJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ustawa
MI
MINI

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....