TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Kolejne samorządy planują przewozy autobusowe
Piotrek Górka - Opublikowano: 25.06.2015 13:34:00 1 komentarz
Czy przetargi w Podlaskim będą szansą dla PKS Białystok?

W ostatnich dniach Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim ogłosiło zamiar udzielenia 8 koncesji na 8 linii autobusowych na terenie powiatu. Jak możemy przeczytać w ogłoszeniu na stronie Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej wybrani koncesjonariusze będą realizowali przewozy od 1 stycznia 2017 r. przez 5 lat. To wprost sugeruje, że zawarte kontrakty będą miały charakter umów netto albo wręcz takich, do których samorząd nie będzie musiał w ogóle dopłacać. Póki co to jednak sfera gdybań. Prawdopodobnie powiat nie ma uchwalonego planu transportowego więc zbyteczne jest dalsze wróżenie z fusów.

Polkowice i Trzebnica na 5 lat 

Inaczej sprawa ma się w powiecie polkowickim. Tamtejszy samorząd ma zamiar zorganizować komunikację na łącznie 4 liniach. Operator zostanie wybrany w trybie bezpośredniego zawarcia umowy. To daje trochę do myślenia. Przewozy będą świadczone również przez 5 lat, począwszy od często powtarzanego ostatnio w temacie 1 stycznia 2017 r.

Obowiązku organizacji transportu publicznego podjęło się także Starostwo Powiatowe w Trzebnicy. Nie wiadomo jak rozległa będzie sieć, którą obejmie postępowanie przetargowe. Wiadomo jedynie, że i tutaj kontrakt będzie obowiązywał przez 5 lat od 1 stycznia 2017 r.

Operatora w trybie udzielenia koncesji wybierze także powiat pleszewski. Samorząd również zaplanował umowę na 5 lat wraz z początkiem 2017 r. Na razie nie wiadomo na jak licznej sieci komunikacyjnej. Jednak może się to wkrótce zmienić. Jak udało nam się ustalić samorząd ogłosił niedawno przetarg na opracowanie planu transportowego. Nie dalej zatem jak za ok. 4 miesięce wykrystalizuje się pierwsza koncepcja powiatowej komunikacji autobusowej.

Województwo Podlaskie i  40 linii autobusowych

W porównaniu z omawianymi wcześniej przypadkami plany samorządu województwa podlaskiego są nieporównywalnie większe. Plan transportowy Podlasia zakłada, że zostanie zorganizowanych łącznie 40 linii autobusowych. Dodatkowo z lektury dokumentu płynie wniosek, że praca eksploatacyjna, jaka będzie niezbędna do obsłużenia tej sieci wyniesie co najmniej 20 000 000 wzkm. Brak jednak informacji na temat środków, jakie zostaną przeznaczone na początek funkcjonowania sieci. Umowy zostaną zawarte również na 5 lat, począwszy od 1 stycznia 2017 r.

Wypada jednak zapytać kto może być faworytem do zwycięstwa? Niewykluczone, że województwo podzieli sieć na mniejsze pakiety, tak by pokrywały się z rejonem działalności jego spółek przewozowych. Mowa o PKS Suwałki, PKS Białystok, PKS Siemiatycze, PKS Łomża oraz PKS Zambrów. Warto podkreślić, że drugi z tych przewoźników niedawno ogłosił przetarg na pozyskanie 60 autobusów w formie leasingu. Przynajmniej część z nich z pewnością będzie dedykowana na linie, które zamierza zorganizować województwo. W kręgach bliskich spółce mówi się, że to może być albo nie być dla przewoźnika.

Jak mówi staropolskie przysłowie - "Pożyjemy, zobaczymy". Nie mniej warto co jakiś czas odnotowywać aktywność samorządów w kwestii wzięcia na siebie nowych zadań. Na efekty jednak przyjdzie jeszcze trochę poczekać.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Podlaskie
Trzebnica
Polkowice
Pleszew
Janów Lubelski
  • lunch – 17.07.2015

    [komentarz usunięty, powód: za pajace]

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....