TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Kolejne Solbusy w Częstochowie
InfoBus.pl - Opublikowano: 29.01.2016 16:32:02 21 komentarzy
MPK Częstochowa jest na chwilę obecną trzecim największym użytkownikiem Solbusów. (fot. Tomi686k, czgk.pl)

W ostatnich dniach do Częstochowy dotarły kolejne Solbusy. Tym razem to trzy Sm12, które są napędzane olejem napędowym. W efekcie zakończona została realizacja zamówienia, które Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne udzieliło pod lipca producentowi autobusów, czyli firmie Lider Trading.

Przetarg ogłoszono pod koniec kwietnia. Trzy fabrycznie nowe, w pełni niskopodłogowe solówki na olej napędowy miały posiadać silniki o pojemności do 7 l spełniające normę czystości spalin EURO6 . Jednostki miały być zblokowane z automatycznymi skrzyniami biegów, których przełożenia i oprogramowanie miało być dobrane pod kątem minimalizacji zużycia paliwa. Ponadto pojazdy miały być nie dłuższe niż 12,1 m oraz posiadać trzy pary dwuskrzydłowych drzwi. Ponadto przewoźnik wymagał wyposażenia autobusów w klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej oparty o głosowe zapowiedzi przystanków, jeden wewnętrzny oraz trzy zewnętrzne wyświetlacze diodowe.

10 czerwca 2015 r. MPK otrzymało dwie oferty. Tańszą przedstawił Lider Trading, który dostawę trzech sztuk Solbusów Sm12 zaproponował za 2 822 850 zł. Solaris, który był droższy trzy Urbino 12 wycenił na 2 907 720 zł. 2 lipca zamawiający jako lepszą ofertę wskazał propozycję przedstawioną przez producenta Solbusów i w efekcie 23 listopada podpisano umowę.

W ostatnich dniach Lider Trading przekazał autobusy częstochowskiej spółce. Autobusy są napędzane wysokoprężnym silnikiem Cummins ISB6.7E6 280B, który zblokowano z czterobiegową skrzynią biegów Voith Diwa 6. Klimatyzację przestrzeni pasażerskiej zapewnia urządzenie chłodzące Thermo King Athenia 805 o mocy 30 kW. Dodatkowo wentylację umożliwia sześć przesuwnych okien oraz wentylatory nadmuchowe w suficie autobusu.

Pojazd umożliwia podróż 95 pasażerom, z których 28 może liczyć na miejsce siedzące na fotelach Ster Ultra Light 8MA. Osiem siedzeń jest dostępnych z poziomu niskiej podłogi. System informacji pasażerskiej oparto o stosowane już przez MPK rozwiązania firmy R&G. To jeden wewnętrzny oraz trzy zewnętrze wyświetlacze diodowe i głosowe zapowiedzi przystanków.

Dzięki zamknięciu tych dostaw Solbus będzie drugą po Mercedesie dominującą marką we flocie MPK Częstochowa. Jednocześnie przewoźnik jest trzecim pod względem ilości zamówionych pojazdów użytkownikiem autobusów z soleckiej fabryki. W Częstochowie będą na chwilę obecną jeździły 43 Solbusy, w tym 40 unikatowych hybryd gazowych.

To jednak nie koniec kolejnych inwestycji taborowych MPK. Jak powiedział nam w trakcie uroczystej prezentacji hybryd wiceprezes spółki, Robert Madej przewoźnik chce uzyskać dofinansowanie z Regionalnego Instrumentu Terytorialnego w ramach śląskiego RPO na lata 2014-20. Dzięki grantowi MPK pozyskałoby 30 autobusów. Przewoźnik wstępnie zakłada, że w tej puli znalazłyby się 23 pojazdy zasilane olejem napędowym oraz siedem nisko- lub zeroemisyjnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to przetarg mógłby się rozpocząć już pod koniec tego roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Częstochowa
Lider Trading
Solbus
 • X – 29.01.2016

  Kolejne zlombusy

 • ttt – 29.01.2016

  To ile po terminie. Dwa miesiące. Ile kary im naliczą.

 • Bąbel – 29.01.2016

  Malowanie jakby żywcem skopiowane z dresów ortalionowych - lata 90 wracają w wielkim stylu !

 • ABC – 29.01.2016

  Będą jeździły 43 Solbusy? A kiedy? Napiszcie może, ile hybryd jest naprawdę w ruchu.

 • fjodor – 29.01.2016

  ..."2 lipca zamawiający jako lepszą ofertę wskazał propozycję przedstawioną przez producenta Solbusów"...Jak można wybrać Solbusa, gdy Solaris jest droższy ledwie 28 tys./szt?!Chyba o przewadze technicznej i jakości wykonania drugiego nie trzeba pisać.. No ale na układy...

 • :) – 30.01.2016

  @ABC hybryd jest 40: 25 SM12H i 15 SM18H. I teraz 3 diesle SM12.

 • Nowy na forum – 30.01.2016

  Jak to, ?jak można wybrać Solbusa, gdy Solaris jest droższy ledwie 28 tys./szt.?Po prostu zgodnie z zapisami w SIWZ, w którym są podane kryteria wyboru.Przez te zaledwie 28 tys. Solaris stracił 2,04 punkta w stosunku so Solbusa, co w efekcie końcowy dało Solbusowi 1,47 punkta więcej od Solarisa. Takie są zasady w zamówieniach publicznych i gdyby wybrano Solarisa to dopiero wtedy byłby przekręt. Przetarg nieograniczony to nie spotkanie na herbatce u cioci i przy okazji ustalenie, jaki autobus wolę, ale wybór zgodny z zapisem Prawo Zamówień Publicznych.Po prostu pazerny poznaniak przegrał, a przecież prezesunio mógł nie wydać trzy razy po 28 tys. na obiadek i by wygrali. Nic by się Niemcowi nie stało, gdyby trzy raz nie zjadł, najwyżej by trochę stracił z wagi. Za ich rządów w Polsce od 1939 do 1945 roku miliony polaków przez kilka lat prawie nic nie jadło.

 • MKM – 30.01.2016

  Obecnie w ruchu jest 10 gazowców... trwa dopasowanie i regulacja pojazdów przez kanadyjską oraz czeską firmą.

 • Adam – 30.01.2016

  "Malowanie jakby żywcem skopiowane z dresów ortalionowych - lata 90 wracają w wielkim stylu !"Porównanie na poziomie piątoklasisty... Popatrz znawco na malowania w Warszawie lub Krakowie. Jeśli częstochowskie jest z lat 90 to tamte z co najmniej wczesnych 70.

 • gruha – 30.01.2016

  Jak drugim? MZA : 152 auta, Kdd Trans 50 aut, MPK Częstochowa 43 wozy? Jak zwykle PAN redaktor nie umie liczyc

 • Nie nowy... – 31.01.2016

  @Nowy na forum jakich niemców widziałeś w solarisie? Poczytaj zanim coś napiszesz

 • ABC – 31.01.2016

  Po dwóch miesiącach od dostawy 10 w ruchu? Chyba nie za wiele.

 • :) – 31.01.2016

  @gruha KDD TRANS ma więcej Solbusów: Bydgoszcz 50 a Olsztyn 11/12. Co daje 62.

 • gruha – 31.01.2016

  Kdd Trans to już nie to samo co Kdd!

 • :) – 01.02.2016

  @gruha KDD TRANS i KDD BYDGOSZCZ to samo i tak tylko ze pod Irex/ Meteor. Jeszcze pan Gackowski ma spółkę KDD Gackowski.

 • Ren – 01.02.2016

  Gruha, przeczytaj ze zrozumieniem. Postaraj się, to nie boli.:"Dzięki zamknięciu tych dostaw Solbus będzie drugą po Mercedesie dominującą marką we flocie MPK Częstochowa. Jednocześnie przewoźnik jest trzecim pod względem ilości zamówionych pojazdów użytkownikiem autobusów z soleckiej fabryki."

 • gruha – 01.02.2016

  tak, bo redaktor zmienił wpis z "drugim" na "trzecim"a Olsztyn to dalej Kdd Gackowski

 • Nowy na forum – 01.02.2016

  Czyżbym się mylił i prezesunio w osralisie był jednak Chińczykiem, to przepraszam zmyliło mnie zambrowskie nazwicho tego perezesa. A może to przechrzta Polak, z tej politycznej emigracji z lat dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia.

 • KOLO – 01.02.2016

  ludzie jak tak można w 21 wieku autobusy są ale nie jeżdżą , kolejne dojechały to jakaś chora rzeczywistość tylko u nas tak można no ale co się dziwić widoczne zarząd mocno po słowie z Solbusem tylko co na to PIS i CBA

 • JA – 01.02.2016

  KOLO, aleś ty porypany.

 • :) – 01.02.2016

  KOLO to KODowiec. Byleby upadly polskie fabryki a zagraniczne kupować. To tylko ma w głowie.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....