TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Jesteś tutaj: Infobus / Przewoźnicy / MAN w Katowicach  
MAN w Katowicach
Zbigniew Rafalski - Opublikowano: 02.01.2008 16:58:27 7 komentarzy
MAN w Katowicach

W dniu 11 grudnia 2007 roku Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice oficjalnie odebrało kluczyki do pięciu fabrycznie nowych autobusów przegubowych MAN A23 - Lion’s City G.

Pod koniec ubiegłego roku MAN-y Lion`s City G po raz pierwszy weszły w skład taboru PKM Katowice, aczkolwiek nie są to pierwsze egzemplarze z logo lwa we flocie śląskiego przewoźnika. Od 1999 roku firma eksploatuje 8 sztuk autobusów MAN typ NL 222. Warto również dodać, że praktycznie 99% autobusów zakupionych od 1997 roku posiada silniki MAN co znacznie ułatwia ich obsługę i świadczy o ogromnym doświadczeniu jakie zdobyło m.in. zaplecze techniczne po tylu latach eksploatacji. Obecnie w taborze PKM Katowice jest około 127 autobusów wyposażonych w silniki MAN.

W przekazaniu autobusów które odbyło się na zajezdni przy ulicy Mickiewicza znajdującej się praktycznie w centrum Katowic uczestniczyli przedstawiciele władz miasta Katowice, KZK GOP oraz pozostałych śląskich przewoźników świadczących usługi w komunikacji miejskiej. Podczas uroczystości dziesięciu najlepszych kierowców otrzymało kluczyki do autobusów A23.

Nowe MAN-y to w pełni niskopodłogowe autobusy przegubowe posiadające troje drzwi wejściowych. Do tej pory takie rozwiązanie nie było preferowane przy zakupach nowych autobusów przegubowych przez śląskich przewoźników. Z reguły tłumaczono to utrudnieniami związanymi ze sprawnym przepływem potoków pasażerskich. Decyzję o wyborze tego typu wersji nadwozia podjęto m.in. po sprawdzeniu funkcjonalności zakupionych również w tym roku z zachodu 5 sztuk używanych Neoplanów N4021. Nowe autobusy mogą jednorazowo przewozić do 160 pasażerów, w tym 46 na miejscach siedzących. W tylnej części ze względu na brak czwartych drzwi zastosowano klubowy rozstaw siedzeń co dodatkowo uniemożliwia rysowanie szyb bocznych.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami autobusy zostały wyposażone w silniki MAN typ D2066 LUH12 o mocy 228 kW/ 310 KM spełniające normę czystości spalin EURO 4 oraz automatyczne 4-biegowe skrzynie VOITH typ D864.5. By ułatwić kontakt podróżnym z kierowcom odstąpiono od montażu pełnej, zamykanej kabiny i zastosowano wersję dotychczas stosowaną w autobusach przeznaczonych na rynek zachodni. Takie rozwiązanie ma przede wszystkim zapobiegać brakowi zainteresowania kierowcy tym co dzieje się w autobusie.

W drugich drzwiach zamontowano ręcznie odchylaną platformę dla wózków inwalidzkich i dziecięcych oraz stanowisko do ich kotwiczenia naprzeciw drzwi. System informacji pasażerskiej składający się z diodowych tablic kierunkowych oraz kasowników dostarczyła firma PIXEL Bydgoszcz. Całkowitą nowością w autobusach jest zastosowanie pełnego monitoringu przestrzeni pasażerskiej oraz system do emisji reklam składający się z dwóch monitorów LCD rozmieszczonych po jednym w każdym członie autobusu.

Podczas uroczystości przekazania nowych autobusów firma MAN –STAR TRUCKS zaprezentowała również międzymiastowy model Regio, który do tej pory nie został sprzedany w naszym kraju. Było to związane z planowanym w najbliższym czasie ogłoszeniem przetargu na dostawę 3&pide;4 sztuk autobusów do obsługi linii łączącej Katowice z Międzynarodowym Portem Lotniczym w Pyrzowicach. Do tej pory linia była obsługiwana standardowym, niskopodłogowym autobusem miejskim, jednak ze względu na rosnące zainteresowanie linią oraz rozwojem lotniska PKM Katowice chciałby podwyższyć jakość świadczonych usług m.in. poprzez zakup autobusów specjalnie przystosowanych do obsługi linii ekspresowej.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MAN
Katowice
PKM
Voith
KZK GOP
 • Zbigniew Rusek – 03.01.2008

  Tylko pogratulować zakupu. Może lepiej było wybrać wersję 4-drzwiową, ale w tej jest nieco więcej siedzeń.

 • pzdr – 03.01.2008

  więc czekamy na kolejny "ciekawy" przetarg, którego zwycięzca już jest znany :/ zastanawiam się, czy to aby na pewno dobry pomysł z akurat tego typu autobusem na tej linii... już prędzej widziałbym tutaj jednego z zakupionych niedawno przegubowych manów (3drzwi, tyle, że wygodniejsze siedzenia)...

 • TMN – 03.01.2008

  Co za kretyńskie pomysły z 3-drzwiowymi przwgubowcami.Polska to nie Berlin tu autobusami jeździ mnóstwo osób :-/

 • Jacek Zalwert – 04.01.2008

  Jeden egzemplarz MAN-a Lion's Regio trafił już kilka miesięcy temu do polskiego odbiorcy, ale w wersji trzy-osiowej. Szczęsliwym posiadaczem jest PKS Żary

 • M. – 04.01.2008

  Czym się różni A23 od NG363? Że są 3 pary drzwi czy co?

 • gupek – 06.01.2008

  Brak kabiny kierowcy ta pozorna oszczędność - od kierowcy zależy bezpieczeństwo autobusu - naćpany czy pijany pasażer podczas jazdy na pewno doceni ułatwoiny kontakt z kierowcą...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....