TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Kierowca PKM Tychy bohaterem
InfoBus.pl - Opublikowano: 19.08.2020 13:00:13
Kierowca PKM Tychy bohaterem; fot. UM Tychy

4 sierpnia kierowca PKM Tychy Ireneusz Wargacki odebrał podziękowania od wiceprezydenta Igora Śmietańskiego, prezesa zarządu spółki Miłosza Steca, przedstawiciela Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego Michała Rupika oraz swojego bezpośredniego przełożonego Daniela Szczurka.

Pan Ireneusz wykazał się wzorową postawą podczas służby, udzielając potrzebującej kobiecie pierwszej pomocy i jednocześnie ratując jej życie.

Nikt nie reagował

Bohater dzisiejszego artykułu podjechał na przystanek Katowice Korfantego, gdzie miał udać się na planową przerwę. Gdy tylko zatrzymał pojazd, zauważył zwisającą z ławki kobietę.

-"Nikt specjalnie nie reagował, ale ja natychmiast wyłączyłem pojazd i poszedłem sprawdzić co jest grane. Kobieta mogła mieć ponad 50 lat i nieprzytomna zwisała z ławki. Sprawdziłem puls, ledwo wyczuwalny. Oddechu brak. Bezzwłocznie przystąpiłem do udzielania pomocy. Odpowiednio ułożyć kobietę, pomógł mi jakiś Ukrainiec. Strasznie trudno obchodzi się z takim bezwładnym człowiekiem. Następnie przystąpiłem do resuscytacji. Po pewnym czasie przyjechało pogotowie i zabrało ją do szpitala. Skąd wiedziałem jak się zachować? Już jako dziecko spotkałem się z zasadami udzielania pierwszej pomocy w harcerstwie. Przez całe swoje życie brałem udział w licznych szkoleniach, ale samo podejście do udzielania pomocy ukształtowało jednak harcerstwo. Te umiejętności wielokrotnie przydawały mi się w ciągu życia. Pierwsza pomoc jest niezwykle ważna, czasem decyduje o życiu lub śmierci – opowiada pan Ireneusz, który od dziecka wiedział, że zostanie zawodowym kierowcą. – Pierwszy raz za kierownica siedziałem w traktorze. Dziadek dał mi kierować. Od tamtej pory kierowanie pojazdami to dla mnie świetna zabawa – dodaje.

Miasto dziękuje

W imieniu władz Miasta Tychy podziękowania kierowcy za wzorowe zachowanie złożył zastępca prezydenta Tychów Igor Śmietański.

-"Dużo się słyszy o rozprzestrzeniającej się znieczulicy i braku empatii w społeczeństwie. Czyny takich ludzi jak Ireneusz Wargacki pokazują, że opinie te są przesadzone i wciąż są wśród nas osoby gotowe nieść bezinteresowną pomoc – mówił Igor Śmietański.

-"To co zrobił pan Ireneusz zasługuje na pochwałę i wyróżnienie – podkreślił Michał Rupik przedstawiciel Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, które wręczyło kierowcy pisemne podziękowanie i voucher na darmowe szkolenia z zakresu ratownictwa. – Obserwujemy, że coraz częściej ludzie przełamują swoje opory wewnętrzne i udzielają pomocy. Statystyki jasno mówią, że nawet najgorzej udzielona pierwsza pomoc ogromnie zwiększa szansę a przeżycie, nawet do 75%. Aktualnie zalecenia dotyczą głównie uciśnięć klatki piersiowej na głębokość ok 8 cm. Akcję należy prowadzić do przyjazdu pogotowia, dlatego zaleca się zmianę osób co jakiś czas. Zatem nie należy się tego bać. W ankietach ta właśnie przyczyna jest podawana jako główny powód zaniechania udzielenia pomocy. Ludzie po prostu boją się, że pogorszą sprawę. Jeszcze raz powtarzam, przy zatrzymaniu krążenia lub braku oddechu każde działanie zwiększa szansę przeżycia. Jeżeli ktoś nie ma bladego pojęcia jak się zachować, należy wtedy zadzwonić na 112 i dyspozytor pokieruje i podpowie jak takie działanie przeprowadzić – tłumaczył ratownik.

Do podziękowań i pochwał dołączył się prezes PKM.

-"Jesteśmy dumni, że pan Ireneusz jest naszym kierowcą. Zaprezentował postawę godną uznania. W świadomości ludzi kierowca transportu miejskiego to zawód niejako zaufania publicznego. Dość często jest proszony o interwencje w kryzysowych sytuacjach i życzyłbym sobie, żeby Ireneusz Wargacki stał się przykładem dla całego naszego zespołu. Nie przez przypadek pan Ireneusz jest w zespole szkolącym naszych kierowców. Dopilnowaliśmy, żeby panu Ireneuszowi doliczono odpowiedni czas na przerwę, którą poświęcił na ratowanie życia i hojnie dodaliśmy coś od siebie – podkreślił prezes Miłosz Stec.

Zapytaliśmy również o szkolenia kierowców z zakresu pierwszej pomocy.

-"Kierowcy uczestniczą w takich szkoleniach, które staramy się cyklicznie powtarzać. Również szkolimy naszych kierowców z zakresu obsługi pasażerskiej czy sytuacji stresogennych. W codziennej pracy kierowcy zmagają się z niezliczoną ilością sytuacji, na które staramy się ich przygotować. Udzielanie pierwszej pomocy to jedna z nich – odpowiedział Daniel Szczurek kierownik działu ruchu.

Na zdjęciu od lewej: Igor Śmietański, Michał Rupik, Ireneusz Wargacki i Miłosz Stec.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
PKM Tychy

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....