TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

IGKM: Apel o nowe przepisy ws. kontroli kierowców
InfoBus.pl - Opublikowano: 10.07.2020 15:00:37
IGKM: Apel o jasne przepisy ws. kontroli kierowców i motorniczych

10 lipca Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zorganizowała konferencję prasową w Warszawie, poświęconą badaniom kierowców autobusów i potrzebnym zmianom w prawie.

To chyba pierwsze takie wystąpienie IGKM na publicznej scenie, co pokazuje skalę problemu, z jakim obecnie boryka się nie tylko Warszawa, ale cała branża komunikacji miejskiej w Polsce.

O tych problemach dzisiaj mówiła Dorota Kacprzyk, prezes IGKM, a towarzyszyli jej Jan Kuźmiński, prezes Miejskich Zakładów Autobusowych, Tomasz Fulara, prezes MPK Lublin i Bożena Fraś, prezes MZK Oświęcim.

Nowe przepisy

Zdaniem IGKM, wszędzie w Polsce powinny obowiązywać te same przepisy odnoszące się do wyrywkowego kontrolowania kierowców autobusów i motorniczych na obecność alkoholu i narkotyków. Dotychczasowe wymogi w tym zakresie wprowadzane np. w regulaminach przewoźników są niewystarczające.

-"W tym zakresie od dawna mamy ogromny problem systemowo-legislacyjny, który związany jest z brakiem możliwości przeprowadzania przez pracodawców badań trzeźwości wśród pracowników. I to nie dotyczy tylko autobusów, ale szeroko rozumianego transportu pasażerskiego, w tym także kolejowego – mówiła podczas spotkania Dorota Kacprzyk. – Niestety, zamiast merytorycznego rozwiązania tej sprawy, dostrzegamy w ostatnim czasie próby upolityczniania tego problemu, a to nie jest temat polityczny! Obwinianie naszych członków - spółek komunalnych, zakładów komunikacji miejskiej o zaniedbania - w obliczu kompletnego braku odpowiednich przepisów prawnych - jest bezpodstawne."

Prawne zaniedbania

IGKM alarmujemy o problemie od ośmiu lat – od momentu, kiedy pijany motorniczy w Łodzi śmiertelnie potrącił dwie osoby. W tym czasie żaden rząd nie rozwiązał tej sprawy mimo, że Izba wielokrotnie zwracała się do wielu ministerstw ( MI, MZ, MRPiPS, MC, Premiera) oraz do publicznych instytucji tj, PARPA, KBPN z wnioskami o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych w tym zakresie. Bez odpowiedzi.

Jak pokazuje ostatni tragiczny wypadek autobusu w Warszawie z 25 czerwca br. zapewnienie takiego prawa do prewencyjnych badań jest kluczowe dla bezpieczeństwa i zdrowia publicznego.

Sytuację jeszcze bardziej skomplikowała ustawa dt. RODO. Urząd Ochrony Danych Osobowych jednoznacznie oświadczył w swoim stanowisku, że brzmienie obecne ustawy o wychowaniu w trzeźwości wyklucza całkowicie wyrywkowe czy prewencyjne badania pracowników przez pracodawcę. I ten przepis wykorzystują zarówno sai pracownicy, jak i związki zawodowe.

-"Izba jako reprezentant sektora komunikacji miejskiej wnioskuje o pilne podjęcie inicjatywy legislacyjnej, która kompleksowo ureguluje i da możliwość pracodawcom prewencyjnego badania pracowników bez konieczności uzyskiwania ich zgody. Pracowników wykonujących prace, przy których brak odpowiedniej sprawności psychofizycznej może być zagrożeniem dla życia i zdrowia samego pracownika jak i osób trzecich. Przedmiotem tego badania powinna być obecność w organizmie wszelkich prawnie niedozwolonych substancji, alkoholu, narkotyków, innych substancji odurzających czy psychotropowych. Potrzebujemy twardych podstaw prawnych do przeprowadzania przez pracodawcę testów kontrolnych w sposób przesiewowy, bez zgody pracownika. Nie tylko kiedy wystąpią uzasadnione podejrzenia i pracodawca zauważy, że pracownik się zatacza – zaapelowała Dorota Kacprzyk.

Warszawa wtóruje

Z podobnym apelem do rządu zwróciła się 9 lipca wiceprezydent Warszawy, Dorota Kaznowska, która m.in. była pytana podczas czwartkowej konferencji prasowej o regulacje obowiązujące w Krakowie, gdzie - według pytającej dziennikarki - każdy kandydat na kierowcę lub motorniczego musi podpisać zgodę na testy, zarówno na obecność alkoholu we krwi, jak i narkotyków oraz o to, czy w związku z tym władze Warszawy też przewidują takie rozwiązania.

Kaznowska odpowiedziała, że stołeczny magistrat żąda przede wszystkim zmiany regulacji ogólnopolskich, aby "wszędzie obowiązywały te same przepisy".

-"Nasi przewoźnicy radzą sobie przede wszystkim przygotowując regulaminy organizacyjne, wprowadzając zapisy wynikające z bhp, ale to są tylko wytrychy, które nie zawsze działają" - zaznaczyła.

Jak przypomniała, pracownicy mają prawo skarżyć pracodawców do sądów pracy i w na przykład w lutym br. sąd orzekł o konieczności przywrócenia do pracy pracownika ze stołecznych Miejskich Zakładów Autobusowych.

-"Żądamy więc zmiany przepisów i dania nam uprawnienia do wyrywkowego kontrolowania naszych pracowników, a nie szukania obejść, bo jak widzimy po procesach sądowych, jest to zwyczajnie nieskuteczne" - oceniła wiceprezydent stolicy. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
IGKM
kierowca
kontrola

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....