TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Liniowe debiuty krótkich hybryd, przeguby na finiszu
InfoBus.pl - Opublikowano: 28.12.2015 13:10:40 16 komentarzy
Pierwsze hybrydowe Solbusy Sm18 już w Częstochowie. Komplet to kwestia kilku dni. (fot. Piotr Radoliński)

W minioną środę na ulicach Częstochowy nastąpił liniowy debiut pierwszych hybrydowych Solbusów Sm12. Pierwsze cztery pojazdy zadebiutowały na trasach linii nr 12, 13, 15 i 19. W kolejnych dniach następne autobusy z Solca Kujawskiego były włączane do regularnej służby.

Przypomnijmy, że to efekt podpisanej równo rok temu umowy. Zakładała ona dostarczenie przez Lider Trading 25 pojazdów klasy maxi oraz 15 przegubowców o napędzie gazowo-elektrycznym. Realizacja kontraktu o wartości 65,85 mln zł netto była możliwa dzięki przyznaniu Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Częstochowie grantu w programu "Gazela" Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie zakłada pokrycie 100% kosztów kwalifikowanych projektu.

Częstochowskiemu MPK przekazano na przełomie listopada i grudnia komplet krótkich hybryd. Natomiast w wersji przegubowej według naszych informacji do miasta pod Jasną Górą dotarło już 10 pojazdów. Warto przy tym podkreślić, że po pożarze prototypu gazowo-elektrycznego Solbusa Sm18 producent wprowadził kilka zmian konstrukcyjnych. Pierwszą rzucającą się w oczy jest poprawienie wentylacji komory silnika, poprzez wykorzystanie dodatkowego wywietrznika na tylnej ścianie autobusu.

W efekcie kwestią czasu pozostaje zakończenie realizacji przez producenta Solbusów częstochowskiego kontraktu. O wyjątkowości projektu, którego podjął się Lider Trading pisaliśmy m.in. przy okazji prezentacji prototypowego egzemplarza hybrydowego Sm12 oraz informacji o uzyskaniu homologacji przez producenta. Wspominaliśmy także o kompleksowych szkoleniach, które przeprowadził serwis Lider Tradingu z pracownikami MPK oraz... częstochowskimi strażakami. Tego typu działania to bardzo cenna inicjatywa, szczególnie biorąc pod uwagę zupełnie nowy układ napędowym Solbusów (i to działający pod wysokim napięciem).

Wobec takiego obrotu spraw w zasadzie nie pozostaje nic innego, jak czekać na oficjalny termin prezentacji wszystkich autobusów mieszkańcom Częstochowy. Tą uroczystość obiecał kilka miesięcy temu prezes MPK, Roman Bolczyk. Trzymamy kciuki!


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Częstochowa
Lider Trading
Solbus
GAZELA
 • cracus – 28.12.2015

  czy zakupiono odpowiednia ilość wozów straży pożarnej

 • JA – 28.12.2015

  A czy tobie na mózg czasem nie padło?

 • Solarek – 28.12.2015

  A co MPK Częstochowa planuje wycofać po wprowadzeniu na linię nowych Solbusów ?

 • , – 28.12.2015

  Chyba tę nie tą

 • Marek – 28.12.2015

  Ciekawe jak się spisywaly na liniach?

 • Solec – 28.12.2015

  Kupa zlomu te Solbusy wykonczenie tragedia

 • MichalK – 28.12.2015

  Solec - skoro jechałeś już nowymi nabytkami to uzasadnij dlaczego Solbusy to kupa złomu? No chyba że nie jechałeś a swoje spostrzeżenia wynikają jedynie z obejrzenia zdjęcia. Ja jeżdżę nimi w Warszawie i są jednymi z najlepszych wozów w Stolicy pod względem komfortu jazdy.

 • Iki – 28.12.2015

  @Solec I tutaj zaskoczenie, pasażerowie chwalą je właśnie za komfort jazdy i jakość wykończenia, więc Twoja opinia jest raczej odosobniona... Chyba, że masz twarde argumenty na jej poparcie...

 • Solec – 29.12.2015

  Te zlomy jezdza w Bydgoszczy odklejaja sie w nich szyby jechalem ostatnio i widzialem osobiście zlomy i tyle

 • gibon – 29.12.2015

  Te, jak to nazwałeś "złomy" jeżdżą w Częstochowie, a nie w Bydgoszczy i to właśnie o częstochowskich wozach jest tekst. Znajdź sobie artykuł o autobusach z Bydgoszczy i tam wypisuj swoje trollowe lamenty i żale. Też słyszałem opinie, że wozy są naprawdę bardzo dobrze wykończone i wygodne. Kierowcy też sobie je chwalą za ich dynamikę, zawieszenie, układ kierowniczy. Twierdzą, że Solbus odwalił kawał dobrej roboty.

 • Busiak – 31.12.2015

  Gibon sam bzdury piszesz: negujesz opinie z miasta które eksploatuje pojazdy wiele miesięcy, a zachwalasz na podstawie opinii kierowców którzy mają solbusy w zajezdni od kilku dni. Pohamuj swój zachwyt. Za 2 lata chętnie przeczytamy Twoją opinię jak spisują się te wozy w Częstochowie. Widzę że wypowiadają się sami "profesjonaliści", a najbardziej sensowne uwagi dotyczą literówek:-)

 • Solbus – 03.01.2016

  Jechałem Solbusem w wielu miastach takich jak Warszawa, Bydgoszcz, Olsztyn itd. Jestem z Bydgoszczy i już 2 lata jeżdżą Solbusy a nie było z nimi jakich kolwiek problemów, wszyscy chwała te autobus bo w przeciwieństwie do Solariów co tam jeździły trzymają się bardzo dobrze, żadne szyby nie odpadaly ani nic. Muszę też koniecznie przejechać się Częstochowskim :)

 • Nus – 04.01.2016

  I co, w Bydgoszczy, Warszawie i Olsztynie Solarisy trzymają się bardzo źle, sprawiają problemy i odpadają im szyby? To musi być straszne.

 • Cb – 22.01.2016

  Nus nie Solarisy tylko Solbusy z solca kujawsko

 • Xd – 22.01.2016

  No faktycznie sa takie dobre ze testowa hybryda zapalila sie

 • Yurek – 22.01.2016

  Odklejaja sie boczne szyby dam osobiscie widzialem przeswit

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....