TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Kolejne Solbusy w Częstochowie
InfoBus.pl - Opublikowano: 29.01.2016 16:32:02 21 komentarzy
MPK Częstochowa jest na chwilę obecną trzecim największym użytkownikiem Solbusów. (fot. Tomi686k, czgk.pl)

W ostatnich dniach do Częstochowy dotarły kolejne Solbusy. Tym razem to trzy Sm12, które są napędzane olejem napędowym. W efekcie zakończona została realizacja zamówienia, które Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne udzieliło pod lipca producentowi autobusów, czyli firmie Lider Trading.

Przetarg ogłoszono pod koniec kwietnia. Trzy fabrycznie nowe, w pełni niskopodłogowe solówki na olej napędowy miały posiadać silniki o pojemności do 7 l spełniające normę czystości spalin EURO6 . Jednostki miały być zblokowane z automatycznymi skrzyniami biegów, których przełożenia i oprogramowanie miało być dobrane pod kątem minimalizacji zużycia paliwa. Ponadto pojazdy miały być nie dłuższe niż 12,1 m oraz posiadać trzy pary dwuskrzydłowych drzwi. Ponadto przewoźnik wymagał wyposażenia autobusów w klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej oparty o głosowe zapowiedzi przystanków, jeden wewnętrzny oraz trzy zewnętrzne wyświetlacze diodowe.

10 czerwca 2015 r. MPK otrzymało dwie oferty. Tańszą przedstawił Lider Trading, który dostawę trzech sztuk Solbusów Sm12 zaproponował za 2 822 850 zł. Solaris, który był droższy trzy Urbino 12 wycenił na 2 907 720 zł. 2 lipca zamawiający jako lepszą ofertę wskazał propozycję przedstawioną przez producenta Solbusów i w efekcie 23 listopada podpisano umowę.

W ostatnich dniach Lider Trading przekazał autobusy częstochowskiej spółce. Autobusy są napędzane wysokoprężnym silnikiem Cummins ISB6.7E6 280B, który zblokowano z czterobiegową skrzynią biegów Voith Diwa 6. Klimatyzację przestrzeni pasażerskiej zapewnia urządzenie chłodzące Thermo King Athenia 805 o mocy 30 kW. Dodatkowo wentylację umożliwia sześć przesuwnych okien oraz wentylatory nadmuchowe w suficie autobusu.

Pojazd umożliwia podróż 95 pasażerom, z których 28 może liczyć na miejsce siedzące na fotelach Ster Ultra Light 8MA. Osiem siedzeń jest dostępnych z poziomu niskiej podłogi. System informacji pasażerskiej oparto o stosowane już przez MPK rozwiązania firmy R&G. To jeden wewnętrzny oraz trzy zewnętrze wyświetlacze diodowe i głosowe zapowiedzi przystanków.

Dzięki zamknięciu tych dostaw Solbus będzie drugą po Mercedesie dominującą marką we flocie MPK Częstochowa. Jednocześnie przewoźnik jest trzecim pod względem ilości zamówionych pojazdów użytkownikiem autobusów z soleckiej fabryki. W Częstochowie będą na chwilę obecną jeździły 43 Solbusy, w tym 40 unikatowych hybryd gazowych.

To jednak nie koniec kolejnych inwestycji taborowych MPK. Jak powiedział nam w trakcie uroczystej prezentacji hybryd wiceprezes spółki, Robert Madej przewoźnik chce uzyskać dofinansowanie z Regionalnego Instrumentu Terytorialnego w ramach śląskiego RPO na lata 2014-20. Dzięki grantowi MPK pozyskałoby 30 autobusów. Przewoźnik wstępnie zakłada, że w tej puli znalazłyby się 23 pojazdy zasilane olejem napędowym oraz siedem nisko- lub zeroemisyjnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to przetarg mógłby się rozpocząć już pod koniec tego roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Częstochowa
Lider Trading
Solbus
 • X – 29.01.2016

  Kolejne zlombusy

 • ttt – 29.01.2016

  To ile po terminie. Dwa miesiące. Ile kary im naliczą.

 • Bąbel – 29.01.2016

  Malowanie jakby żywcem skopiowane z dresów ortalionowych - lata 90 wracają w wielkim stylu !

 • ABC – 29.01.2016

  Będą jeździły 43 Solbusy? A kiedy? Napiszcie może, ile hybryd jest naprawdę w ruchu.

 • fjodor – 29.01.2016

  ..."2 lipca zamawiający jako lepszą ofertę wskazał propozycję przedstawioną przez producenta Solbusów"...Jak można wybrać Solbusa, gdy Solaris jest droższy ledwie 28 tys./szt?!Chyba o przewadze technicznej i jakości wykonania drugiego nie trzeba pisać.. No ale na układy...

 • :) – 30.01.2016

  @ABC hybryd jest 40: 25 SM12H i 15 SM18H. I teraz 3 diesle SM12.

 • Nowy na forum – 30.01.2016

  Jak to, ?jak można wybrać Solbusa, gdy Solaris jest droższy ledwie 28 tys./szt.?Po prostu zgodnie z zapisami w SIWZ, w którym są podane kryteria wyboru.Przez te zaledwie 28 tys. Solaris stracił 2,04 punkta w stosunku so Solbusa, co w efekcie końcowy dało Solbusowi 1,47 punkta więcej od Solarisa. Takie są zasady w zamówieniach publicznych i gdyby wybrano Solarisa to dopiero wtedy byłby przekręt. Przetarg nieograniczony to nie spotkanie na herbatce u cioci i przy okazji ustalenie, jaki autobus wolę, ale wybór zgodny z zapisem Prawo Zamówień Publicznych.Po prostu pazerny poznaniak przegrał, a przecież prezesunio mógł nie wydać trzy razy po 28 tys. na obiadek i by wygrali. Nic by się Niemcowi nie stało, gdyby trzy raz nie zjadł, najwyżej by trochę stracił z wagi. Za ich rządów w Polsce od 1939 do 1945 roku miliony polaków przez kilka lat prawie nic nie jadło.

 • MKM – 30.01.2016

  Obecnie w ruchu jest 10 gazowców... trwa dopasowanie i regulacja pojazdów przez kanadyjską oraz czeską firmą.

 • Adam – 30.01.2016

  "Malowanie jakby żywcem skopiowane z dresów ortalionowych - lata 90 wracają w wielkim stylu !"Porównanie na poziomie piątoklasisty... Popatrz znawco na malowania w Warszawie lub Krakowie. Jeśli częstochowskie jest z lat 90 to tamte z co najmniej wczesnych 70.

 • gruha – 30.01.2016

  Jak drugim? MZA : 152 auta, Kdd Trans 50 aut, MPK Częstochowa 43 wozy? Jak zwykle PAN redaktor nie umie liczyc

 • Nie nowy... – 31.01.2016

  @Nowy na forum jakich niemców widziałeś w solarisie? Poczytaj zanim coś napiszesz

 • ABC – 31.01.2016

  Po dwóch miesiącach od dostawy 10 w ruchu? Chyba nie za wiele.

 • :) – 31.01.2016

  @gruha KDD TRANS ma więcej Solbusów: Bydgoszcz 50 a Olsztyn 11/12. Co daje 62.

 • gruha – 31.01.2016

  Kdd Trans to już nie to samo co Kdd!

 • :) – 01.02.2016

  @gruha KDD TRANS i KDD BYDGOSZCZ to samo i tak tylko ze pod Irex/ Meteor. Jeszcze pan Gackowski ma spółkę KDD Gackowski.

 • Ren – 01.02.2016

  Gruha, przeczytaj ze zrozumieniem. Postaraj się, to nie boli.:"Dzięki zamknięciu tych dostaw Solbus będzie drugą po Mercedesie dominującą marką we flocie MPK Częstochowa. Jednocześnie przewoźnik jest trzecim pod względem ilości zamówionych pojazdów użytkownikiem autobusów z soleckiej fabryki."

 • gruha – 01.02.2016

  tak, bo redaktor zmienił wpis z "drugim" na "trzecim"a Olsztyn to dalej Kdd Gackowski

 • Nowy na forum – 01.02.2016

  Czyżbym się mylił i prezesunio w osralisie był jednak Chińczykiem, to przepraszam zmyliło mnie zambrowskie nazwicho tego perezesa. A może to przechrzta Polak, z tej politycznej emigracji z lat dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia.

 • KOLO – 01.02.2016

  ludzie jak tak można w 21 wieku autobusy są ale nie jeżdżą , kolejne dojechały to jakaś chora rzeczywistość tylko u nas tak można no ale co się dziwić widoczne zarząd mocno po słowie z Solbusem tylko co na to PIS i CBA

 • JA – 01.02.2016

  KOLO, aleś ty porypany.

 • :) – 01.02.2016

  KOLO to KODowiec. Byleby upadly polskie fabryki a zagraniczne kupować. To tylko ma w głowie.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....