TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

GZK Rędziny na skraju upadku?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 06.04.2020 14:00:25
GZK Rędziny na skraju upadku?

W sytuacji obowiązującego stanu epidemii Gminny Zakład Komunikacyjny w Rędzinach utracił ok. 80 proc. przychodów, które uzyskiwał ze sprzedaży biletów. Sytuacja finansowa tej jednostki staje się z dnia na dzień coraz trudniejsza. Jeśli strona rządowa nie udzieli wsparcia, może dojść do likwidacji zakładu.

Zamknięcie szkół i przedszkoli, a także liczne apele nawołujące, żeby mieszkańcy pozostali w domach i unikali komunikacji publicznej, postawiły w trudnej sytuacji wszystkie samorządowe spółki i zakłady odpowiadające na terenie poszczególnych gmin za transport zbiorowy.

Niestety znalazł się w niej także Gminny Zakład Komunikacyjny w Rędzinach, którego rosnących strat nie jest w stanie pokryć gmina, dysponująca kilkanaście razy mniejszym budżetem niż duże miasta, tym bardziej, że nie wiadomo jak długo aktualna sytuacja potrwa.

W tym momencie warto przypomnieć, że samorządowe zakłady lub spółki komunikacyjne to domena większych miast z budżetami opiewającymi na kilkaset mln zł, a często nawet kilka mld zł. Takim samorządom łatwiej będzie pokryć ewentualne straty w przychodach z transportu zbiorowego. Co innego w gminach wiejskich. A Rędziny są jedną z bardzo niewielu gmin wiejskich w Polsce, która posiada własną komunikację autobusową.

Niestety w obecnych realiach przychody GZK drastycznie spadły w porównaniu do okresu sprzed epidemii koronawirusa. Według szacunków, o ok. 80 proc. zmniejszyła się liczba osób korzystających z gminnego transportu. Pozostali właściwie tylko pasażerowie, którzy autobusem muszą dostać się do pracy. Ponadto, nałożone ustawowo ograniczenie dotyczące maksymalnej liczby pasażerów w autobusie do połowy miejsc siedzących, czyni komunikację gminną trudniejszą w realizacji.

"Nasz zakład utracił miesięcznie przychody w wysokości co najmniej 65 tys. zł z tytułu sprzedaży biletów miesięcznych (z uwzględnieniem dopłaty z Urzędu Marszałkowskiego) oraz 35 tys. zł z tytułu sprzedaży biletów jednorazowych. Przychód spadł więc o 100 tys. zł. w skali 1 miesiąca" – wylicza Adam Wolski, kierownik GZK. – "Wszystkie koszty stałe pozostają bez zmian, poza kosztami paliwa, które poprzez zmianę rozkładu jazdy na “tymczasowy" uda się nieco ograniczyć" – dodaje.

"Osiągnięte przychody zakładu na kwiecień to jedynie ok. 25 tys. zł wobec 100 tys. zł uzyskiwanych zwykle ze sprzedaży biletów. Oznacza to, że zabraknie 75 tys. zł" – podsumowuje Adam Wolski.

Jeśli obecna sytuacja nie zmieni się w najbliższych miesiącach, GZK może grozić likwidacja. Dlatego zarówno kierownictwo zakładu, jak i władze gminy apelują o wsparcie finansowe ze strony rządu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
wirus
GZK Rędziny

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....