TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Jerzy Szmit o gimbusach: To zadanie gmin
InfoBus.pl - Opublikowano: 06.10.2016 12:01:30
Jerzy Szmit o gimbusach: To zadanie gmin

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit odpowiedział na poselską interpelację ws. fatalnego stanu niektórych autobusów szkolnych, przewożących dzieci i młodzież. To odpowiedź na interpelację nr 5977 złożoną przez posła Andrzeja Maciejewskiego, w sprawie poziomu bezpieczeństwa dzieci i uczniów dowożonych do szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli środkami transportu zapewnionymi przez urzędy gminne.

Oto odpowiedź ministerstwa:

-"Wymagania techniczne autobusów (w tym także autobusów szkolnych), którymi w ramach zorganizowanego dowozu do szkół i przedszkoli przewożone są dzieci i uczniowie, zawarte są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2015 r. poz. 305, z późn. zm.). W Rozdziale V ww. rozporządzenia "Warunki dodatkowe dla autobusu" ? znajdują się przepisy dotyczące autobusów (§17 - § 21, § 23) oraz autobusów szkolnych (§ 22). Należy wskazać, że zróżnicowanie wymagań w stosunku do autobusów oraz autobusów szkolnych, jest zamierzone. Mając na uwadze, że w autobusach szkolnych przewożone są dzieci, dla pojazdów tych wprowadzono dodatkowe wymagania techniczne np. w zakresie wymiarów i rozmieszczenia siedzeń. Wymagania w tym zakresie celowo odbiegają zatem od parametrów stosowanych w procedurze homologacji typu autobusu.

Powyższe przepisy są zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej oraz Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych w omawianej tematyce, wobec czego w krajowych przepisach dotyczących homologacji typu pojazdu oraz warunków technicznych pojazdów brak jest zasadności dokonywania zmian legislacyjnych pod kątem spójności wymogów dotyczących autobusów z wymogami dotyczącymi autobusów szkolnych.

Niezależnie od powyższego istnieje także możliwość zorganizowania dowozu dzieci do szkół autobusem, który nie jest autobusem szkolnym w ramach linii regularnych lub regularnych specjalnych realizowanych na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414, z późn. zm.). Takie rozwiązanie stosowane często przez jednostki samorządu terytorialnego wynika ze specyfiki omawianych przewozów, zwłaszcza na obszarze małych gmin, gdzie dowóz dzieci do szkół autobusem szkolnym przy niewielkiej liczbie uczniów mógłby stanowić zbyt duże obciążenie finansowe dla budżetów samorządowych.

Realizując cel ustawowy jakim jest zorganizowanie bezpłatnego dowozu dzieci do szkół oraz mając na uwadze względy bezpieczeństwa gmina ma możliwość zapewnienia właściwych warunków takich przewozów poprzez odpowiednie określenie treści umów zawieranych z przewoźnikami. Do zadań gminy należy zapewnienie jak najdogodniejszych warunków przewozów np. poprzez określenie odpowiednich kryteriów zamówienia na dowóz dzieci do szkół w odniesieniu do pojazdu realizującego taką usługę.

Nadmieniam ponadto, że Inspekcja Transportu Drogowego również przy współpracy z innymi służbami kontrolnymi, przeprowadza na terenie całego kraju cykliczne kontrole autobusów, którymi wykonywany jest dowóz uczniów do szkół. Kontrole prowadzone są wyrywkowo, jak również na prośbę rodziców, dyrektorów szkół lub władz samorządowych. Kontrole mają na celu przede wszystkim zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa przewożonych dzieci oraz kontroli prawidłowości wykonywania tych przewozów zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym."


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MIB
kontrola
gimbus

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....