TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Hamburg kupi 530 elektrycznych autobusów do 2025 r.
InfoBus.pl - Opublikowano: 04.09.2019 16:00:38
Hamburg kupi 530 elektrycznych autobusów do 2025 r.

Spółka Hamburg Hochbahn przygotowała specyfikację techniczną dla nowej generacji bezemisyjnych autobusów, które chce nabyć w nadchodzących latach. To dobra lektura m.in. dla urzędników z NCBiR.

Przygotowany przez niemieckiego przewoźnika dokument określa specyfikację techniczną, która stanowi podstawę największej, jak dotąd oferty na zakup autobusów elektrycznych w Niemczech. Hamburg Hochbahn planuje zakup do 530 szt. pojazdów w okresie od 2021 do 2025 r. Firma za moment ogłosi ogólnoeuropejskie zaproszenie do składania ofert w ramach wieloletniej umowy ramowej.

100 elektryków na początek

Plany Hamburg Hochbahn są bardzo ambitne. Tylko w latach 2021 i 2022 ma zostać zakupionych ponad 100 szt. autobusów elektrycznych, w tym po raz pierwszy w historii Hamburga ok. 50 szt. przegubowych elektrobusów o długości 18 metrów. Tym samym do końca 2022 r. cała hamburska e-flota będzie obejmować ponad 160 pojazdów.

Przypomnijmy, że aktualnie po ulicach tego niemieckiego miasta jeżdżą już 32 elektrobusy: 20 szt. Mercedes-Benz eCitaro, 10 szt. Solaris Urbino 12 electric i 2 szt. Solaris Urbino 12 electric.

Aby zrealizować swój elektryczny cel - począwszy od 2020 r. - Hochbahn będzie zamawiać wyłącznie pojazdy napędzane bezemisyjnie. Przebudowa całej floty, która obecnie obejmuje ok. 1000 pojazdów, powinna nastąpić - zgodnie z planem - do końca dekady. Przejście na zielone autobusy pociąga za sobą dodatkowe koszty finansowe, co przewoźnik zamierza częściowo zrekompensować poprzez dofinansowanie ze strony rządu federalnego.

Hamburskie wymagania

Najważniejszym kryterium dla elektrobusów pozostaje zasięg: obecnie używane, 12-metrowe autobusy gwarantują zasięg bez ładowania do 150 kilometrów. W ramach obecnego przetargu producenci muszą zapewnić zasięg już na poziomie 200 km w przypadku autobusów klasy MAXI, natomiast w przypadku autobusów przegubowych będzie to nadal 150 km.

W przetargu standardowo przewidziano ładowanie w zajezdni, natomiast przewoźnik zamierza dodatkowo docenić pojazdy z możliwością doładowywania na trasie. Firma Hochbahn ma doświadczenie w zakresie obu tych metod i na swojej innowacji linii 109 eksploatuje również pojazdy, które są szybko ładowane za pomocą pantografów.

Ponadto firma dopuszcza też zaoferowanie "range extenderów" czyli zastosowania ogniw paliwowych w celu zwiększenia zasięgu. Obecnie Hamburg Hochbahn ma dwa takie pojazdy - marki Solaris. Zresztą niemiecka firma chce równolegle ruszyć z osobnym zamówieniem na zakup autobusów na ogniwa paliwowe. Szeroko.

Nie tylko ekologia

Zrównoważony rozwój autobusów elektrycznych ma szczególne znaczenie dla Hamburg Hochbahn. Wykorzystanie zielonej energii elektrycznej jest jednak tylko jednym - choć strategicznym - krokiem. Ważne jest też, aby wziąć pod uwagę całą ocenę cyklu życia. Dlatego po raz pierwszy Hochbahn AG uwzględni w swoim przetargu standardy zrównoważonego rozwoju dla zamówień w swoich umowach z dostawcami i partnerami biznesowymi. W dziedzinie akumulatorów spółka wymaga od partnerów biznesowych transparentności i wysokich standardów zarządzania zrównoważonym rozwojem, co w skrócie daje dodatkowe szanse europejskim producentom.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
elektrobus
Niemcy
 • Piotr Badowski – 04.09.2019

  Paweł Ratajczak :)

 • Paweł Ratajczak – 04.09.2019

  Jak do końca 2020 coś będzie to pofoce. A jak ostatnio byłem w Hamburgu na 109 nie było żadnego elektryka :D

 • Przemek Posadzki – 04.09.2019

  Ciekawe, czy kiedykolwiek się zastanawiano co z bateriami do tych wszystkich pojazdów po czasie ich wyeksploatowania? Pewnie w cichych transportach trafią na wysypiska do PL. Czy kiedykolwiek przekalkulowano "obciążenie" środowiska produkcją akumulatorów i ich eksploatacją, a produkcją i użytkowaniem pojazdów diesla i CNG... Dosyć wątpliwym rozwiązaniem środowiskowym mogą się okazać tzw. elektryki...

 • Jan Nosek – 04.09.2019

  Czemu tak dobra Polska firmę Solaris musieli Polacy sprzedać Hiszpanom? Przez takich Polaków co to zrobili teraz zyski idą w zagraniczne ręce a nie w polskie.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....