TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Łódź: Analizy poszerzenia A2
InfoBus.pl - Opublikowano: 12.03.2019 10:51:25

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi podpisała w poniedziałek umowę z wykonawcą analizy technicznej niezbędnej do uzyskania decyzji środowiskowej dla dobudowy trzeciego pasa ruchu na autostradzie A2. To pierwszy etap realizacji inwestycji szacowanej na ok. 600 mln zł.

Kontrakt zawarto w siedzibie łódzkiej GDDKiA. Koncepcję techniczną na poszerzenie autostrady A2 o trzeci pas od węzła Łódź-Północ do granicy z województwem mazowieckim wykona za 2,48 mln zł brutto firma Transprojekt Gdański.

"Dziś została podpisana umowa dotycząca łódzkiego odcinka autostrady. Jeszcze w marcu planujemy zawarcie umowy na warszawską część trasy. To pierwszy krok do poszerzenia autostrady A2. Liczę na to, że po 19 miesiącach potrzebnych na wykonanie dokumentacji, badań, uzyskanie decyzji środowiskowej, przystąpimy do dalszej fazy realizacji inwestycji i za kilka lat będzie można bezpiecznie podróżować do Łodzi" – powiedział p.o. Dyrektora Generalnego Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski.

Jak wskazano, ruch na tym odcinku autostrady A2 stale wzrasta. Według pomiarów z roku 2015 r. wynosi blisko 40 tys. pojazdów na dobę, co oznacza, że wkrótce techniczne możliwości trasy w obecnym kształcie zostaną wyczerpane. "Na A2 dochodzi do blisko 300 kolizji rocznie, z czego ok. 10 proc. jest poważnych. Poszerzenie trasy jest więc niezbędne ze względów bezpieczeństwa" – tłumaczył szef łódzkiego oddziału GDDKiA Maciej Tomaszewski.

Obecna na podpisaniu umowy rzeczniczka prasowa rządu Joanna Kopcińska podkreśliła, że rozbudowa sieci dróg i zwiększanie bezpieczeństwa podróżujących jest elementem strategii rządu Mateusza Morawieckiego. "Wszystko po to, żeby było bezpieczniej, krócej i żeby łączyć, a nie dzielić. Ten trzeci pas zapewni lepszą łączność Łodzi ze stolicą oraz zwiększy bezpieczeństwo, bo ten ponad 100-kilometrowy odcinek trasy jest bardzo zatłoczony i wymaga pilnej rozbudowy" – zaznaczyła.

W ramach zawartej umowy wybrany w przetargu wykonawca w ciągu 19 miesięcy przygotuje analizę techniczną z elementami koncepcji na budowę trzeciego pasa ruchu na autostradzie A2 na 46-kilometrowym łódzkim odcinku trasy. Jest ona niezbędna do uzyskania decyzji środowiskowej, a także opracowania Programu Funkcjonalno-Użytkowego. To wstępny etap inwestycji, kolejnym - po uzyskaniu decyzji środowiskowej - będzie ogłoszenie przetargu w systemie projektuj i buduj, i w konsekwencji realizacja.

"Biuro projektowe wykona analizę, sprawdzi warunki widoczności, odwodnienia. Przygotujemy materiały potrzebne do uzyskania decyzji środowiskowej, a w dalszej kolejności zostanie opracowany Program Funkcjonalno-Użytkowy. Będziemy też wspierać GDDKiA w zakresie wyboru wykonawcy inwestycji" – wyjaśnił Krzysztof Łubianka z Transprojekt Gdański.

Dobudowę m.in. trzeciego pasa ruchu na odcinku autostrady A2 od Łodzi do Warszawy zapowiedział w grudniu ub. roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Inwestycja polegać będzie na dobudowie po jednym pasie ruchu od węzła Łódź-Północ do węzła Pruszków trzeciego pasa ruchu, a na odcinku węzeł Pruszków – węzeł Konotopa czwartego pasa ruchu.

Dobudowa będzie realizowana po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady A2, z wykorzystaniem istniejącego szerokiego pasa dzielącego (pasa rozdziału), posiadającego rezerwę pod takie właśnie poszerzenie. "Ta przestrzeń jest już zagospodarowana na potrzeby drogi, dzięki czemu realizacja inwestycji powinna pójść sprawnie. Nie będzie wymagana rozbiórka obiektów inżynierskich. Wszelkie dokumenty na dobudowę pasa muszą być jednak wykonane od początku" – wyjaśnił dyrektor Żuchowski.

Według resortu infrastruktury realizacja inwestycji pozwoli na dostosowanie parametrów technicznych autostrady A2 do istniejącego i prognozowanego natężenia ruchu. Zwiększy się przepustowość i usprawnią połączenia drogowe między Warszawą a Łodzią w kontekście planowanego powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Zakłada się, że prace przygotowawcze będą trwać maksymalnie do 2021 roku. Ich koszt jest szacowany na około 7 mln zł. Natomiast na samą realizację powinno się przewidzieć okres nawet do 3 lat, z uwagi na planowane prace bez zamykania odcinka dla ruchu.

Szacowany łączny koszt rozbudowy A2 o jeden pas może wynieść ok. 600 mln zł. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
droga
A2

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....