TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Impact2019: Pierwsze elektromobilne PPP - Rafako z ARP
InfoBus.pl - Opublikowano: 10.10.2019 09:00:29
Impact2019: Pierwsze elektromobilne PPP - Rafako z ARP

Agencja Rozwoju Przemysłu wchodzi w projekt autobusu zeroemisyjnego Rafako - poinformował w środę w Katowicach wiceprezes ARP Paweł Kolczyński. Wyraził nadzieję, że formalne, kompleksowe zasady współpracy zostaną przedstawione w najbliższych tygodniach.

Pytany przez PAP o szczegóły założeń współpracy Kolczyński wskazał, że aktualnie obaj partnerzy występują wspólnie "chociażby jako współkonsorcjanci w postępowaniu prowadzonym przez NCBR właśnie na elektryczny miejski autobus".

Elektromobilne PPP

-"Ta współpraca zachęca nas do dalszych rozmów; mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach – po wyjaśnieniu i uzgodnieniu pewnych elementów formalnoprawnych które są przed nami – będziemy mogli przedstawić już formalne, kompleksowe zasady współpracy" - powiedział wiceprezes ARP.

-"Chcemy nawiązać taką współpracę – można to określić mianem (...) partnerstwa publiczno-prywatnego. My jesteśmy partnerem publicznym, który chce angażować się w rozwój nowoczesnych, innowacyjnych branż przemysłowych. W tej chwili automotive to jest jeden z elementów pociągowych naszej gospodarki; w tym mieści się również elektromobilności, produkcja pojazdów użyteczności publicznej" - wyjaśniał Kolczyński

-"W tej chwili polscy producenci posiadają 36 proc. udziałów w rynku autobusów elektrycznych w Europie. Dynamika wzrostu tego rynku do 2025 r. to poziom 17 proc. rok do roku; również w Polsce ten rynek dynamicznie się rozrasta" - mówił wiceszef ARP oceniając w związku z tym, że "warto w tę branżę inwestować, aby ją utrzymać".

Z Katowic do Brukseli

-"ARP w niedługiej przyszłości – może to jest trochę słowo na wyrost – ale chce być liderem elektromobilności w Polsce" - deklarował podczas środowego odsłonięcia autobusu Rafako na imprezie Impact mobility rEVolution'19 wiceprezes ARP. "Mam nadzieję, że tym liderem wspólnie zostaniemy" - dodał prezes spółki Rafako E-Bus Michał Maćkowiak.

-"Dzisiaj mamy kolejny krok i komercjalizujemy już nasz produkt" - zasygnalizował Maćkowiak. Wyjaśnił, że pod tym kątem już w czwartek pokazywany w środę w Katowicach prototyp zostanie przewieziony na targi w Brukseli.

Homologacja w drodze

Kolczyński dodał, że końca dobiega proces homologacji pojazdu: w tym miesiącu powinny zakończyć się badania techniczne; potem rozpocznie się faza uzyskania pełnej dokumentacji. "To też spowoduje, że ta współpraca będzie mogła wejść na nowy poziom, w nowe ramy" - uznał.

"Planujemy wspólnie wdrożyć go do produkcji i zadośćuczynić oczekiwaniom rynku" - zadeklarował wiceprezes ARP.

Spółka Rafako z grupy PBG zaprezentowała po raz pierwszy swój prototyp autobusu zeroemisyjnego z baterią w podwoziu w grudniu ub. roku w siedzibie w Raciborzu. Następnie w kwietniu br. po raz pierwszy na targach komunikacyjnych Sosnowcu pokazała wnętrze prototypu.

Pokazywany dotąd pojazd Rafako E-Bus to pojazd klasy długości dziewięciu metrów, z całkowicie niską podłogą. Przedstawiciele spółki zapewniają o potencjale rynkowym dla takiego pojazdu, odwołując się m.in. do rządowych planów związanych z elektromobilnością.

Wśród zalet pojazdu Rafako jego twórcy zwracają uwagę na wymiary zewnętrzne, przede wszystkim na obniżenie wysokości nadwozia, które powinno sprzyjać elastyczności jego wykorzystania na bocznych drogach, gdzie barierą dla standardowych autobusów bywają niskie wiadukty.

Potencjalnymi zastosowaniami pojazdów Rafako mają być: centra miast poza godzinami szczytu, obszary zabudowy zabytkowej, uzdrowiska czy przyszłe miejskie strefy zeroemisyjne. Polami zastosowania E-Busa mogą być też linie podmiejskie dowożące do centrów przesiadkowych, kursy szkolne, turystyczne czy tzw. autobusy na żądanie.

Rafako E-Bus

Prototypowy E-Bus ma blisko 8,5 m długości, 2,4 m szerokości i 3,2 m wysokości. Autobus ma powstawać w dwóch technologiach bateryjnych LTO – do szybkiego i NMC – do wolniejszego ładowania; w trzech wariantach: miejskiej, podmiejskiej i szkolnej. Liczba miejsc, zależnie od konfiguracji, ma wynosić do 20 siedzących i do 40 stojących (z zapewnieniem miejsc dla niepełnosprawnych); łącznie do 53-54 miejsc.

Utworzony kilka lat temu zespół projektowy Rafako – finansowany ze środków własnych spółki - pracował w Solcu Kujawskim. Opracowując autobus firma założyła, że ma on być całkowicie polskim projektem i w jak największym stopniu polskim produktem, powstającym od podstaw jako autobus elektryczny – z baterią w podłodze, co ma pozytywnie wpływać na parametry trakcyjne.

Baterie w technologii litowo-tytanowej (LTO), które lepiej niż najpopularniejsze dziś litowo-jonowe nadają się do szybkich i częstych ładowań prądem o dużej mocy, mają umożliwiać ładowanie w 15 minut do 90 proc. pojemności. Synchroniczny wielofazowy silnik centralny z magnesami trwałymi ma zapewniać wysoką sprawność, a lekka konstrukcja zwiększać zasięg.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
elektrobus
Rafako
ARP

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....