TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Kaliskie Linie Autobusowe mają nowego szefa
InfoBus.pl - Opublikowano: 20.02.2019 12:30:36
Kaliskie Linie Autobusowe mają nowego szefa; fot. Radio Centrum - rc.fm

Daniel Sztandera został nowym prezesem Kaliskich Linii Autobusowych, a miasto wydało oświadczenie.

15 lutego rada nadzorcza Kaliskich Linii Autobusowych podjęła uchwałę, na mocy której Daniel Sztandera został nowym prezesem spółki. Dodatkowo nowo powołany zarząd będzie teraz jednoosobowy, co pozwoli - zdaniem magistratu - usprawnić współpracę z miastem, realizację celów i zmniejszyć koszty wynagrodzeń. Taka forma zarządzania ma być przyjęta we wszystkich kaliskich spółkach miejskich, co docelowo ma dać 50-procentowe oszczędności.

Jednocześnie odwołany został dotychczasowy zarząd spółki, czyli Tomasz Szymański i członek zarządu Piotr Bewziuk. Wszystko w imię oszczędności.

Miejskie wyliczenia

Magistrat tłumaczy, że rokrocznie płaci spółce tzw. rekompensatę na pokrycie kosztów wynikających ze świadczonych usług przewozowych. Wygląda to następująco:

  • W 2017 rok rekompensata ta wyniosła 10.171.577 złotych.

  • W 2018 roku – 14.600.000 złotych – wzrost o 43%.

  • W budżecie miasta na 2019 rok na ten sam cel zarezerwowano 14.600.000 złotych, a zarząd spółki wnioskował o kwotę 17.880.000 złotych, co oznaczałoby wzrost kosztów ponoszonych przez miasto o ponad 75% w stosunku do roku 2017.

-"Tak wysoki wzrost rekompensaty uważamy za nieuzasadniony, nawet po uwzględnieniu podwyżek cen paliwa. Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż w latach 2017/2018 wymieniono 30 autobusów na nowe, co w istotny sposób powinno wpłynąć na zmniejszenie kosztów eksploatacji - zużycie paliwa i serwis. Jednocześnie nie odnotowano w minionych dwóch latach istotnego zwiększenia pracy przewozowej - czytamy w przesłanym do mediów oświadczeniu.

Kaliski wozokilometr

Ponadto - zdaniem urzędników - Kalisz ma wysoki koszt tzw. wozokilometra, który wynosi 7,64 zł. Z ustaleń MZDiK Kalisz wynika, że w miastach około stutysięcznych koszt ten wynosi odpowiednio:

  • w Tarnowie – 5,88 zł,

  • Wałbrzychu – 5,57 zł,

  • Płocku – 3,90 zł.

-"Aby usprawnić działanie spółki, przeprowadzić analizę potrzeb i możliwości dostosowania komunikacji miejskiej do rzeczywistych potrzeb i oczekiwań mieszkańców – w tym poszerzenia grupy osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów 15 lutego decyzją Rady Nadzorczej na stanowisko prezesa zarządu spółki Kaliskie Linie Autobusowe powołano p. Daniela Sztanderę, który obejmie obowiązki z dniem 1 marca 2019 r." - napisano w oświadczeniu.

Transportowe doświadczenie

Na koniec kaliski magistrat przedstawia doświadczenie zawodowe nowego prezesa Kaliskich Linii Autobusowych, które również obejmuje spółki transportowe.

-"Pan Daniel Sztandera w latach 2002-2014 był I zastępcą prezydenta Miasta Kalisza. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu spółkami, jako – m.in.: sekretarz Rady Nadzorczej "Drop" S.A. w Ostrowie Wlkp. 1994-1995, Przewodniczący Rady Fundacji "Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości" 2006-2010, Członek Rady Nadzorczej "Aquapark Kalisz" Sp. z o. o. 2009-2010, Przewodniczący Rady Nadzorczej w "Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej" Sp. z o. o. w Kaliszu 2010-2011, Członek Rady Nadzorczej w "Kaliskie Przedsiębiorstwo Transportowe" Sp. z o. o. w Kaliszu 2011-2011, Przewodniczący Rady Nadzorczej "Oświetlenie Uliczne i Drogowe" Sp. z o. o. w Kaliszu 2011-2015, Przewodniczący Rady Nadzorczej "Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A. w Poznaniu 2015-2018" - informuje Urząd Miasta Kalisza.

Związkowcy zaniepokojeni

Z kolei przedstawiciele związków zawodowych w KLA w przesłanym oświadczeniu informują, że są zaskoczeni przeprowadzonymi zmianami w miejskiej spółce, a szczególnie ich tempem. Ich zdaniem współpraca ze "starym" zarządem układała się dobrze i wysoko oceniają kompetencje dotychczasowego zarządu KLA.

-"Twierdzenie, którym posłużył się Prezydent Miasta Kalisza, jakoby "problemy pracownicze" były jedną z przyczyn zmian w składzie Zarządu spółki, są w naszej opinii całkowicie chybione i niesłuszne. Z tym wyzwaniem odpowiednio radził sobie przecież dotychczasowy Zarząd w osobach Pana Tomasza Szymańskiego i Pana Piotra Bewziuka, jak i poprzedni w osobie Pana Mariusza Wdowczyka. Dali się oni poznać jako sprawni menadżerowie, którzy nie unikali kontaktów z przedstawicielami naszych Związków"- czytamy w oświadczeniu.

Związkowcy wyliczają w liście zasługi dotychczasowego zarządu, jak choćby termomodernizacja i uporządkowanie budynków na terenie bazy KLA oraz zmodernizowany i unowocześniony tabor, który poprawił  warunki pracy.

-"To bez wątpienia efekt działań dotychczasowego Zarządu spółki. W tym kontekście ze zdumieniem czytamy wypowiedź Prezydenta Miasta Kalisza, że "kondycja spółki jest nie najlepsza" a prezes "nic nie zrobili". Są to całkowicie gołosłowne twierdzenia - dodają związkowcy.

Działacze związkowi z KLA dodaję też, że "jest im przykro", że przed dokonaniem zamian personalnych w składzie Zarządu spółki ani Rada Nadzorcza, ani Prezydent Miasta Kalisza nie zwrócili się do nich po opinię w tej sprawie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
personalia
KLA Kalisz
Kalisz

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....