TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Hybrydowe Volvo wjechały do Jeleniej Góry!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 07.08.2018 16:00:44 2 komentarze
Zdjęcie z profilu na portalu Facebook wiceprezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka.

Volvo powróciło do Jelenie Góry po 17 latach przerwy. Tamtejszy Miejski Zakład Komunikacji jest już w posiadaniu trzech autobusów typu 7900 hybrid. Co więcej, hybrydy z fabryki we Wrocławiu już zadebiutowały w ruchu liniowym.

Ostatnimi autobusami, które Volvo dostaczyło do Jeleniej Góry były dwa modele. W 2000 i 2002 roku MZK odebrało dziewięć trójosiowych B10BLE 6x2 i jednego standardowego 7000. Natomiast wcześniej, bo w 1997 roku flota przewoźnika wzbogaciła się o pięć B10BLE. Zmierzch tylko kultowych autobusów jest jednak nieukniniony.

Część z nich padnie “ofiarą" hybrydowych 7900, które jeleniogórska spółka zamówiła w ubiegłym roku. Koszt zakupu trzech takich pojazdów to 5 309 910 PLN brutto. Daje to cenę jednostkową za na poziomie 1 439 000 PLN netto. Autobusy są już w posiadaniu MZK i co więcej zdążyły już zadebiutować liniowo.

Nadwozia autobusów pomalowano w kolory, które wybrali mieszkańcy Jeleniej Góry. Volvo prezentują się w nich bardzo dobrze. Byłoby znakomicie, gdyby na czarno pomalowano klapę inspekcyjną od chłodnicy. Jednak to nasze subiektywne odczucie. Nie zmienia to faktu, że nowe jeleniogórskie malowanie prezentuje się bardzo elegancko i swoim wyglądem zdecydowanie odstaje od trendów, które preferuje większość polskich miast i przewoźników. Prostota i kontrast w jednym. Na autobusach możemy również dostrzec nowe logo MZK, które doskonale wpisuje się w malaturę.

Każdym jeleniogórskim Volvo może podróżować 92 pasażerów. 27 osób może liczyć na przejażdżkę na miejscach siedzących. W większości są to dedykowane dla Volvo fotele 8MV. Dziesięć siedzeń jest dostępnych z niskiej podłogi. Wejście na pokład do tych w pełni niskopodłogowych pojazdów jest możliwe dzięki trzem wejściom w układzie 2-2-2. Volvo zastosowało drzwi firmy Isaf w nieco odświeżonej na życzenie producenta wersji. Posiadają one napęd elektryczny, dzięki czemu za sprawą takiego detalu mają być zauważalne pewne oszczędności w zużyciu oleju napędowego.

Pora przejść do napędu. Jako, że spalinowo-elektryczny Volvo 7900 jest hybrydą równoległą to posiada on dwie mogące niezależnie pracować jednostki napędowe. Najważniejszy jest spalinowy silnik D5K o mocy 176 kW. Obok niego znajdujemy asynchroniczny silnik trakcyjny I-SAM o mocy 120 kW. Obie jednostki zblokowano z automatyczną skrzynią biegów Volvo I-Shift. Dzięki temu mogą być stosowane wspólnie lub osobno.

Podczas postoju na przystanku oraz rozruchu autobus będzie korzystał z zasilania energią elektryczną, cicho i przy zerowej emisji spalin. Energia generowana podczas hamowania jest magazynowana w akumulatorze litowo-jonowym i następnie wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej dla silnika elektrycznego. Ta technologia zmniejsza zużycie paliwa nawet o 39% i emisje szkodliwych dla środowiska substancji aż o 30%.

Przestrzeń pasażerska jest klimatyzowana. Naturalną wentylację zapewnia osiem okien uchylnych oraz dwa sterowane elektrycznie szyberdachy. Autobusy wyposażono w monitoring oraz gniazda USB. System informacji pasażerskiej jest oparty na urządzeniach mieleckiej firmy R&G Plus, z którą od lat współpracuje MZK. Mamy tu więc zewnętrzne tablice diodowe o wysokiej rozdzielczości, wewnętrzne monitory LCD ETM-38 i ETM-23, tablicę ETL416120 oraz głosowe zapowiedzi przystanków. Całością steruje autkomputer SRG5000P.

Podsumowując- hybrydowe Volvo są niezaprzeczalnie autobusami szytymi na miarę. Tak więc powrót producenta do Jeleniej Góry po paręnastoletniej przerwie odbywa się w naprawdę przyzwoitym stylu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
MZK Jelenia Góra
Volvo
hybryda
 • Jerzy Gicala – 07.08.2018

  Kraków czeka na Volvo☺

 • Zdzich – 07.08.2018

  Mi bardziej podoba się czerwona klapa inspekcyjna.Jednak to moje subiektywne odczucie :) Ważne żeby były tak nie zawodne jak B10. Na stronie MZK Jelenia Góra można wirtualnie pochodzić po autobusie.

 • PauloBusiak – 07.08.2018

  Mówią, że pod latarnią najciemniej;-) We Wrocławiu produkowane na cały świat, a Wrocław ani jednej hybrydy nie ma...

 • Adam Jaskot – 10.02.2019

  Wszystko pieknie wiadomo ochrona srodowiska spalanie spalin ale nie we wszystkich można naładowac telefon czy skorzystac z darmowego internetu i najważniejsze może to banał taki drobny detal nie ma smietniczków przykład, wchodze do Autobusu z bananem obojetnie co bym jadł baton jabłko itp..!!!!J co z tym fantem zrobic wstyd nie ma gdzie wyżucić Czytaj więcej: http://infobus.pl/hybrydowe-volvo-wjechaly-do-jeleniej-gory-_more_106999.html

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....