TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Lubuskie chce mostów - nie promów
InfoShip.pl - Opublikowano: 05.10.2019 12:00:21
Lubuskie chce mostów - nie promów ; fot. Krzysztof Kubasiewicz

Lubuski samorząd województwa w ramach rządowego Programu Mosty dla Regionów wnioskował o dofinansowanie realizacji 3 przepraw mostowych

-"Dzięki zabiegom samorządu województwa jest pozytywna decyzja dotycząca budowy mostu na Odrze w Pomorsku. – Zabiegaliśmy o realizację tej inwestycji od wielu lat. Wystąpiliśmy z wnioskiem o dofinansowanie w ramach programu Mosty dla Regionów i uzyskaliśmy pozytywną odpowiedź. To bardzo ważny projekt, który koniecznie musimy zrealizować, ponieważ woda na Odrze od kliku lat nie pozwala na korzystanie z promów. Będziemy starać się też o kolejne inwestycje wiemy, że program będzie kontynuowany – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Trzy mosty

Samorząd województwa w ramach rządowego Programu Mosty dla Regionów wnioskował o dofinansowanie realizacji 3 przepraw mostowych.

- To inwestycje wpisane do Wojewódzkiego Programu Budowy Dróg od wielu lat. Zabiegaliśmy o środki finansowe na ich realizację z rezerwy budżetu państwa. Nie udało się. Dlatego most w Milsku zaczęliśmy budować z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wystąpiliśmy o realizację trzech inwestycji w ramach Programu Mosty dla Regionów. Chodzi o przeprawy w Pomorsku, Połęcku i Gościmcu – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. - Odbyliśmy wiele spotkań z samorządowcami dot. przebiegu tras, które mają przebiegać przez te mosty. Te spotkania z samorządowcami doprowadziły do przygotowania właściwej dokumentacji. Postanowiliśmy podzielić się kosztami. Nigdzie bowiem nie buduje się mostów ze środków samorządów, do tego potrzebna jest pomoc państwa. Stąd wnioski o dofinansowanie z programu rządowego. Mostów na Odrze mamy za mało - są tak naprawdę tylko dwa. To Słubice i Cigacice – dodał członek zarządu Marcin Jabłoński.

Dzięki działaniom samorządu województwa pozytywną decyzję Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju uzyskał już projekt budowy przeprawy w Pomorsku. Na jego realizację samorząd województwa otrzyma dofinansowanie na poziomie 80%. Całkowita wartość inwestycji to 88 mln zł.

Most w Pomorsku

Realizacja inwestycji umożliwi wyeliminowanie promu jako przeprawy międzybrzegowej wraz z budową niezbędnego odcinka drogi, poprowadzonego w całości po nowym śladzie. Takie rozwiązanie pozwoli ominąć m. Pomorsko. W miejscu planowanej budowy mostu w Pomorsku wraz z dojazdami obecnie funkcjonuje przeprawa promowa z ograniczonym tonażem do 6 ton. Ze względu na warunki atmosferyczne oraz z powodu stanu rzeki, prom kursuje z ograniczeniami spowodowanymi zbyt wysoką lub niską wodą, silnym wiatrem, warunkami niedostatecznej widoczności; spływem kry. W ostatnich latach prom nie kursował: w 2016 r. - 83 dni, w 2017 r. - 32 dni, w 2018 r. - 163 dni.

Budowa mostu umożliwi płynne skomunikowanie z istniejącą siecią drogową regionu, w tym dojazd do drogi S3 (sieć TEN-T), co wpłynie na zwiększenie potencjału gmin, poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i skrócenie czasu przejazdu. Nastąpi aktywizacja terenów inwestycyjnych i rozwój ekonomiczny regionu.

Dwa dodatkowe mosty

Na pozytywną decyzję czekają także dwa pozostałe projekty: budowa mostu przez rzekę Odrę w Połęcku oraz Rozbiórka istniejącego i budowa nowego mostu nad rzeką Noteć w ciągu drogi wojewódzkiej nr 157 Zwierzyn - Goszczanowo w m. Gościmiec

Budowa nowej przeprawy przez Odrę w m. Połęcko w ciągu drogi wojewódzkiej nr 138 ma priorytetowe znaczenie dla obsługi ruchu w województwie lubuskim. Ciąg DW138 łączy cztery drogi krajowe 22, 92, 29, 32 oraz autostradę A-2, co stanowi najkrótsze połączenie komunikacyjne od przejścia granicznego w Gubinie do autostrady A-2 oraz północnej części województwa (Gorzów Wlkp., Sulęcin). Po zrealizowaniu inwestycji DW138 nabierze znaczenia regionalnego, co przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu oraz aktywizacji przyległych terenów. Budowa mostu zlikwiduje "wąskie gardło - przeprawa promowa, co wpłynie na zdynamizowanie rozwoju i konkurencyjności regionu oraz na równomierny rozwój aktywności gospodarczej i ekonomicznej regionu. Wzrost atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej umożliwi wykorzystanie przygranicznego położenia regionu oraz zapewni bezpieczne i szybkie połączenie z siecią TEN-T (A-2, S-3).

W miejscu planowanej budowy mostu w Połęcku wraz z dojazdami, obecnie funkcjonuje przeprawa promowa z ograniczonym tonażem do 6 ton. Zachodnia część województwa ma aktualnie 2 mosty na rzece Odrze, tj. w Krośnie Odrzańskim i w Słubicach (w ciągu DK 29). Nie ma żadnej przeprawy mostowej przez rz. Odrę.

Nad Notecią

Inwestycja w Gościmcu zlokalizowana jest w powiecie strzelecko-drezdeneckim, na terenie gmin Zwierzyn i Drezdenko. Zakres inwestycji obejmuje budowę przeprawy mostowej przez rzekę Noteć, wraz z budową niezbędnych dojazdów do istniejącej drogi wojewódzkiej nr 157. W obrębie planowanej budowy mostu z dojazdami istnieje obiekt mostowy, jednak z uwagi na zły stan techniczny i pogłębiającą się degradację ustroju nośnego istnieje realne ryzyko jego zamknięcia. W ramach zadania konieczna jest budowa nowego obiektu w nowej lokalizacji.

Samorząd województwa zabiega także o budowę mostów w Krośnie Odrzańskim oraz Kostrzynie na Odrą. Inwestycje te wpisane zostały do Kontraktu Terytorialnego na listę zadań podstawowych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
prom
Odra
Lubuskie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....