Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Legnica testuje pierwszy autobus elektryczny. Od Solarisa

infobus
03.10.2019 07:00
0 Komentarzy

Dolnośląskie miasto planuje w 2022 r. kupić cztery autobusyelektryczne. Stąd pierwsze testy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Legnicy testujeelektryczny autobus Solaris Urbino 12 electric. Do 4 października mieszkańcy będąmogli sprawdzić jego walory, jeżdżąc linią 24.

-„Połowa naszej floty to autobusy o bardzo restrykcyjnychnormach emisji spalin – mówi Zdzisław Bakinowski, prezes MPK Legnica. – Obecniedominującym trendem w komunikacji są bezemisyjne pojazdy, których eksploatacjajest o połowę tańsza. Nasze miasto planuje w 2022 r. kupić czteryektoroautobusy. A docelowo zwiększyć ich flotę do co najmniej 20. Przymierzającsię do tych inwestycji, MPK testuje, jak zachowają się te pojazdy na legnickichulicach.”

Elektryczne demo 

Testowany w Legnicy elektryczny autobus Solaris Urbino 12electric to demonstracyjna wersja modelu, który m.in. zwyciężył w prestiżowego konkursu Bus of theYear 2017. Do jego napędu służy oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikamielektrycznymi o mocy 125 kW każdy. Energia potrzebna do napędzania pojazdumagazynowana jest w bateriach Solaris High Energy o pojemności 240 kWh. Do jejuzupełniania przeznaczono wbudowaną ładowarkę (on board charger).

Bezemisyjny pojazd polskiego producenta zapewni podróż 75pasażerom, 30 z nich na miejscach siedzących. Aż 16 foteli dostępnych jest zniskiej podłogi, co uczyni podróż znacznie bardziej komfortową dla osóbstarszych oraz cierpiących na dolegliwości ruchowe. Ile kilometrów na jednymdoładowaniu pokona elektrobus? MPK Legnica szacuje, że może to być nawet 150km.

Smart City

Elektryczny autobus będzie również pokazany w ramachLegnickich Dni Smart City. 3 i 4 października, w hotelu Qubus odbędzie sięogólnopolska konferencja, a także seminarium na temat mobilności miejskiej iinteligentnych systemów transportu.

-„Wierzę, że Legnickie Dni Smart City przyczynią się dopopularyzacji w naszym kraju nowoczesnych i przyjaznych systemów,poprawiających jakość różnych aspektów życia mieszkańców – mówi prezydentTadeusz Krzakowski.

Konferencja (3 października) będzie forum wymiany wiedzy,doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy samorządami, przedsiębiorcami i biznesemoraz prezentacją najnowszych rozwiązań praktycznych w zakresie szerokorozumianej mobilności miejskiej.

Tematyka wystąpień dotyczyć będzie m.in. transportu ilogistyki miejskiej, komunikacji publicznej, dywersyfikacji środków transportu,elektromobilności, systemów monitorowania oraz oddziaływania na ruch drogowy. Wramach jednego z referatów przedstawione zostaną wnioski z zakończonych trzydni wcześniej testów autonomicznego busa w Gdańsku. Będzie to pierwszepodsumowanie jego funkcjonalności.

Z kolei w ramach Seminarium (4 października) zaplanowanowystąpienia, a przede wszystkim dyskusje, mające na celu dzielenie siędoświadczeniami pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, posiadającymijuż systemy ITS oraz miastami zainteresowanymi ich wdrożeniem.

Liniowe zmiany od TRAKO

Przy okazji przypomnijmy, że od 1 października zaczął funkcjonowaćnowy rozkład jazdy legnickiej komunikacji miejskiej, obejmujący modyfikacjeoferty przewozowej na części linii, tj.: 1, 2, 5, 16, 18, 23, 24.

-„Zmiany będą dotyczyły głównie godzin poza szczytamikomunikacyjnymi, zapewniając wciąż sprawny transport dla pracowników i uczniów– podkreśla Tomasz Szelukowski ze specjalistycznej firmy Trako ProjektyTransportowe, która przygotowała niezbędne zmiany rozkładu jazdy. – Liczbakursów do okolicznych miejscowości pozostanie taka sama – dodaje.

Komentarze