Kolejny autobusowy krwiopijca w Polsce. Lublin!

infobus
22.07.2019 09:00
0 Komentarzy

Lubelskie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ma nowy ambulans do poboru krwi na bazie Mercedes-Benz Travego, który dostarczyła firma Zeszuta.

To już drugi krwiobus w barwach lubelskiego RCKiK-u. Specjalistyczny autobus kosztował równo 2 700 000 PLN brutto, a jedyną ofertą na dostawę ambulansu złożyła warszawska firma Zeszuta Sport, która specjalizuje się w tego typu przebudowach. Zgodnie z umową podpisaną w lutym, pojazd dostarczono w ciągu 5 m-cy i został on objęty m.in. 36 miesięczną gwarancją.

Lepszy dostęp

Dzięki tej inwestycji będzie można zwiększyć częstotliwość akcji terenowych i jeszcze skuteczniej docierać do mieszkańców województwa lubelskiego, aby mogli oddawać krew.

-„Chcemy być wszędzie tam, gdzie nasi Krwiodawcy. Dlatego współpracujemy z lokalnymi władzami, przedsiębiorcami, czy też galeriami handlowymi promując ideę honorowego krwiodawstwa. Wiemy jednak, że w naszym regionie nadal są miejscowości, w których jeszcze nigdy nie były organizowane akcje poboru krwi i my chcemy to zmienić. Kolejny krwiobus ułatwi nam to zadanie i pozwoli dotrzeć do większej liczby osób – mówi dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Niezależne ambulatorium

Najnowszy lubelski krwiobus marki Mercedes-Benz jest w pełni niezależny technicznie – posiada własny agregat prądotwórczy, wewnętrzną sieć komputerową oraz możliwość podłączenia się do sieci internetowej. Wyposażony jest także w klimatyzację i niezbędny sanitariat.

Znajduje się tu mała poczekalnia oraz rejestracja, gdzie trzeba okazać dokument tożsamości i wypełnić ankietę. W dalszej kolejności od dawcy pobierana jest próbka krwi do przeprowadzenia niezbędnych badani laboratoryjnych. Następny etap to rozmowa z lekarzem w gabinecie lekarskim, który jest oddzielony od otwartej części autobusu. Wszystko po to, aby zapewnić odpowiedni komfort i intymność dawcy. Lekarz na podstawie badań laboratoryjnych, ankiety oraz wywiadu kwalifikuje dawcę do oddawania krwi lub jej składników.

4 stanowiska

Krew pobierana jest w zasadniczej części roboczej krwiobusu, która zajmuje najwięcej miejsca. Znajdują się tu 4 fotele, na których krwiodawcy mogą siedzieć, lub w razie potrzeby wygodnie położyć się. Pobór trwa zazwyczaj do 10 minut. Po wszystkim, dawca odpoczywa jeszcze w wyznaczonym miejscu pod opieką personelu medycznego. Na koniec, każdy dostaje posiłek regeneracyjny – 8 tabliczek czekolady, a w punkcie rejestracyjnym może otrzymać zwolnienie z pracy.

– Gorąco zachęcamy, aby oddawać krew. To bardzo ważny lek, którego nie da się wyprodukować. Podzielmy się z innymi, tym co mamy najcenniejsze, bo nigdy nie wiemy, czy my sami kiedyś nie będziemy potrzebowali tego drogocennego daru od innych – dodaje dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

RCKiK w Lublinie zachęca wszystkich do organizowania własnych akcji, na których będzie można oddać krew. Aby w wyznaczone miejsce przyjechał krwiobus, wystarczy zebrać grupę 25 osób chętnych do oddania krwi w danym dniu i skontaktować się z Działem Promocji RCKiK w Lublinie (adres: [email protected]).

Komentarze