TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

GZOG z umową na stację CNG w Częstochowie
InfoBus.pl - Opublikowano: 05.08.2015 14:04:03 14 komentarzy
MPK podpisując umowę ze zwycięskim konsorcjum dopięło "na ostatni guzik" swój projekt gazowy. (fot. Maciej Hacik, MZDiT)

Wczoraj Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie podpisało umowę z konsorcjum spółek Górnośląskiego Zakładu Obsługi Gazownictwa z Zabrza oraz Gascontrol Polska na budowę stacji tankowania CNG oraz dostawy gazu przez 10 lat. 

Firmy realizację kontraktu wyceniły na niespełna 52,4 mln zł. Konkurencyjna oferta złożona przez sosnowiecki Vitkovice Milmet opiewała na nieco ponad 52,7 mln zł. Dzięki temu wyjazd na częstochowskie ulice 40 gazowo-elektrycznych Solbusów jest niezagrożony. Ale to nie jedyny plus tego kontraktu. Ze stacji tankowania będą mogli korzystać również mieszkańcy miasta.

Trochę historii

Warto przypomnieć, że dopiero drugi przetarg udało się rozstrzygnąć częstochowskiemu MPK. Pierwszy, który ogłoszono na początku roku zakończył sie unieważnieniem. Spółka założyła, że na wybudowanie stacji oraz dostawy 8 000 000 Nm3 sprężonego gazu ziemnego przez minimum 5 lat wyda nie więcej niż 33,2 mln zł brutto. Dwie nadesłane oferty opiewały na 32,8 oraz 33,8 mln zł brutto. W efekcie MPK musiało unieważnić postępowanie zakupowe z powodu braku możliwości pozyskania dodatkowych funduszy.

Pod koniec kwietnia spółka ogłosiła drugi przetarg. Zmieniono nieco warunki. W zadaniu, będący pierwszą częścią zamówienia termin dostawy gazu CNG rozszerzono do minimum 10 lat, aż do osiągnięcia 16 000 000 Nm3 paliwa. Dostarczanie CNG ma się rozpocząć najpóźniej 1 grudnia. Z kolei na wybudowanie stacji tankowania wykonawcy będą mieli czas nie dłużej niż do 12 miesięcy od podpisania umowy.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy i tym razem złożono 2 oferty. Wybrano tańszą propozycję, czyli tą, którą przedstawiło konsorcjum Górnośląskiego Zakładu Obsługi Gazownictwa oraz Gascontrol Polska. Wydawało się, że MPK będzie miało zielone światło do podpisania umowy z wykonawcami. Tak się jednak nie stało, gdyż Vitkovice Milmet odwołał się od rozstrzygnięcia do Krajowej Izby Odwoławczej. Izba skargę oddaliła tym samym umożliwiając zawarcie umowy. 

Spodziewane korzyści

Inwestycja po 10 latach ma przynieść MPK ok. 13 mln zł oszczędności. Tankowanie CNG pozwoli nowym autobusom na przejechanie 100 km średnio za ok. 141 zł. W przypadku napędu tradycyjnego pojazdu na olej napędowy ten sam dystans kosztuje niemal 200 zł.

GZOG działa na rynku od grudnia 2000 r. Jak informuje na swojej stronie, firma jest liderem w Polsce w budowie stacji tankowania pojazdów sprężonym gazem ziemnym - CNG. Ponadto buduje obiekty związane z infrastrukturą LNG oraz dostarcza i montuje sprężarki powietrza i gazów technicznych.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie rozstrzygnęło przetarg na zakup 40 nowych autobusów hybrydowych (25 solówek i 15 przegubów), które od listopada mają jeździć po częstochowskich ulicach. Pieniądze na tę inwestycję (blisko 66 mln zł) miasto oraz MPK zdobyły w ramach grantu z konkursu promującego rozwój transportu niskoemisyjnego ?GAZELA? Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pojazdy dostarczy warszawska firma Lider Trading. Prezentacja prototypu już wkrótce.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Częstochowa
GZOG
CNG
Solbus
 • POlak – 06.08.2015

  ciekawe czy będzie co tankować

 • Niestety go znam – 18.08.2015

  Przecież ten oszust i złodziej Krawczyk z GZOG to daremny facet. Porażka nie dość że gęba nie wyjściowa to jeszcze ciska ludziom szajs.

 • Ciesze się że go znam – 28.10.2015

  Znam Andrzeja Krawczyka od wielu lat (jeszcze jak był monterem w GZOG), przeszedł troche i z mojej wiedzy i współpracy z nim i GZOGiem wynika ze jak by nie on to GZOGu juz by nie było. A to, że jest szczery przez niektórych może być traktowane jako wada.Jeden z bardziej słownych i dotrzymujących słowa ludzi w tej branży, a anonimowo każdy jest mądry.Pewnie pisał to ktoś, kto za lenistwo został rozliczony.

 • X – 26.11.2015

  Widać że nie wiesz co piszesz i że nie znasz go dobrze. On w gzogu nigdy nie był monterem. Do stołka doszedł włażąc w tyłek właścicielowi. Sam sobą i swoja kulturą nic nie prezentuje. Mylisz szczerość z bezczelnością. Gzogu by nie było gdyby nie właściciel, on jest tylko jego marionetką.

 • Bzyk – 11.12.2015

  Oj, chyba nie o tago samego goscia wam chodzi cos mi sie wydaje.Pan A. Krawczyk jeszcze w starej gazowni zoltym zukiem jezdzil i tht nalewal, ale coz, zawisc ludzka, jak widac nie zna granic, pewnie pisze ktos z poparcie poprzedniego zarzadu, ktory zostawil firme w wiadomo jakim stanie.A Krawczyk noska mu utarl i do pracy naklonil :-)Ale faktycznie lepiej oczernic niz sprawdzic :-), coz taki mamy klimat

 • Prawda – 22.12.2015

  O tego samego. Prawda za starej gazowni tak było, ale nie w gzog.Ten człowiek może być tylko wdzięczny właścicielowi że go nie wywalił po tym jak zabrano mu prawko za jazdę na gazie, popadł w alkoholizm i wysłał na odwyk. Niestety odwyk nie zmienił charakteru. Tak naprawdę on jest tylko marionetką - ubezwłasnowolnionym prezesem. Wiele zawdzięcza właścicielowi i dlatego tańczy tak jak on mu zagra. Ten gzog to nie jest już firma za czasów prosperity - to raczej ledwo utrzymująca się na powierzchni tratwa.

 • Zainteresowany – 06.01.2016

  To kiedy ta stacja? Wiadomo już coś?

 • Zainteresowany 2 – 09.01.2016

  A gdzie moderator - wygarniaj sobie, a z tematem nie ma to nic wspólnego, powinno się banować takich lub przekierowywać na portale dla niezrównoważonych emocjonalnie :-)Wczoraj w TVP Info widziałem, ze autobusy juz gotowe, kiedy będą w ruchu?Prośba o podanie terminu kiedy będzie uruchomienie?Czy i od kiedy będzie można tankować prywatne pojazdy - planuje zmianę floty i może bym się skusił na kilka autek na CNG

 • Zainteresowany – 09.01.2016

  http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/1,84749,19444747,mpk-czestochowa-40-autobusow-na-65-lecie-wideo.html#TRNajCzytSSTlink do informacji o autobusach

 • obserwator – 05.02.2016

  zawisc ludzka nie zna granic

 • do obserwatora – 09.02.2016

  Masz rację - zawiść skrzywdzonych ludzi nie zna granic. W pełni popieram negatywne info powyżej.

 • A ja przeciwnie uważam że jesteś słabym psychologiem i zzaklamanej pięknej miski się nie najjesz – 11.02.2016

  Obserwator*

 • klijent na codzien – 21.04.2016

  gozg to firma porazka. swojej stacji w zabrzu do dnia dzisiejszego to j.21-04 2016nie dziala poprawnie reguluja od trzech lat i klapa

 • kiijent na codzien – 01.08.2016

  dzisiaj pisze t.j 1-08-2016 czy GOZG zZabrza juz wybudowała stacje cngi czy juz tankuja. Dlaczego jest cisza. W Zabrzu jest 180 atm troszke mało

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....