TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Mercedesem na lotnisko
Zbigniew Rafalski - Opublikowano: 26.08.2008 21:05:07 1 komentarz
Mercedesem na lotnisko

Zgodnie z warunkami umowy w ostatnich dniach lipca br. do katowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej dotarło 5 sztuk nowych Mercedesów O530K Citaro. Co ciekawe autobusy nie zostały pomalowane w charakterystyczne kanarkowe barwy, lecz metaliczny srebrny kolor nadający pojazdom elegancji godnej autobusów mających obsługiwać najbardziej sztandarową linię ze stolicy województwa Śląskiego do jednego z najprężniej rozwijającego się w ostatnim czasie lotniska w Polsce. Linia Katowice –Pyrzowice kursuje 16 razy na dzień w każdym z kierunków przez 7 dni w tygodniu. Kurs w jedną stronę trwa około 30 &pide;40 minut. Do początku sierpnia br. linia była obsługiwana 12-metrowymi autobusami niskopodłogowymi, identycznymi jak te wykorzystywane do obsługi linii miejskich na zlecenie KZK GOP. Teraz pomimo że autobusy są krótsze o 2 metry, są znacznie bardziej przystosowane do obsługi linii międzymiastowej.

Warto dodać że są to kolejne tego typu autobusy na Śląsku, który jak na razie jest jedynym województwem w Polsce po którym jeżdżą najnowsze Mercedesy Citaro K.

Pierwszym przewoźnikiem który zdecydował się na zakup 10-metrowych Mercedesów był Miejski Zakład Komunikacji w Bielsku-Białej. Na pozór takie same autobusy w gruncie rzeczy tak mało do siebie podobne i nie mówimy tutaj o różnicach w kolorystykach nadwozi.

Citaro K –różne oblicza

Poniżej zajmiemy się analizą porównawczą obu autobusów –dla MZK Bielsko-Biała i PKM Katowice. Nadwozia obu autobusów posiadają dwoje dwuskrzydłowych drzwi w układzie 2-2-0. Opcyjnie istnieje również możliwość zastosowania pierwszych drzwi jednoskrzydłowych. Drzwi bielskich Mercedesów otwierane są do wnętrza autobusu, co jest uzasadnione przy obsłudze linii miejskich, na których zdarzają się nierówne i wysokie krawężniki. W przypadku katowickich autobusów przewoźnik zażyczył sobie zamontowania drzwi otwieranych na zewnątrz, uzasadniając większą szczelność drzwi zwłaszcza w dolnych partiach, co dodatkowo zapobiegnie przedostawaniu się wody do wnętrza. W normalnych warunkach podczas obsługi linii miejskich nie jest to tak istotny problem, ponieważ autobus nie rozwija dużych prędkości pomiędzy przystankami.  

Obsługa linii międzymiastowej, na której nie ma wielu przystanków, a gdzie autobus rozwija prędkość nawet do 85 km/h wymaga jednak innego rozwiązania konstrukcyjnego. Dodatkowe zabezpieczenie przed pędem powietrza mogły w tym przypadku zagwarantować tylko drzwi otwierane na zewnątrz, posiadające gumową uszczelkę na całej długości. Po obu stronach nadwozia zamontowane zostały uchylne okna które zapewniają sprawną wentylację przedziału pasażerskiego. Dodatkowo autobusy przeznaczone do obsługi linii na lotnisko w Pyrzowicach zostały wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej. Jest to o tyle uzasadnione, ponieważ długie odległości pomiędzy kolejnymi przystankami wymagają dodatkowej wentylacji dla podróżujących, co w przypadku częstego otwierania drzwi w mieście nie jest już tak niezbędne.

Prawda jest jednak taka, że każdy przewoźnik ma swoje zdanie na temat zasadności stosowania klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej w autobusach miejskich i póki co nie każdego stać na takie udogodnienie.

W środku

O ile zewnątrz nadwozia obu wersji Citaro K nie różnią się wieloma szczegółami o tyle przestrzeń pasażerska to już jednak dwa różne światy. W obu wariantach zastosowano prawie identyczny układ foteli pasażerskich (w miejsce dwóch półtoraków za kabiną kierowcy Citaro K należące do PKM Katowice mają cztery pełnowymiarowe fotele). Ze względu na przeznaczenie katowickie autobusy wyposażone zostały w znacznie bardziej komfortowe fotele KIEL doskonale nadające się na dłuższe trasy. Oczywiście zastosowanie takich foteli w typowym autobusie miejskim byłoby bezcelowe, ponieważ większość podróżujących na miejscach siedzących nie pokonuje trasy dłużej niż przez kilka kolejnych przystanków. Poza tym koszty związane z ewentualną naprawą siedzisk pasażerskich to i tak już duży koszt dla przewoźników miejskich, więc żaden z nich nie zdecydował by się na własne życzenie powiększać tych kosztów. Przy drugich drzwiach w miejscu gdzie bielskie Mercedesy mają wygospodarowaną dodatkową przestrzeń dla osób stojących, katowickie autobusy mają zamontowany stojak na większe bagaże, które nie powinny stać swobodnie podczas jazdy, zwłaszcza z dużą prędkością. Mniejsze bagaże podręczne mogą zostać umieszczone na czterech dodatkowo zamontowanych półkach podsufitowych. Trzy większe i jedna mniejsza półka zostały bardzo zgrabnie wpasowane w wystrój wnętrza.

Zgodnie z przeznaczeniem (niska podłoga na całej długości autobusu) , oba modele posiadają naprzeciw II drzwi stanowisko do kotwiczenia wózka inwalidzkiego. Wjazd do wnętrza umożliwia odkładana platforma o nośności ponad 300 kg.

Dodatkowo Mercedesy które mają obsługiwać linie na lotnisko posiadają monitory LCD do emisji reklam lub prezentacji materiałów promujących górnośląską aglomerację. Nad całością bezpieczeństwa podróżnych i ich bagaży czuwa monitoring w którego skład wchodzą dwie kamery, rejestrator oraz monitor LCD w kabinie kierowcy zamontowany w lewym górnym rogu tak by obraz z kamer nie rozpraszał kierującego pojazdem.

Kabina kierowcy

Stanowisko pracy kierowcy zostało doskonale rozplanowane. Centralnie umieszczony pulpit kierowniczy produkcji Siemens VDO posiada możliwość regulacji w najbardziej dogodnym ustawieniu, wedle życzeń każdego kierowcy. Na lewym parapecie oprócz dodatkowych przełączników udało się wygospodarować miejsce na półkę dla kierowcy oraz otwór zapobiegający wylaniu napoju doskonale znany z samochodów osobowych.

Tuż nad głową kierowcy znajduje się poręczny schowek na rzeczy pod którym zamontowany został sterownik tablic kierunkowych, radio oraz urządzenie zastępujące tachograf cyfrowy nie wymagany w autobusach miejskich. Tylna ścianka działowa oddzielająca stanowisko kierowcy od przestrzeni pasażerskiej jest w pełni przeszkolona. Zgodnie z polityką taborową PKM Katowice wszystkie autobusy muszą posiadać w pełni otwarte kabiny, dzięki czemu kierowca ma lepszy kontakt z pasażerami - nie odgradzając się od nich tak jak ma to z reguły miejsce. Jest to jednak dobre rozwiązanie w przypadku pełnej klimatyzacji autobusu. Natomiast gdy klimatyzowane jest tylko stanowisko pracy kierowcy (tak jak ma to miejsce w bielskich Mercedesach) w pełni uzasadnione jest montowanie zamykanej kabiny. Takie rozwiązanie ma również wpływ na podświadomość kierowcy, który automatycznie czuje się bezpieczniej będąc odgrodzony od reszty przedział pasażerskiego. Prawdą jest też taka, że jeżeli potencjalny napastnik chce zaatakować prowadzącego to zamykana kabina jest tylko chwilową ochroną, która ma w gruncie rzeczy dać kierowcy kilka sekund –na awaryjne zatrzymanie autobusu, ewentualne możliwie szybkie wezwanie pomocy i w ostateczności przygotowanie do odparcia ataku.

Pod maską

Mercedes O530K Citaro napędzany jest 286-konnym silnikiem OM 906 hLA spełniającym normę czystości spalin EURO 5. Automatyczna 4-biegowa skrzynia VOITH typ D854.5 zapewnia płynne przerzucanie biegów jak również przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa. Niezależne zawieszenie osi przedniej zapewnia wyjątkowo komfortowe podróżowanie, nawet w przypadku natrafienia na nierówności. Elektroniczny układ sterowania ECAS dodatkowo umożliwia podnoszenie i opuszczani całego pojazdu, w zależności od ukształtowania nawierzchni drogi. Nad bezpieczeństwem podróżnych czuwa m.in. system ABS, ASR oraz EPS.

Podstawowe parametry Mercedesa O530K Citaro:

Długość –10 503 mm

Wysokość –3 076 mm

Szerokość 2 550 mm

Rozstaw osi –4 398 mm

Masa własna –10 000 kg

Dopuszczalna masa całkowita –16 000 kg

Ilość miejsc ogółem –91

Ilość miejsc siedzących –28 + 1 (obsługa)

Ilość miejsc stojących –62

Szerokość drzwi –1 220 mm

Wysokość podłogi w drzwiach –320 / 320 mm
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Mercedes
PKM
Katowice
lotnisko
linia
  • masło – 01.09.2008

    co to jest EPS? Czyżby ESP? Ale ESP w autobusie miejskim?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....