TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MAN podsumował rok 2018: Dobry i wymagający
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.01.2019 19:00:37 1 komentarz
MAN podsumował rok 2018: Dobry i wymagający

24 stycznia MAN podsumował w Warszawie rok 2018. Firma może ubiegły zaliczyć do wyjątkowo udanych. W Polsce sprzedano m.in. 200 autobusów miejskich i 50 autobusów turystycznych z logo lwa.

Dodając do tego ciężarówki – w liczbie 5862 szt. – firma może określić miniony rok jako bardzo dobry, a Polska awansowała ścisłego grona trzech największych rynków dla MAN – obok Niemiec i Francji.

-"Również w sektorze autobusów firma odnotowała rekordowy wynik, zwiększając sprzedaż o 74%. Na ulicach polskich miast pojawiło się 200 autobusów miejskich z rodzimej produkcji w fabryce w Starachowicach oraz 50 autobusów turystycznych. Największe dostawy to m.in. 61 autobusów MAN Lion's City Hybrid dla firmy Mobilis w Warszawie, 28 MAN Lion's City dla MZK Opole, czy też 2 autobusy turystyczne Neoplan Skyliner dla firmy Bomatur. To zupełna nowość na polskim rynku - komentuje Beata Galas, dyrektor marketingu i komunikacji w MAN Truck & Bus Polska.

Z kolei prezes zarządu MAN Truck & Bus Polska, Marc Martinez dodał: -"Wyniki spółki MAN w Polsce są dla mnie ogromnym powodem do dumy. We wszystkich obszarach pobiliśmy absolutne rekordy sprzedaży. Dzięki pracy całego zespołu staliśmy się trzecim najważniejszym i największym rynkiem, na który MAN dostarcza swoje pojazdy ciężarowe, konsekwentnie zdobywamy rynek autobusów i stajemy się coraz poważniejszym graczem w sektorze samochodów dostawczych. Również pion obsługi posprzedażnej osiągnął znakomite wyniki, co jest potwierdzeniem faktu, że świadczymy usługi na najwyższym poziomie, w trosce o najwyższy komfort klientów. Daje nam to podstawy do patrzenia z optymizmem w przyszłość."

Dodajmy, że w obszarze pojazdów używanych firma zwiększyła sprzedaż o 30%, sprzedając 1890 ciężarówek i autobusów. Obroty pionu Aftersales osiągnęły rekordowy poziom 237 mln pln. Wynik ten został zrealizowany dzięki wysokiemu poziomowi penetracji rynku kontraktów serwisowych jak również licznym akcjom promocyjnym, oferowanym we wszystkich autoryzowanych stacjach obsługi MAN w Polsce.

Więcej autobusów

Jak podkreślił Kamil Gromek, dyrektor sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska za spółką rewelacyjny rok dla autobusów i autokarów marki MAN. Lew na dobre powrócił do Polski i zanotował rekordową sprzedaż na poziomie aż 276 pojazdów, co w porównaniu z poprzednimi latami (m.in. 143 szt. w 2017 r., czy 96 szt. w 2016 r.) oznacza spory skok do przodu. A będzie jeszcze lepiej.

W 2018 r. MAN zanotował 200 rejestracji autobusów miejskich (+273% w porównaniu do 2017 r., kiedy sprzedano 73 szt.). Do tego doszło 48 autokarów – czyli o 141% więcej niż w 2017 r. kiedy firma dostarczyła 34 szt. autobusów turystyczne – oraz dwa pojazdy międzymiastowe. Razem daje to imponujący wynik i udział w całym rynku na poziomie 15,5% w kategorii powyżej 8 t DMC . Dla porównania w 2017 r. było to 8,9%.

Oczywiście tak świetny wynik nie byłby możliwy, gdyby nie nowi klienci i powrót "starych", którzy ponownie zaufali marce MAN. W segmencie miejskim najważniejsi odbiorcy 2018 to :

 • Mobilis dla sieci ZTM Warszawa – 61 szt. MAN Lion`s City Hybrid;

 • Opole – 28 szt. MAN Lion`s City i MAN Lion`s City G;

 • MZK Jelenia Góra – 17 szt. MAN Lion`s City i MAN Lion`s City G;

 • PKM Katowice – 15 szt. MAN Lion`s City

 • MZK Toruń – 14 szt. MAN Lion`s City Hybrid

 • MZK Puławy – 13 szt. MAN Lion`s City

 • MPK Częstochowa – 12 szt. MAN Lion`s City

 • Kalisz – 11 szt. MAN Lion`s City

 • IREX Olsztyn – 10 szt. MAN Lion`s City

Razem daje to grupę 200 autobusów miejskich w rejestracjach i 222 szt. w fakturach.

Autokary i zapowiedzi 2019

Oprócz autobusów miejskich MAN dostarczył na polski rynek 54 autokary. Najważniejsi turystyczni klienci MAN 2018 to:

 • Szwagropol – 8 szt. MAN Lion`s Coach

 • Maciej Jarosz – 4 szt. MAN Lion`s Coach

 • Mercus Logistyka – 4 szt. MAN Lion`s Coach

 • JST – 3 szt. MAN Lion`s Coach

 • Bomatur – 2 szt. Neoplan Skyliner

I prognoza na rok bieżący. MAN chce w 2019 r. dostarczyć na rynek 216 autobusów miejskich (przy rynku 1140 szt. / udział 18,9%) i 48 szt. autokarów (przy wolumenie rynku na poziomie 430 szt. / udział 11,2%). To przy podobnej, jak teraz aktywności, w segmencie międzymiastowym daje w 2019 r. to razem 266 pojazdów i udział na poziomie 16,1% przy prognozowanym rynku 1650 szt powyżej 8 t DMC.

Do tego dochodzą nowości produktowe – MAN przesunął na październik 2019 r. start produkcji nowej generacji Lion`s City. Z kolei elektryczny lew ma ruszyć także w październiku, ale w 2020 r. W tym roku firma chce dać polskim klientów nowe autobusy na testy. Dodatkowo będzie uczestniczyć w dwóch lokalnych targach: Warsaw Bus Expo w marcu i SilesiaKomunikacja  w kwietniu.

Mały daje radę

Na koniec warto dodać, że po raz pierwszy w historii, w 2018 r. MAN pojawił się klasie MINI z liczbą 10 minibusów. Łącznie MAN sprzedał w zeszłym roku aż 481 szt. vanów z logo MAN na masce, odnotowując ponad czterokrotny wzrost sprzedaży w stosunku do roku 2017. Na ten imponujący wynik złożyło się wiele kontraktów z różnych branż, w tym zamówienie furgonów przez firmę DPD Polska.

W tym segmencie dla nas najważniejszy jest kontrakt na 100 podwozi pod zabudowy autobusowe dla firmy Mercus Bus.  Wkrótce też na polski rynek trafi eTGE, czyli w pełni elektryczny samochód dostawczy produkowany w zakładach we Wrześni.

-"Rok 2018 był dla nas pierwszym pełnym rokiem sprzedaży samochodu dostawczego TGE. Bardzo się cieszę, że osiągnęliśmy tak doskonałe wyniki. Mamy ciekawy i dobry produkt, który pozytywnie zaskakuje klientów. W roku 2019 nie zwalniamy tempa i mam nadzieję, że zdobędziemy klientów w kolejnych nowych branżach." – powiedział Grzegorz Rogalewicz, dyrektor ds. sprzedaży samochodów dostawczych w MAN Truck & Bus Polska.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
MAN
 • Diszyłbus – 24.01.2019

  A z tych 222 autobusów miejskich z 2018 roku, to ile było z przetargów z 2017 roku?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....