TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Jedna czy dwie oferty na 3 autobusy dla Bytowa?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 18.12.2019 15:00:04
Jedna czy dwie oferty na 3 autobusy dla Bytowa?

Wygląda na to, że Bytów kupi trzy nowe autobusy klasy MIDI. Miasto otrzymało dwie oferty w przetargu na ich dostawę. Jedną udało się otworzyć i co najważniejsze mieści się ona w przyjętych szacunkach. Czyżby debiut BredaMenaribusa w Polsce, a może to coś innego?

Przypomnijmy, że pierwszy przetarg zakończył się unieważnieniem. Powód? Pieniądze. Miasto nie chciało przystać na propozycję słupskiego ABP Bus&Coach. Bytów miał zabudżetowane na ten cel 2 890 500 PLN brutto. A to dawało 783 333 PLN netto wyceny jednostkowej. Całkiem nieźle. Polski dealer autobusów Iveco za trzy Crossway'e 10,8LE zaproponował ona 2 999 232 PLN brutto, a więc 812 800 PLN netto za jednego. W pakiecie zaoferowano pięcioletnią gwarancję całopojazdową na każdy autobus.

Nowe rozdanie bez zmian
W nowym przetargu w zasadzie nic się nie zmieniło. Przedmiotem zamówienia jest dalej dostawa trzech sztuk autobusów miejskich, z silnikiem wysokoprężnym Euro 6, przystosowanymi do paliwa zawierającego biokomponenty. Jak podkreśla zamawiający, układ sterowania silnika nie może zawierać ukrytych programów zmieniających poziom emisji spalin w zależności od trybu jego pracy. 

Dodatkowo Bytów wymaga, aby oferowane autobusy charakteryzowały się maksymalnym zużyciem paliwa wg. testu SORT 2 nie większym niż 36 l/100 km. Silnik ma być zblokowany z automatyczną skrzynią biegów (minimum 4 biegową). 

Pojazdy mają mieć długość w przedziale 10 - 11 m, szerokość 2,50 - 2,55m, wysokość do 3,25 m, a liczba miejsc siedzących dla pasażerów ma wynosić min. 24 plus miejsce na wózek inwalidzki dla osoby niepełnosprawnej z możliwością przypięcia pasem bezpieczeństwa plus miejsce kierowcy. Łączna liczba dla pasażerów to minimum 70. 

Takie parametry oznaczają, że Bytów celuje w klasę MIDI. Jak podkreśla gmina pojazd ma być całkowicie niskopodłogowy z wejściami bez stopni (w układzie 2-2-0). Do tego Bytów chce wyposażyć pojazd w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz oddzielną dla kabiny kierowcy, tablice elektroniczne diodowe- przednia, boczna, tylna oraz autokomputer.

Gotowe pojazdy mają dotrzeć na Pomorze do połowy kwietnia 2021, a więcej jest jeszcze sporo czasu. 

Dwie, czyli jedna oferta
Wczoraj, 17 grudnia minął termin składania ofert. Jeśli chodzi o finanse bytowa to tutaj bez zmian. Miasto nadal ma zabudżetowane na trzy "dziesiątki" 2 890 500 PLN brutto. Z dwóch ofert, które otrzymali urzędnicy tylko jedną udało się otworzyć. Ale dobra wiadomość jest taka, że ta jedyna mieści się w ich szacunkach.

Tą problematyczną ofertę okazała się propozycja ABP Bus&Coach. Brak możliwości otwarcia oznacza, że nie wiemy choć częściowo co mógł zaoferować polski dealer autobusów Iveco. Jedyne co jest pewne to to, że znów dla Bytowa zaoferowano Crossway'e 10,8LE.

Z kolei tą szczęśliwą ofertą okazała się być ta pochodząca od Creobusa ze Zbyszewa, a więc spółki powiązanej z MMI. Propozycja opiewa na 2 870 820 PLN brutto. A to daje 778 000 PLN netto za autobus. Jaki? Dobre pytanie. Możliwe, że może być to BredaMenaribus Citymood 10.

Jeśli okazałoby się to prawdą to mielibyśmy polski debiut włoskiej marki. I co najważniejsze dla Bytowa w bardzo atrakcyjnej cenie. Czekamy więc na dalszy rozwój wydarzeń, a więc zaakceptowanie oferty Creobusa przez miasto.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor Bytów
UM
Iveco
ABP
MMI
Creobus
BredaMenaribus

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....