TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Kto na razie odbierze najwięcej Nowych Urbino?
InfoBus.pl - Opublikowano: 23.10.2015 18:00:41 6 komentarzy
Jedna z amatorskich wizualizacji Nowego Urbino w różnych malowaniach. Autorem jest Projektor z forum SSC.

Na chwilę obecną najwięcej Nowych Solarisów pojawi się na olsztyńskich ulicach. To efekt zamówień, które złożyło dwóch przewoźników. Co ciekawe jedno z nich opiewa na największą do tej pory ilość autobusów z tej rodziny. Łączna wartość obu zamówień złożonych w producenta z Bolechowa to nieco ponad 40 mln zł brutto. O kim mowa?

MPK Olsztyn: 6 solówek, 6 przegubowców

Pierwszym z klientów jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie. Spółka pod koniec sierpnia zaakceptowała ofertę Solarisa opiewającą na niespełna 17,17 mln zł brutto. Dzięki temu flotę olsztyńskiego przewoźnika komunalnego zasili łącznie 12 autobusów. Sześć z nich to pojazdy klasy maxi, tyle samo zamówiono przegubowców. O tym jak będą wyposażone pisaliśmy tutaj.

Nowe nabytki MPK pojawią się w mieście na Łyną na początku przyszłego roku. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że olsztyńska spółka będzie chronologicznie czwartym odbiorcą w Polsce Nowego Urbino. Pierwszym był wejherowski Miejski Zakład Komunikacji, drugim Miejski Zakład Komunikacji w Grudziądzu. Obydwaj przewoźnicy już odebrali swoje autobusy. Trzecim nabywcą jest Komunikacja Miejska w Płocku. Ta spółka już wkrótce będzie odbierała łącznie cztery autobusy- trzy solówki oraz jeden pojazd przegubowy.

Grupa Irex w natarciu

Jednak co ciekawe to nie jednemu z przewoźników komunalnych przypada aktualnie tytuł największego odbiorcy. Jest nim prywatna firma ze śląskiej Grupy Irex. Mowa o spółce Meteor z Jaworzna. Firma pozyska 23 sztuki Nowego Urbino 12 w celu realizacji dziesięcioletniego kontraktu na obsługę linii autobusowych w Olsztynie. O tym jak będą wyposażone informowaliśmy opisując warunki przetargu. Wartość tych pojazdów to ok. 23 mln zł.

Autobusy wyjadą na ulice miasta nad Łyną najprawdopodobniej na przełomie lutego i marca przyszłego roku. Przy tej okazji warto podkreślić, że nie jest to jedyny tegoroczny sukces Grupy Irex w pozyskiwaniu kontraktów na przewozy autobusowe poza Śląskiem. W tym roku spółki z tego holdingu zdobyły zlecenia w Lublinie oraz Bydgoszczy. W obu przypadkach podjęto decyzję o postawieniu na autobusy Solarisa. W pierwszym na potrzeby niespełna ośmioletniej umowy Irex-1 wziął w leasing 18 sztuk Urbino 18III.

W mieście nad Brdą natomiast konsorcjum KDD Trans i Meteora będzie obsługiwać trzy linie autobusowe wykorzystując 14 egzemplarzy Urbino 12III. Kontrakt będzie obowiązywał przez siedem lat, począwszy od 1 stycznia 2016 r.

55 sztuk autobusów zamówionych w tym roku u Solarisa przez spółki z Grupy Irex czynią tych przewoźników z pewnością ważnym klientem, o którego warto będzie w przyszłości powalczyć. Tym bardziej, że holding ma z pewnością ambicje na dalszą ekspansję. W toku jest nowy przetarg na obsługę linii autobusowych w Radomiu, w przyszłym roku na pewno będą postępowania m.in. w Gdańsku i Warszawie.

Piąta partia Nowych Urbino w Polsce znajdzie się w Poznaniu?

Piątym nabywcą w Polsce może być Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu. Nie jest to jednak do końca pewne. Solaris jako jedyny złożył ofertę w przetargu na ośmioletnią dzierżawę autobusów przegubowych. Propozycja producenta z Bolechowa jednak przekracza kosztorys, jaki założył na sfinansowanie inwestycji poznański przewoźnik.

MPK zakładało, że koszt ośmioletniej dzierżawy jednego autobusu wyniesie nie więcej niż 1,55 mln zł netto. O ile oferta Solarisa przewyższa tą kwotę obecnie nie wiadomo. Decyzję poznańskiego przewoźnika mamy poznać już niedługo.

Hanower, Eberswalde, Oslo...

Najwięcej zamówień na Nowe Urbino płynie jednak z zagranicy. Ilość kontraktów, które Solaris ma w najbliższym czasie do zrealizowania pokazuje, że klienci dosyć pozytywnie przyjęli nowy produkt. Jednocześnie skala zamówień pokazuje, że przejście z trzeciej generacji Urbino na czwartą to proces ewolucyjny, z którego korzyści mają odnieść obie strony tego układu, czyli użytkownik pojazdu oraz producent. Ale wróćmy do meritum.

W obecnej chwili trwa produkcja Nowego Urbino dla różnych zagranicznych klientów. Można tu wymienić hanowerskie zakłady komunikacyjne ÜSTRA, BOGESTRA Bochum, BBG Eberswalde, Sandrock Sontra, Luckenwalde, Norgesbuss AS czy kilku operatorów z monachijskiego związku komunikacyjnego MVV. Co warte podkreślenia są w tym gronie przewoźnicy, którzy pierwszy raz zdecydowali się na współpracę z Solarisem.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Solaris
Nowy Urbino
MPK Olsztyn
Meteor
MPK Poznań
ÜSTRA Hannover
Norgesbuss
 • Zbyszek z PKS-u – 24.10.2015

  Najladniejsze Olsztynskie barwy

 • Jacek – 25.10.2015

  Z tego co mi wiadomo pierwszy klientem jest Mzk Wejherowo który ma już pierwszy tego typu autobus, a potem niech się kłócą

 • Zdenerwowany – 27.10.2015

  Mam jedno zasadnicze pytanie i proszę o odpowiedz na łamach tego portalu! Dlaczego Olsztyn wymienia sobie autobusy od trzech lat systematycznie i buduje linie tramwajowe a dla innych miast blokuje pieniadze na wymiane taboru! Chodzi mi dokładnie o miasto Ełk! Z moich informacji wynika, że to właśnie urząd Marszałkowski przeznacza pieniądze właśnie dla Olsztyna zabierając innym między innymi dla Ełku! Dlaczego inne miasta mają być poszkodowane! W Ełku jeżdżą same używane z odzysku autobusy 10-cio letnie i starsze bo na nowe nigdy niedostanie pieniędzy! Tab być niemoże!

 • ursus 3900 – 20.04.2017

  Najładniejszy SOLARIS w barwachwili miejskich lublin MIASTO INSPIRACJI

 • SOLARIS TROLINO 18 3935 – 21.04.2017

  Ja na nowe SOLARISY w barwach miejskich ,,lublin MIASTO INSPIRACJI" czębami nie cierpliwie.

 • ursus 3900 – 21.04.2017

  Ja już takim SOLARISEM jechałem w Lublinie Bo podkoniec Marca do Wakacji jeździływypożyczone autobusy 12 m. i 18 m. dla irexaA on był 12 m. w barwach Olsztyna Rejestracja SK 027HX numer taborowyIREX-1 5022

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....