TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Jaworzno wybiera ładowarki Medcomu. Ekoenergetyka protestuje
InfoBus.pl - Opublikowano: 15.03.2017 11:24:05 1 komentarz
Jaworzno wybiera ładowarki Medcom. Ekoenergetyka protestuje

O skali elektro-zakupów Jaworzna świadczy fakt, że miasto ogłosiło i rozstrzygnęło aż pięć osobnych postępowań, w tym dwa na zakup taboru oraz trzy na dostawę i budowę infrastruktury potrzebnej do ładowania elektrobusów.

Szybki tabor

Rozstrzygnięte w II połowie 2016 roku dwa postępowania na zakup łącznie 22 szt. autobusów elektrycznych wygrała spółka Solaris Bus & Coach, która w ramach pierwszego kontraktu dostarczy 16 pojazdów (4 szt. 9-metrowe Urbino 8,9 LE electric, 3 szt. 12-metrowych Urbino 12 electric i dziewięciu 18-metrowych Urbino 18 electric), a w ramach drugiego ? 6 elektrobusów (12-metrowych autobusów Urbino 12 electric).

Zgodnie ze specyfikacjami autobusy z pierwszego zamówienia mają być dostarczane sukcesywnie do końca listopada 2017 r., natomiast pojazdy z drugiego zamówienia - do lipca 2017 r.

Problem z infrastrukturą

Ogłoszone również wiosną ub.r. pierwsze przetargi PKM Jaworzno na elementy infrastruktury stacji ładowania i wymiany baterii oraz stacji ładowania autobusów zostały unieważnione - wobec braku ofert bądź wartości ofert przekraczających przewidziane nakłady.

W ponowionych przetargach wybrano już najkorzystniejsze oferty, w jednym z nich złożono odwołanie.

Jak poinformował 14 marca br. wiceprezes jaworznickiego PKM-u Zenon Torba "najbardziej elektryzująca" okazała się sprawa przetargów na dostawę ośmiu ładowarek plug-in dla potrzeb ładowania akumulatorów trakcyjnych w autobusach elektrycznych.

-"Zgłosiły się dwie firmy i między firmami jest bardzo duża walka" - wskazał Torba diagnozując, że oferentom chodzi przede wszystkim o zdobycie referencji pod kątem przyszłych podobnych przetargów w Krakowie, Zielonej Górze czy Warszawie.

Ekoenergetyka vs Medcom

W przetargu na osiem ładowarek plug-in swoje oferty złożyły dwie firmy:

  • Medcom z Warszawy z ceną 682 896 PLN brutto (!)

  • Energotronic Polska z Zielonej Góry (spółka należąca do Ekoenergetyki) z ceną 1 131 600 PLN brutto.

Budżet zamawiającego wyniósł 1 476 000 PLN brutto. Tak duże różnica w cenach ofert od razu wywołała podejrzenie, że jedna z firm zaproponowała tzw. rażąco niską cenę w stosunku do oszacowanej przez zamawiającego.

-"Dwa razy prosiliśmy o wyjaśnienie i uszczegółowienie oferty. Odpowiedź usatysfakcjonowała nas - okazało się, że cena nie jest rażąco niska; proszę pamiętać, że ten rynek dopiero tworzy się, nie jest jeszcze znany i trudno o punkt odniesienia" - zaznaczył wiceprezes. Torba ocenił, że ponieważ w tym przetargu kontroferent złożył już odwołanie sprawa zakończy się najpewniej w Krajowej Izbie Odwoławczej, która również z tego samego względu może mieć kłopoty z oceną sytuacji.

Wiceprezes jaworznickiego PKM zaznaczył, że wobec takiej sytuacji rynkowej spółka w ogłoszeniach przetargowych dawała wymagania umożliwiające możliwie szeroką konkurencyjność. W przypadku wymogu wcześniejszego przygotowania podobnych urządzeń - dopuszczono np. niższą ich moc czy możliwość realizacji pod kątem np. trolejbusów.

Pozostałe przetargi

Te same dwie firmy (Medcom i Energotronic Polska ) złożyły również oferty w przetargu na pięć stacji szybkiego ładowania dla potrzeb ładowania akumulatorów ? zlokalizowanych na terenie miasta.

  • spółka Energotronic Polska zaproponowała cenę 1 643 770,77 PLN brutto;

  • a Medcom ? 1 540 329 PLN brutto.

PKM Jaworzno na ten cel wyasygnowało kwotę 1 857 300 PLN brutto, co oznacza, że obie oferty zmieściły się w budżecie. Po podliczeniu punktów przewoźnik wybrał ofertę Medcomu jako najkorzystniejszą. I tu nie było żadnych odwołań.

Z kolei w postępowaniu na dostawę i montaż dwóch stacji transformatorowych wraz z wyposażeniem do zasilania stacji szybkiego ładowania autobusów elektrycznych swoje oferty złożyło aż pięciu oferentów. PKM wybrało najtańszą ofertę ZPUE Włoszczowa z ceną 1 123 974 PLN brutto. Wszystkie złożone propozycje zawierały 5-letnią gwarancję. To rozstrzygnięcie również nie wywołało żadnych protestów. Czekamy teraz na decyzje KIO ws 8 ładowarek.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM Jaworzno
ładowarka
Medcom
Ekoenergetyka
przetarg
  • ryszard – 20.03.2017

    Wyraźnie dumping. W części dotyczącej szybkiego ładowania ceny sa wyrównane a w części plug-in aż taka różnica. Ten Medcom to pewnie wchodzi na ten rynek i musi dumpingować cenę. Zobaczymy jak to się skończy dla Jaworzna. Eksperymenty za drogo kosztują, ale

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....